Papírová čepice má tvar rotačního kužele nebo nemá ?

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#136 Příspěvek od Bernard »

Problémem může být i naměkko. V jedné povídce vařil Jaroslav Hašek kopu vajec naměkko. Po čtvrthodině byla vejce tvrdá. Po hodině tvrdá. Ani přes noc vůbec nezměkla.

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#137 Příspěvek od workhard »

Nikdy jsem nic nepsal o teplém vejci. Vezmi dva identické hrnky, jeden nech studený, druhý uveď do varu. Vezmi studené vejce A i studené vejce B. Obě vejce současně vlož do hrnků, po 5ti minutách je vyndej a můžeš analyzovat. Nevím, jak bych to polopatičtěji napsal :roll:
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#138 Příspěvek od tomasjedno »

A já zas nevím, jak bych ti polopatičtěji napsal, že když dám studené vejce do studené vody, postavím to na sporák, zapnu ho, a od okamžiku kdy se voda začne vařit měřím 5 minut, pak sporák vypnu, vejce sleju a zaliju studenou vodou, tak po oloupání ho mám něco mezi na tvrdo a na hniličku.
Když ho hodím až do vroucí vody, tak bude po 5 minutách varu, slití a ochlazení studenou vodou akorát na hniličku.
Dělám to tak asi 50 let a nepozoroval jsem nějaký vývoj.

P.S. možná máš na mysli metodu, kdy se po varu vejce nechladí studenou vodou, ale nechají se dojít. To ale nejsou po 5 minutách varu už hotová.

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#139 Příspěvek od lesana87 »

Vajíčka se "vaří" na másle a na slanině, kdo to kdy viděl, dávat je do vody. :)

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#140 Příspěvek od workhard »

Rozhodně lepší varianta :chlupus:
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#141 Příspěvek od tomasjedno »

lesana87 píše:Vajíčka se "vaří" na másle a na slanině, kdo to kdy viděl, dávat je do vody. :)
To bylo v té matematické úloze od p32, já si to nevymyslel :D
Ostatně já tam v té bezvodé variantě dávám ještě cibulku.

Uživatelský avatar
kejki
Příspěvky: 2270
Registrován: 10 lis 2009, 01:00
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

#142 Příspěvek od kejki »

A ztuhne na zmrzlině rychleji poleva horká, nebo studená? :wink:

Třeba je to s tím vajíčkem stejné, že vrstva bílku ztuhlá při pomalém ohřevu brzdí přestup tepla ke žloutku.

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#143 Příspěvek od tomasjedno »

Co si tak vzpomínám na viskozitu syrového bílku, tak na nějaké jeho proudění ve vajíčku nevěřím.
Až se vrátím domů, provedu podrobný pokus s fotodokumentací.

Uživatelský avatar
frpr666
Příspěvky: 1051
Registrován: 28 pro 2009, 01:00

#144 Příspěvek od frpr666 »

Teď se dívám na letošní zadání z maturity. Je tam moderní funkce "medián"
To za našich let nebylo!!!
Opravdu lituji dnešní maturanty.
Chápu ale, že to otevírá bussines pro různé přípravné kurzy a podnikání v oblasti vzdělávání...

Uživatelský avatar
radioelectrum
Příspěvky: 2055
Registrován: 11 lis 2011, 01:00
Bydliště: Oslavany
Kontaktovat uživatele:

#145 Příspěvek od radioelectrum »

tomasjedno píše:
radioelectrum píše:vyřešeno!
...Toto mi řekl jeden známý právník, když jsem se s ním po nějakém čase setkal a při kecání o všem možném jsem mu ukázal tuto úlohu.

Selský rozum nechme stranou, takhle to vychází správně právně a o to v tomto případě jde. (jak by to bylo nejspíše u případného soudu)
Á, panáček je zřejmě soudní znalec v oborech matematika, logika a odívání. Jestli to všechno studoval na plzeňských právech, tak tím by se leccos vysvětlovalo :D
Já zde pouze předložil názor právníka. Vůbec zde přeci nejde o logiku ani o matematiku, ale o to jak to zadání bude nakonec bráno právně, protože pouze právní výklad určí správný výsledek a tím u mnoha uchazečů i to jestli to udělali či nikoli, a tím defacto třeba i jejich celý následující život.
Matematika,logika či selský rozum s tím nemá nic společného.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#146 Příspěvek od rnbw »

Problem je v tom, ze 3 pravnici budu mat na to najmenej 4 nazory.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#147 Příspěvek od p32 »

Funkce medián byla i v minulém roce. Právník na to nemá naprosto žádný vliv. Pokud je někdo 🤐 a neudělá maturitu kvůli jednomu příkladu s čepicí, tak mu každý zadarmo vysvětlí, že měl i jiné příklady špatně a proto tu maturitu doopravdy neudělal. :lol:

Uživatelský avatar
frpr666
Příspěvky: 1051
Registrován: 28 pro 2009, 01:00

#148 Příspěvek od frpr666 »

http://www.novamaturita.cz/zadani-pisem ... 37762.html
Koukám, že Centrum už publikovalo výsledky.
S=128xpi [cm2]. Což odpovídá ploše pláště kužele (bez podstavy).

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#149 Příspěvek od p32 »

To víme už dávno. :lol: Aspoň 5 minut.

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#150 Příspěvek od mtajovsky »

radioelectrum píše:Vůbec zde přeci nejde o logiku ani o matematiku, ale o to jak to zadání bude nakonec bráno právně, protože pouze právní výklad určí správný výsledek ...
Nějak mi to připomíná ředitele odboru statistického úřadu pro přípravu a zpracování voleb. Ten taky říkal, že problém s procenty je věc právního názoru a nikoliv matematiky. Za chvíli řekneme, že kolik je 1 + 1 je věc právního názoru.

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“