Lithium AAA članek Eta Premium, nízká výdrž ?

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
radioelectrum
Příspěvky: 2055
Registrován: 11 lis 2011, 01:00
Bydliště: Oslavany
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od radioelectrum »

dobrý youtube kanál a je v češtině: https://www.youtube.com/watch?v=GrJvdMQaGk4

Uživatelský avatar
robo
Příspěvky: 3228
Registrován: 08 dub 2004, 02:00
Bydliště: Brno

#17 Příspěvek od robo »

Cyklus klidu s nulovou spotřebou trvající asi 25 vteřin a pak druhý kdy je špička 80mA ale průměr je okolo 40mA, dost to lítá. To trvá asi 25 vteřin.

To doktor365: vypadá to stejně, mám tu wifi verzi.
Přílohy
20221230_12465411.jpg
Naposledy upravil(a) robo dne 30 pro 2022, 14:43, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
doktor365
Příspěvky: 1848
Registrován: 28 led 2006, 01:00

#18 Příspěvek od doktor365 »

robo píše: mám tu wifi verzi.
No to já právě nevěděl, že jsou dvě verze. Objednal jsem tu druhou a byl jsem nasr..ý že to nejde. Musel jsem tedy objednat ještě bránu, ale jsem spokojený. Dnes přišly další :D . Objednával jsem 21.12. večer a dnes přivezla pošta.
Přílohy
IMG_20221230_111257.jpg

Uživatelský avatar
robo
Příspěvky: 3228
Registrován: 08 dub 2004, 02:00
Bydliště: Brno

#19 Příspěvek od robo »

Odkud jsi to bral že to dorazilo rychlostí blesku?

Uživatelský avatar
doktor365
Příspěvky: 1848
Registrován: 28 led 2006, 01:00

#20 Příspěvek od doktor365 »

Z alíka , ale ze skladu z Belgie. Ty první tady taky byly za týden, přivezla pošta.
https://www.aliexpress.com/item/1005004127215633.html

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#21 Příspěvek od sr71 »

doktor365 píše: Teï jsem si poøídil takovéto senzory
mám tu verzi WiFi a zásadní problém s výdrží baterií s tím nemám.
Problémy s výdrží baterií mám u tohoto https://www.aliexpress.com/item/1005004 ... 1802aSChWt zkoušel jsem tam rùzné typy baterií ale vždy se dost rychle vybijí, zatím moc nechápu proè. Mìøil jsem u toho i odebíraný proud a vždy po vložení baterií je odbìr nìjakou krátkou dobu i pøes 100mA, ale pak klesne na pár uA a nepodaøilo se mi nasimulovat zvýšení odbìru. V tech. údajích je uvedeno "Standby current: ≤30uA, Working current:<100mA"

Zatím nejvíc se mi osvìdèili tato èidla https://www.aliexpress.com/item/1000033 ... 1802aSChWt je tam baterie CR2477 a mám tam už více než rok pùvodní
Anebo tohle, kde je i displej https://www.aliexpress.com/item/1005001 ... 1802NtUM2J ale u toho se mi moc nelíbí aplikace

Uživatelský avatar
robo
Příspěvky: 3228
Registrován: 08 dub 2004, 02:00
Bydliště: Brno

#22 Příspěvek od robo »

Tak jsem k tomu čidlu přidal pouzdro na 2 AA články a první dvě baterie vydržely asi 10 dní- Kaufland baterky. Teď tam jsou dvě Varty. Na výdrži se podepisují nizké teploty a pokud jsou baterky venku tak s tím asi nic udělat nepůjde.

Uživatelský avatar
_luky_
Příspěvky: 561
Registrován: 28 led 2009, 01:00
Bydliště: okres Beroun, kraj Středočeský

#23 Příspěvek od _luky_ »

Pokud jde o porovnání, které baterie vydrží déle, existuje jeden moc fajn web: https://www.nejlepsi-baterie.cz/

Můžu vám prozradit, že autor toho webu je reálná osoba.

Uživatelský avatar
kovka
Příspěvky: 541
Registrován: 26 lis 2006, 01:00
Bydliště: Brumovice

#24 Příspěvek od kovka »

Co tak Jirka Bekr a jeho výborné příspěvky na trubce.
Např
https://www.youtube.com/watch?v=XIWAE7UitJU&t=507s

Uživatelský avatar
robo
Příspěvky: 3228
Registrován: 08 dub 2004, 02:00
Bydliště: Brno

#25 Příspěvek od robo »

Hodnocení výdrže je fajn ale výkon v závislosti na provozní teplotě to tam zohledněno není.

Uživatelský avatar
Valdano
Příspěvky: 695
Registrován: 01 led 2023, 01:00
Bydliště: Česká Lípa

#26 Příspěvek od Valdano »

Předpokládám, že baterie jsou kvůli napětí zapojeny do série tj. jejich kapacita se nesčítá. Pokud by byl průměrný odběr cca 40mA polovinu času v rámci dne tak by to vycházelo denně 12*40=480mAh. I ta nejlepší AA baterie Energizer Ultimate Lithium má využitelnou kapacitu okolo 3500mAh a při nízkých odběrech proudu, které zde byly zmíněny to dle datasheetu od výrobce není problém ani při teplotách do -40C.

3500 / 480 je cca 7,3 dne tj. něco přes týden.

Byla zde uvedena informace, že k tomu čidlu byly použity běžné AA baterie a ty vydržely asi 10 dnů. Běžné AA články mají menší využitelnou kapacitu než zmíněné Energizer Ultimate Lithium a i přesto to vydrželo déle něž 7 dnů z čehož usuzuji, že skutečný průměrný odběr bude menší něž těch zmíněných 40mA, ale i tak je dost vysoký když se AA články vybijí za cca 10 dnů.

Mám starší meteostanici Oregon, která přijímá data z externího čidla na 433MHz. Externí čidlo je napájeno také dvěma AA bateriemi a posílá teplotu a vlhkost s periodou jednou za 30s krátkým datovým paketem přičemž je odběr proudu po dobu cca 2s okolo 5mA. Tedy 30s bez vysílání se zanedbatelným odběrem a poté cca 2s vysílaní s odběrem okolo 5mA a tak pořád dokola. Alkalické AA baterie v tom čidle vydrží něco přes rok.

Jen pro zajímavost zde je odkaz na projekt specifické wifi meteostanice na Githubu tj. vlastní stavba meteostanice, která je napájena z jednoho aku článku li-ion řady 18650. Ten odkaz zde neuvádím k tomu, abyste se sám pouštěl do stavby vlastní meteostanice, ale jen pro informaci. Pro šetření aku tam doporučují vypnout DHCP a použít konfiguraci se statickou IP adresou. Meteostanice z toho projektu na Githubu se připojuje k wifi a posílá data dle implicitní konfigurace jednou za 15 minut přičemž odběr proudu při vysílání může překročit i 200mA jinak je uspaná se zanedbatelným odběrem. Doba nečinnosti se dá v konfiguraci i prodloužit.

Doporučoval bych tedy prozkoumat možnosti zda se u toho wifi čidla z AliExpressu dá také vypnout DHCP a nastavit statická IP adresa a zda se dá někde v konfiguraci přes jeho webové rozhraní apod. také prodloužit perioda nečinnosti z těch zmíněných cca 25s třeba na 15 minut. Tím by se dala výrazně prodloužit výdrž baterií.

Namísto dvou AA baterií by se pro to čidlo dal použít jeden článek aku li-ion. V případě obav z vyššího napětí až 4,2V by mělo stačit do série s aku zapojit jednu diodu 1N4007, která se postará o snížení napětí na čidle.

Li-ion článek řady 26650 s garantovanou kapacitou minimálně 5000mAh (při teplotách okolo +20°C) by mohl v kombinaci s výše zmíněným prodloužením periody nečinnosti ještě více prodloužit dobu provozu čidla na jedno nabití a nebylo by nutné kupovat pořád nové baterie, protože ten aku umožňuje i několik set nabíjecích cyklů. Pracovní teploty tohoto článku při vybíjení jsou v rozmezí -20°C až +60°C. Při -20°C se využitelná kapacita aku při vybíjení tak nízkými proudy jako odebírá to čidlo sníží o cca 20% tj. na cca 4000mAh. Nicméně jak to tak vypadá tak v dohledné době v Brně asi teploty -20°C hned tak nebudou.

Uživatelský avatar
robo
Příspěvky: 3228
Registrován: 08 dub 2004, 02:00
Bydliště: Brno

#27 Příspěvek od robo »

Díky Valdano:hezky shrnuto

V neděli dopledne jsem tam dal Energizer Max, venku přes noc -5°C a dnes v pondělí po 22 hodině jsem v apce zjistil že má baterie nizký stav. Na měřáku 1.27V na článek. Tak jsem hodil baterie do koše a teploměr tam málem letěl taky.
V nastavení mám temperature report 70 min a v grafu jsou hodinové periody. Což ale někaj nekoresponduje s měřením co jsem dělal.
Přílohy
energizer max.jpg
Naposledy upravil(a) robo dne 07 úno 2023, 11:21, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#28 Příspěvek od workhard »

Jako vážně se prodává teploměr, kde vydrží tužkovky týden? To bych k tomu dotáhl dvojlinku od adaptéru :)
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#29 Příspěvek od rnbw »

Na AliExpresse sa preda vsetko. "Podarilo" sa Cinanovi vyrobit nepouzitelnu seriu niecoho? Nevadi, jebneme to na AliExpress :D

Uživatelský avatar
robo
Příspěvky: 3228
Registrován: 08 dub 2004, 02:00
Bydliště: Brno

#30 Příspěvek od robo »

Asi páteční kus a čínské dítě už bylo unavený. :)

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“