TL081 vs OPA196ID

Příspěvky, které svou "duchaplností" přesahují možnosti toho fóra.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#16 Příspěvek od Celeron »

EKKAR píše: Je naprostej nesmysl, že by to dostal za úkol ofiko bez možnosti získat nejdřív nějakou povědomost o tématu - jenomže on se na ni vystolicoval jako na placák a teď nám tady vyklofává díry do hlav svým tvrzením jakej není bůhvíjakej chudinka, kterýho ve škole šikanujou takovým zadáním.
Ale Karle není to nesmysl. My jsme na průmce probírali v elektronice lampičky a okrajově trandy v početce analogový APŠ a Medy. A víš co jsme dostali za maturitní písemku? Navrhnout časový řízení automatický pračky na TTL obvodech. 2/3 lidí o nich v životě neslyšela. To byl tenkrát prů ser. Nejen študáků. Ten kantor, co měl vyučovat TTL, se prostě na to vyflajz, byl těsně před penzí. Aspoň že jsme z automatizace měli trochu povědomost o Karnaughovi.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Mahoney
Příspěvky: 347
Registrován: 26 říj 2019, 02:00

#17 Příspěvek od Mahoney »

Tak vyblejskni sešit nebo z čeho to máš překreslit, hoď to sem a začni kreslit, pořád lepší když tě budeme mít podle čeho kontrolovat a vést, než jen tak ze vzduchu podle kýblu keců.

Mimochodem, na tvůj stav věcí jsem se ptal už minimálně čtyři vlákna zpátky, vylezlo to z tebe až teď. Kdyby to z tebe všechno nelezlo jako z chlupatý deky, byl bys i ty teď už o kus dál. Je tu dost lidí ochotných poradit když je nebudeš vodit za nos a tajnůstkařit, pochybuju, že je to tak tajnej projekt, že bys k tomu nemohl sdělit vstupní zadání.

Uživatelský avatar
ferdislav
Příspěvky: 933
Registrován: 15 srp 2011, 02:00
Bydliště: Mostecko

#18 Příspěvek od ferdislav »

mě by zajímalo jak postupují spolužáci a jestli jsou taky tak mimo mísu, to se neradíte?

Uživatelský avatar
IDKFA2022
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 93
Registrován: 26 pro 2022, 01:00

#19 Příspěvek od IDKFA2022 »

Kód: Vybrat vše

https://pajenicko.cz/regulovatelny-zdroj-stabilizovaneho-napeti-0-30v-2ma-3a?kampan=Heureka_cz
Zadánì je toto, už jsem to postoval.

A spolužáci na to většinou se*ou.

Dá se z tý schematický značky U2 vyčíst, v jakým pouzdře součástka je? Abych si správně očísloval vývody? :wink:

Uživatelský avatar
Mahoney
Příspěvky: 347
Registrován: 26 říj 2019, 02:00

#20 Příspěvek od Mahoney »

DIP8 a SO8 mají stejnej pinout, a ten máš v datasheetu (a nebo v ještě jiným datasheetu). V jakým pouzdře je vidíš mimojiné na té fotce. Jinej problém:
jezevec píše:Musíš to do té školy kreslit v Altiu, nebo je to tvé rozhodnutí.
Tak jak to je?

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#21 Příspěvek od Crifodo »

IDKFA2022 píše:Jsem v druháku.
Tak proč už dávno nejdeš za fotrem, ať tě z tý školy vyndá. Když jsi na to tvrdej a nejdou ti do hlavy základy co běžně znají 14letý děti se zájmem o elektroniku, ne jako ty. Někde na SOU pro pokrývače se můžeš realizovat. Bude to pro všechny lepší, uvidíš, blbe.

Uživatelský avatar
IDKFA2022
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 93
Registrován: 26 pro 2022, 01:00

#22 Příspěvek od IDKFA2022 »

Mahoney píše:DIP8 a SO8 mají stejnej pinout, a ten máš v datasheetu (a nebo v ještě jiným datasheetu). V jakým pouzdře je vidíš mimojiné na té fotce. Jinej problém:
jezevec píše:Musíš to do té školy kreslit v Altiu, nebo je to tvé rozhodnutí.
Tak jak to je?

A/ já to porovnával oproti tomu původnímu výkresu. JAK Z NĚHO POZNAT, co je to za pouzdro?

B/ https://imgbb.com/6Jtmn4j pokud myslíš tuto fotku, tam porovnávam SOT 23 a SOIC 8.

SOIC 8 = SO8? 🤔

PS: ano, musím. Škola má licenci...

Uživatelský avatar
IDKFA2022
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 93
Registrován: 26 pro 2022, 01:00

#23 Příspěvek od IDKFA2022 »

Zdravím, pánové. Jaký je progres?

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#24 Příspěvek od JirkaZ »

Sice už slušná formulace, ale takhle se snad máš ptát sebe, ne?
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.

Uživatelský avatar
Mahoney
Příspěvky: 347
Registrován: 26 říj 2019, 02:00

#25 Příspěvek od Mahoney »

Dá se z tý schematický značky U2 vyčíst, v jakým pouzdře součástka je?
1. Nedá. (obecně) schéma je schéma, řeší princip, pouzdra obvykle neřeší, jaké pouzdro je nakonec použito v návrhu je na konstruktérovi. Při návrhu v CAD systému ovšem pouzdra řešíš už při kreslení schémat (tedy pokud z toho schématu pak chceš navrhovat i plošný spoj), ale přesto je pořád na tvém rozhodnutí co použiješ, to nemusíš (a ani nemůžeš) nikde hledat. Na tvém místě bych se do SMD vůbec nepouštěl a pokud zadání je překreslit návrh čínského regulovatelného zdroje, tak bych si to nekomplikoval a klidně bych to udělal tak, jak to mají oni (klidně i s následným návrhem desky do stejné podoby).

2. SOIC != SO

3. Pokud jde jenom o školní licenci, tak nemusíš. Už jsem ti vysvětloval že účel světí prostředky, pokud je účelem celého toho záměru postavit si zdroj, použij nástroje, které to naplní účelně. Když (například) použiješ GIMP a uděláš si použitelnou šablonu na PCB z fotky, tak je nesmysl ztrácet čas nějakým dalším klikáním v (libovolném) CADu. Pokud (je to příklad!) například někdo umí lépe v Eaglu a škola nutí Altium jen kvůli licenci, hodil bych to klidně za hlavu a neztrácel s tím čas a udělal klidně v tom Eaglu, tohle zvládne i freeware licence. Atd atd, a pozor, tohle platí obecně pro celý život, (například) na odtah auta si taky nevezmeš tkaničku z boty nebo kotevní řetěz ze zaoceánské lodi. Je to potřeba i vnímat, cítit, mít smysl pro praktičnost, jistou dávku vnitřního vedení… Pokud to necítíš a nevnímáš to vedení, pokud tě to nebaví a děláš to se zapřením, nebo ze vzdoru ("chci a chci"), jdi od toho a najdi si, co je ti blízké, vynaložený čas a úsilí by byly neúměrné výsledku a výsledky by nikdy nebyly dobré.

Uživatelský avatar
misocko
Příspěvky: 1250
Registrován: 26 čer 2009, 02:00
Bydliště: Hlohovec (Sk)

#26 Příspěvek od misocko »

Ty sa pochvaľ aký maš progres...
Z výkresu, ak myslíš schému, nepoznaš ake púzdro to je, ak to tam nieje napisané. Púzdro je na tebe ake si vyberieš, podľa toho aký plošak budeš robit, THT, SMD ...

Uživatelský avatar
IDKFA2022
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 93
Registrován: 26 pro 2022, 01:00

#27 Příspěvek od IDKFA2022 »

JirkaZ píše:Sice už slušná formulace, ale takhle se snad máš ptát sebe, ne?
A] jak tu bylo řečeno, jsme snad chlapi, a "mluvíme, jak nám zobáky narostly"

B] raděj bych měl už projekt hotový, a práci k odevzdání, ale bohužel, stále mám v prostředcích k vyřešení problémů metery. :wand:

Uživatelský avatar
Victronix
Příspěvky: 910
Registrován: 23 lis 2007, 01:00
Bydliště: Vážany

#28 Příspěvek od Victronix »

Tím B) jsi to zabil. :evil:
Hledám ideální řešení...

Uživatelský avatar
Mahoney
Příspěvky: 347
Registrován: 26 říj 2019, 02:00

#29 Příspěvek od Mahoney »

ad A: On to myslel trochu jinak (klidně by ti mohl odpovědět "u mě dobrý", když už jsme u toho): Návrhář jsi ty a všechno děláš (a svůj život žiješ) na vlastní zodpovědnost. Nikde nikdy neobstojí žádné "chlapi na fóru říkali…", mozek máš vlastní. Chtěl jsi se učit, a chtěl jsi poradit, tak dostáváš rady a učíš se. Jinými slovy, tvůj progress je na tobě (ostatně my ten zdroj nestavíme a školu máme už dávno za sebou), a umět se správně zeptat je taky známka jistého pokroku.

ad B: Neúspěch je taky výsledek a zkušenost. Minimálně by ti to vypovědělo něco o tom, že jsi asi fakt nebyl na správném místě. Měl jsem kdysi známého, byl obchodník a měl fabriku. Říkával "Prodělek je taky kšeft". Největší umění je ponaučení, kdo se neponaučí, opakuje stejné chyby stále dokola znovu a znovu.

Uživatelský avatar
IDKFA2022
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 93
Registrován: 26 pro 2022, 01:00

#30 Příspěvek od IDKFA2022 »

Zdravím, zeptám se teda ještě jinak.

U U3 a U1 není problém - maj jen pět výstupů, a tak mohu TL081 v Altiu 1:1 nahradit za OPA196ID.

+ je vždy 9, - 2:4, V+ 7:5, V- 4:2, OUT je 6:1.

Viz: https://imgbb.com/m80qZzS

Ale u U2 je problém.

Jak mám určit, co je tento výstup, a jak to mám napasovat na OPA196ID, když na jeho schematické značce to není?

https://ibb.co/g9f84Mx

Zamčeno

Zpět na „Hvjezdná pjechota“