Starý byt - soustava TN-C, je možné udělat část v TN-S

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#16 Příspěvek od rnbw »

Chranic ma na to rovnaky nazor ako norma :D

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#17 Příspěvek od p32 »

ZVUK2000 píše:
kutilmil píše:
čo sa týka prechodu z TNS na TNC tak
To jako vážně z TNS na TNC :roll:
Myyslím, že se přepsal a napsal to opačně. Asi má za zády dozor. :lol:

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#18 Příspěvek od kutilmil »

Ale zvuku. Jasne že som sa pomýlil...... správne má byť "prechodu z TN-C na TN-S"
Prosím EKKARa, aby na moje príspevky nereagoval a do mojich vlákien nepísal. Ďakujem.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#19 Příspěvek od Hill »

Také to mám doma takto udělané, bod rozdělení si vyžádal další drát CY10 natažený do SOPky a připojený na lano FeZn50 vedené od zemniče skrz všechna patra. Naštěstí bylo v přívodní liště dost prostoru, drát se dal normálně prostrčit. Pravda, v zástavbě starší, než asi 35 let, to tak snadné není, najít přizemnění bodu rozdělení.
Když se má část instalace udělat v TN-S, pak nejméně od rozvodnice v TN-C, do které je přivedený nulák AY 16 nebo CY10. Tam lze rozdělit nulu na pracovní a ochrannou, i když s hodně zavřenýma očima, protože obvykle tam to přizemnění požadované normou chybí. Vodovod je už obvykle v plastu, tedy jako náhodný zemnič nepoužitelný, plynové potrubí se sice pospojuje, ale nesmí sloužit jako svod k zemniči.
Ale doporučuji s přechodem na TN-S začínat od konce, například zásuvkové okruhy se takto dají tím způsobem, že první zásuvka, kde končí TN-C, se nahradí zásuvkou s vestavěným fíčkem, výstup z ní už je třídrátový. Je to sice takové nouzové rozdělení, "než se s tím zase bude pokračovat, což může trvat", ale pokládám ho za bezpečnější, než jen do první zásuvky přivést dva dráty v TN-C, a pokračovat třemi v TN-S, což už jsem několikrát viděl.

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#20 Příspěvek od kutilmil »

Tak ja by som to rozdelil v poistkovej bytovej skrini. Aj keď je to proti norme.....
Prosím EKKARa, aby na moje príspevky nereagoval a do mojich vlákien nepísal. Ďakujem.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“