jednoduchý výkonový omezovač proudu

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#16 Příspěvek od JirkaZ »

Ano, obchodníci blábolí kraviny, velmi často systémem Ctrl+C a Ctrl+V. Nikoho nic nezajímá (ve smyslu potřebných detailů), všichni jsou zároveň happy (pro mě zcela nepochopitelné).

Ten měnič kromě Lásky prodává řada dalších a všude ho popisují jako neizolovaný zvyšující (topologie zde velmi pravděpodobně, či spíš jak jinak než flyback).

Taková topologie fakt neumí pracovat při rovnosti vstupního a výstupního napětí. Resp. proud tím projde (přes cívku a diodu), ale transistor bude vypnutý (pokud to jeho budič umí => střída je nulová) a nebude fungovat žádné proudové omezení.

Ono by stačilo někde uveřejnit pořádnou fotku strany součástek s velkým rozlišením a člověk by z osazení odhadl řešení. Nicméně s jednou akumulační indukčností zázraky neuděláš (jedině ten buck-boost, ale ten zase obrací polaritu, což mi zde připadá velmi nepravděpodobné).
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#17 Příspěvek od PavelFF »

Tady je hotový a docela drahý měnič s jednou cívkou.Bohužel nevyhovuje napětím ani výkonem.
https://dratek.cz/arduino/7186-regulato ... 0v-5a.html
https://www.analog.com/media/en/technic ... TC3780.pdf

Otázka je, jak hodně by takový měnič byl stabilní (např. proudové omezení) při přechodu z jednoho módu do druhého.

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#18 Příspěvek od JirkaZ »

Hm, tak takový "inteligentní můstek" koukám umí funkci dle potřeby...

No, nekoukal jsem se všude, pravda a nestíhám sledovat všechny novinky. Obecně řečeno ale čím speciálnější součástka, tím větší problémy při ev. poruše.
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#19 Příspěvek od rnbw »

Su aj na vyssie napatia (napr. LT8705), ale nie su s tym hotove moduly za 5 eur...

Uživatelský avatar
jarmilerik
Příspěvky: 163
Registrován: 08 zář 2009, 02:00

#20 Příspěvek od jarmilerik »

rnbw píše:Rovnakym napatim si vytvoril zbytocny problem. Aby mohol tiect prud, potrebuje rozdiel napati.

Budes potrebovat step-up menic a nabijacku 42V/4A. Nabijacku mozes pouzit hotovu, zvladnu casto 100-240V. To znamena, ze step-up menic by mal mat vystupne napatie v tomto rozsahu.
Napadlo mne jít i touto cestou. Že bych obětoval jednu tovární nabíječku a "trochu ji předělal". Tedy, že bych použil sekundární stranu té nabíječky. Prostě bych vyřadil primární stranu a napájel sekundár akumulátorem. Jenže tady vařím z vody a pravděpodobně má nabíječka zpětnou vazbu, která budí primár. Nebo se pletu? DC měnič na 100V jsem neviděl. Navíc toto napětí může být už i obsluze nebezpečné.

Uživatelský avatar
jarmilerik
Příspěvky: 163
Registrován: 08 zář 2009, 02:00

#21 Příspěvek od jarmilerik »

A co to udělat tak, že to jedním modulem napětí akumulátoru snížím a pak tímto co jž mám budu regulovat na výstupní U a I. Tím bych tak nějak nahradil tu žárovku. Jen nevím, jaký rozdíl napětí je potřeba. Nechci kupovat moduly cestou pokus omyl.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#22 Příspěvek od rnbw »

Nabijacka, samozrejme, potrebuje mat na vstupe vyssie napatie ako na vystupe. Preto ju navrhujem pouzit celu, len jej pripravit vhodne napatie na vstup (snad bude fungovat aj na DC).

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#23 Příspěvek od JirkaZ »

Hmmmmm....ten LT8705 vypadá velmi zajímavě.

Dokonce existuje hotový projekt "LT8705 Project - Telecom Voltage Stabilizer (36-80V to 48V @ 5A)" pro sw LTpowerCAD a LTspice, který by možná šel snadno modifikovat...
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.

Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#24 Příspěvek od Olchor »

Napadá mě trochen neelegantní řešení - zvyšující měnič s omezením proudu, do serie s ním výkonovou zenerku ( TL431 + trand) na 2,5V. Na zenerce se sice protopí cca 10W, celková účinnost trochu klesne ( asi o 6%) ale mohlo by to fungovat.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“