jednoduchý výkonový omezovač proudu

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jarmilerik
Příspěvky: 163
Registrován: 08 zář 2009, 02:00

jednoduchý výkonový omezovač proudu

#1 Příspěvek od jarmilerik »

Čau lidi, řeším problém s omezením proudu. Stavím externí nabíječku el. kola. Zdroj je akupack 20Ah složen z 80 Li-ion článků. Akupack bude nabíjet akumulátor el. kola. Pokud nebude k dispozici elektřina. Klasická el. nabíječka má omezení proudu v sobě 42V/4A. Víc nedá. Potřebuji nějak omezit proud toho akupacku na 4A, aby nezničil BMS v kole. Akupack má stejný nominál jako kolo, takže potřebuji pouze omezit proud. Zkoušel jsem asi dva poměrně výkonné dc/dc měniče s možností omezit proud, ale nějak se mi to nedaří. Nevíte o nějakém obvodu, který snese 42V/4A, tedy cca 170W výkonu?
Nějaký jednoduchý bastl. Díky.

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#2 Příspěvek od JirkaZ »

Pokud to má být bezeztrátové (téměř), tak to nebude jednoduché, protože to musí být spínané.

Jak ztrátové řešení lze třeba vytvořit sérioparalelní kombinaci žárovek 24V s vhodným příkonem a tu použít jako omezovač.

Při malém rozdílu napětí mezi zdrojem a spotřebičem jsou vlákna studená a proud je větší, než kdyby se použil klasický odpor.
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.

samponek
Příspěvky: 2772
Registrován: 11 kvě 2015, 02:00

#3 Příspěvek od samponek »

Stačí jedna obyčejná 12V z předního světla, obě vlákna paralelně.

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#4 Příspěvek od JirkaZ »

To nebude blbuvzdorné (např. zkrat na výstupu).
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#5 Příspěvek od BOBOBO »

No právě . Zařaď ty nabíjecí aku na vyšší napětí a tím měničem snižuj . Měnič na "stejné" napětí nefunguje .

Uživatelský avatar
jarmilerik
Příspěvky: 163
Registrován: 08 zář 2009, 02:00

#6 Příspěvek od jarmilerik »

To mne nenapadlo, že by ty dc/dc měniče mohly mít problém pracovat, když je vstupní i výstupní napětí blízko u sebe. Respektive, nikde jsem nenašel informaci, že mezi nimi musí být nějaká diference. Aku pack bohužel už přestavět nemůžu. Jedině tedy nějak zařadit ty žárovky do obvodu i za cenu menší efektivity.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#7 Příspěvek od Celeron »

Tohle jsi zkoušel? Píšou tam, že to je na paralelní připojení druhý stejný baterky, takže by to mělo fungovat při téměř stejným napětí obou batérek.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
jarmilerik
Příspěvky: 163
Registrován: 08 zář 2009, 02:00

#8 Příspěvek od jarmilerik »

Díky všem za rady.
Žárovky jsou slepá ulička. Zkoušel jsem různé kombinace, bohužel u těchto výkonů, už při úbytku nad 1V na žárovce se zahřívá nad akceptovatelnou mez.
Zkoušel jsem celkem tři měniče, i ten co doporučil Celeron. Bohužel všechny se chovají stejně. Při minimálním rozdílu vstupního a výstupního napětí nefunguje proudová regulace. Bohužel v žádném datalistu tahle informace (kolik musí být diference) nenajdete. Takže jak dál? Přeci musí existovat řešení. I za cenu nějakého spínaného obvodu. Já potřebuji jen omezit proud, nic víc. Žádnou úpravu napětí.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#9 Příspěvek od rnbw »

Rovnakym napatim si vytvoril zbytocny problem. Aby mohol tiect prud, potrebuje rozdiel napati.

Budes potrebovat step-up menic a nabijacku 42V/4A. Nabijacku mozes pouzit hotovu, zvladnu casto 100-240V. To znamena, ze step-up menic by mal mat vystupne napatie v tomto rozsahu.

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#10 Příspěvek od JirkaZ »

jarmilerik píše:... Takže jak dál? Přeci musí existovat řešení. I za cenu nějakého spínaného obvodu. Já potřebuji jen omezit proud, nic víc. Žádnou úpravu napětí.
Ano, řešení existuje. Jmenuje se buck-boost měnič, případně sepic měnič, oboje samozřejmě s kombinovanou zpětnou vazbou jak na omezení napětí, tak na omezení proudu.

Nečekej ale, že to najdeš někde hotové, přičemž návrh a realizaci musí dělat někdo, kdo velmi dobře ví, o co jde.

Jak píše rnbw, situace je komplikovaná tím, že máš stejná napětí zdroje i aku.

Mimochodem: proč je nepřijatelný ohřev žárovek?

Ono holt tu fyziku (jak ji Bůh vymyslel) fakt musíš respektovat, a to navzdory všem minulým, současným i budoucím lhářům a ignorantům...
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.

Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#11 Příspěvek od Olchor »

Pořád si myslím, že dobře zvolená žárovka je nejlepší řešení. Co to je " zahřívá se nad akceptovatelnou mez" ? Tak holt posuň tu mez. Žárovce teplo nevadí, můžeš na ni třeba přidělat malý Al chladič s ofukem 4cm ventilátorkem. Nebo ji umístit tak, aby teplo nevadilo. 90% kapacity lionek je v pásmu 3,5 - 4,0V, takže při 40V akupacku je to rozdíl max 5V x 4A = 20W. To uchladíš celkem snadno. To komplikované zapojení s měničem bude taky produkovat srovnatelné množství tepla.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#12 Příspěvek od rnbw »

Riesenie so ziarovkou ma aj druhy problem: nikdy nenabije bateriu uplne.

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#13 Příspěvek od JirkaZ »

rnbw: no, to bych úplně netvrdil. Jako obvykle totiž neznáme detaily (obvodové provedení nabíječky atd.).

Pokud ta nabíječka bude schopná jít s úbytkem napětí až k zanedbatelným hodnotám, tak žárovka to umí taky. Problém je, že k tomu teoreticky dojde až v nekonečnu (při nulovém nabíjecím proudu) ;-) .

Ne, celý ten problém prostě chce od začátku "uchopit" úplně jinak a začít precizní analýzou a definováním výchozích podmínek. Jako obvykle...
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#14 Příspěvek od rnbw »

Problem je v tom, ze ta "zdrojova" bateria sa vybija, takze jej klesa napatie.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#15 Příspěvek od Celeron »

JirkaZ píše: Ano, řešení existuje. Jmenuje se buck-boost měnič, případně sepic měnič, oboje samozřejmě s kombinovanou zpětnou vazbou jak na omezení napětí, tak na omezení proudu.
Hmm, ten odkaz na Lásku co jsem dával, by měl podle toho, co tam píšou, umět z "master" baterky umět nabíjet "slave" baterku se stejným počtem článků. Tak by se měl jako buck-boost chovat. Pokud se tak nechová, tak pak věř obchodníkům.
Před časem jsem u nějakýho českýho prodejce viděl nějaký buck-boosty ale nemůžu to znova nalýzt. Na těch deskách byly dva velký toroidy. Ale nebylo to na moc velký proudy.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Odpovědět

Zpět na „Poradna“