Aké hladinové čidla do žumpy.

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#16 Příspěvek od kutilmil »

To sandal. Tak to je niečo iné než som myslel. Tá za 100 by vyhovovala ale bez tých displejov a vifín. potrebujem aby mala výstup relé resp digitálny výstup. povedzme že zapnutie by bolo 1,5m od sondy a vypnutie 2m od sondy.....
Prosím EKKARa, aby na moje príspevky nereagoval a do mojich vlákien nepísal. Ďakujem.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#17 Příspěvek od Artaban001 »

U nás se používají plovákový čidla: je to element ve tvaru něco jako kužel, ve kterým je magnet, element je spojen z mosazným válečkem tenkým lankem. Mosazný váleček má po obvodu závit a obsahuje jazýčkový přepínací kontakt - donedávna jsem nevěděl, že něco takovýho existuje. Mosazný váleček se montuje z boku do stěny hovnojemu a ve výšce, kde má indikovat hladinu. Továrně to vyrábí třeba "Kroma"
Přílohy
sensor.jpg

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od jjilek »

Používám na vyčerpání jímky kalové čerpadlo z hobby marketu. K čerpadlu je kabelem připojen plovák s kontakty uzavřenými uvnitř. Plovák plave na hladině "uvázaný" kabelem k čerpadlu na dně. Pokud hladina klesne, plovák se položí na dno jímky a rozepne kontakty. Šlo by zřejmě upravit upevnění kabelu a plováku tak, aby k rozepnutí došlo při určité výšce hladiny v jímce. Funguje to již desítky roků.
Třeba má někdo takový plovák z již nefunkčního čerpadla nebo by podobný šlo zbastlit.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#19 Příspěvek od Artaban001 »

Uvnitř těch " plandáků " je kulička, která se pohybuje v drážce s důlkama koncích. Na jednom konci je mikrospínač. Důlky dělají hysterezi a dokonce i na nějakým čerpadle byl pohyblivý úchyt kabelu, kterým se dala nastavit výška hladiny, nebo plovák totálně vyřadit tím, že se upnul kabel přímo pod plovákem a ve svislé poloze. Pokud máš kolem dost prostoru, je to řešení. Mám pocit, že ty plandáky jdou koupit i samostatně.

Uživatelský avatar
kejki
Příspěvky: 2270
Registrován: 10 lis 2009, 01:00
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

#20 Příspěvek od kejki »

Jo, plovák stojí 200,-

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#21 Příspěvek od kutilmil »

To sa po čase zalepí hovnami a nefunguje to.......
Prosím EKKARa, aby na moje príspevky nereagoval a do mojich vlákien nepísal. Ďakujem.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#22 Příspěvek od Artaban001 »

Hovnama se Ti zalepí ledasco - tak pak existují nějaký udělátory, co fungují na principu vrtulky, která se otáčí ve sledované kapalině, Zanořená vrtulka klade větší odpor a motor bere větší proud, než když je vrtulka na "suchu". Výhodou je, že otáčením na vzduchu z ní odpadá bordel. profesionální řešení je ale drahý a o amatérské řešení bych se asi moc nepokoušel.
Ony i ty plováky "Kroma" občas blbnou, když se mezi plovák a těleso dostane bordel, takže to chce nádrž občas vypláchnout.

Uživatelský avatar
Valdano
Příspěvky: 695
Registrován: 01 led 2023, 01:00
Bydliště: Česká Lípa

#23 Příspěvek od Valdano »

kutilmil píše:Tá za 100 by vyhovovala ale bez tých displejov a vifín. potrebujem aby mala výstup relé resp digitálny výstup. povedzme že zapnutie by bolo 1,5m od sondy a vypnutie 2m od sondy.....
Za přijatelnou cenu okolo 100 EUR včetně DPH + cca 21 EUR poštovné jsem našel na Aliexpressu Ultrasonic Water Level Sensor Alarm. Pro váš účel bude pravděpodobně s rezervou stačit varianta pro rozsah 0-3m tj. tu si tam pak zvolte pokud to budete objednávat.
Ultrasonic level meter Parameters:
1. [24VDC power supply]
2. [4-20mA signal output]
3. [LCD display]
4. [ABS plastic material]
5. [2 groups relay output]
Měly být v tom být 2 výstupní relé, každé s jedním spínacím kontaktem a s možností nastavení výšky hladiny pro sepnutí pomocí tlačítek a displeje na hlavici čidla. Nicméně kontakty těch relé pravděpodobně nebudou vhodné pro přímé spínání např. čerpadla. Takže pokud s tím budete chtít spínat něco výkonnějšího tak s těmito kontakty spínejte jen cívku nějakého stykače a teprve s ním příslušné zařízení.

Pokud potřebujete variantu pro napájení 220V AC tak by to mělo být možné za příplatek 10 USD. V takovém případě ještě před nákupem emailem kontaktujte prodejce a požádejte ho o potvrzení zda tuto variantu aktuálně má k dispozici.
If optional functions are required, please contact us to confirm:
+ [220VAC power supply] :additional $10 per unit
I když Vám bude vyhovovat implicitně dodávaná varianta jen pro napájení 24V DC tak stejně doporučuji před objednáním kontaktovat emailem prodejce (email na prodejce a zároveň i výrobce je tam uveden) a zeptat se ho na možnosti nastavení úrovní pro spínání těch dvou relé abyste se ujistil zda to bude použitelné pro vaše účely a případně i na návod v PDF k tomu čidlu.

V českých ani slovenských eshopech jsem podobné ultrazvukové měřiče hladiny s konfigurovatelnými spínacími kontakty za přijatelné ceny okolo 100 EUR nenašel, ale třeba je najde někdo jiný. Pokud Vám nebude vadit nákup z Aliexpressu tak hledat ani není potřeba a můžete si to objednat přes uvedený odkaz poté co se emailem poptáte toho prodejce na výše zmíněné.

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#24 Příspěvek od kutilmil »

To vladano: Moc krát ďakujem. To vyzerá vynikajúco. Len neviete o ktorú variantu sa jedná? S tým odklápacím vrchnákom alebo s tým skrutkovacím? ten skrutkovací by vyhovoval lepšie. Na napájaní nezáleží. Čerpadlo je 3f, takže aj tak bude najskôr spínať cievku pomocného relé a potom cievku hlavného stýkača.
Prosím EKKARa, aby na moje príspevky nereagoval a do mojich vlákien nepísal. Ďakujem.

Uživatelský avatar
Valdano
Příspěvky: 695
Registrován: 01 led 2023, 01:00
Bydliště: Česká Lípa

#25 Příspěvek od Valdano »

kutilmil píše:To vladano:
Můj nick není Vladano, ale Valdano tedy jako jedno z jmen bývalého argentinského fotbalisty.
kutilmil píše:Len neviete o ktorú variantu sa jedná? S tým odklápacím vrchnákom alebo s tým skrutkovacím? ten skrutkovací by vyhovoval lepšie.
Ta dříve odkazovaná varianta se týká čidel s odklápěcím krytem.
Zde je varianta se šroubovacím krytem od stejného prodejce/výrobce, ale je o cca 50 EUR dražší.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#26 Příspěvek od Celeron »

Valdano, dal sis blbej nick. :lol: To už je asi počtvrtý, co ho někdo zmršil včetně mě. :oops:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Valdano
Příspěvky: 695
Registrován: 01 led 2023, 01:00
Bydliště: Česká Lípa

#27 Příspěvek od Valdano »

A co programová záhada s Arduino ProMini už se za pomocí toho měření spotřeby paměti co jsem psal v tom tématu podařilo něco dalšího zjistit?

Uživatelský avatar
_luky_
Příspěvky: 561
Registrován: 28 led 2009, 01:00
Bydliště: okres Beroun, kraj Středočeský

#28 Příspěvek od _luky_ »

V obci máme pár let tlakovou kanalizaci (tuším cca 6 let, 400 přípojek). Zkušenosti, co mi byly předány:

1) původní řešení bylo pomocí 3 elektrod (detekce 2 hladin - čerpalo to s hysterezí). I když sondy byly nerezové, uvnitř plastového těla to bylo připojené na měděný vodič, tam se časem dostala "kapalina" a čidlo se rozpadlo na dvě části.
Jeden plovákový spínač byl použit jako "havarijní detekce".
Tahle výměna proběhla nedávno i u mě.

2) Postupně to mění na ty plovákové spínače (krabička na kabelu) a je to výrazně spolehlivější řešení. Tedy tam teď mám 3 plováky (2 provozní a jeden havarijní).

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#29 Příspěvek od kutilmil »

Tak to s tebou luky nemožem súhlasit.
Prosím EKKARa, aby na moje príspevky nereagoval a do mojich vlákien nepísal. Ďakujem.

Uživatelský avatar
_luky_
Příspěvky: 561
Registrován: 28 led 2009, 01:00
Bydliště: okres Beroun, kraj Středočeský

#30 Příspěvek od _luky_ »

kutilmil píše:Tak to s tebou luky nemožem súhlasit.
Nesouhlasíš s tím, že tyto zkušenosti mi byly předány obsluhou kanalizace? Jako máš na to právo, ale obávám se, že u našeho rozhovoru nikdo další nebyl.

400 přípojek už považuju za dostatečný statistický vzorek vzorek, aby z toho šlo vyvozovat závěry o vhodném řešení. Hádát se nebudu, naložte s těmito informacemi, jak uznáte za vhodné :roll:

Odpovědět

Zpět na „Poradna“