Naběhne zdroj AT bez zatížené větve 12V?

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
mmpet
Příspěvky: 5
Registrován: 15 říj 2007, 02:00

#16 Příspěvek od mmpet »

Ja sem už dal asi 4 zdroje kamarádům a vždy jsem jen dal žárovku(i jako signalizace) na 12/200mA jako zátěž a makaj doteď.

Uživatelský avatar
adept
Příspěvky: 328
Registrován: 01 lis 2006, 01:00
Bydliště: Znojemsko

#17 Příspěvek od adept »

Dnes jsem zapnul zdroj ATX ..LC 235 ATX vyjmutý z PC bez zátěže a lup, spálená pojistka a odpor u TL 494 CN.Jinak používám jako zátěž žárovky 12 V/5W a 12V/21W. Dost zde bylo o tom napsáno že zdroje ATX mají zátěž zabudovanou nebo stačí větrák ve zdroji,ale asi tomu tak není.

Uživatelský avatar
jardajar
Příspěvky: 553
Registrován: 16 pro 2007, 01:00
Bydliště: Neratovice

#18 Příspěvek od jardajar »

Opravdu záleží na typu... To s tou pojistkou se mi stalo jednou taky. (u atx) Ale 99% ze zdrojů co jsem kdy mel naběhly bez zátěže... PC zdroje jsou někdy záhada...

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#19 Příspěvek od rnbw »

adept píše:Dnes jsem zapnul zdroj ATX ..LC 235 ATX vyjmutý z PC bez zátìže a lup, spálená pojistka a odpor u TL 494 CN.Jinak používám jako zátìž žárovky 12 V/5W a 12V/21W. Dost zde bylo o tom napsáno že zdroje ATX mají zátìž zabudovanou nebo staèí vìtrák ve zdroji,ale asi tomu tak není.
Ten zdroj som vcera rozoberal a odlozil na suciastky - vyschnuty elyt v pomocnom zdroji sposobil zhorenie tranzistora, niekolkych odporov aj s cestami na plosaku...

Uživatelský avatar
adept
Příspěvky: 328
Registrován: 01 lis 2006, 01:00
Bydliště: Znojemsko

#20 Příspěvek od adept »

Taktéž už tento zdroj nebudu opravovat,dám ho vnukovi na rozebrání snad se mu něco hodí na bastlení. Koupil jsem nový (Trust 370W PSU).

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#21 Příspěvek od rnbw »

To bude tiez nejaky smejd.

Uživatelský avatar
adept
Příspěvky: 328
Registrován: 01 lis 2006, 01:00
Bydliště: Znojemsko

#22 Příspěvek od adept »

rnbw píše:To bude tiez nejaky smejd.
Má to být zdroj pro dnešní náročné PC s 80 ventilátorem a hlučností 37 DB ale je to Čína ... :(

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#23 Příspěvek od rnbw »

Uz som videl par smejdovych tichych zdrojov. Robi sa to tak, ze sa spomali ventilator. Ze sa to potom prehrieva a za rok su nafuknute elyty, to nikoho netrapi.

Uživatelský avatar
MOTOROLA
Příspěvky: 260
Registrován: 26 úno 2005, 01:00

#24 Příspěvek od MOTOROLA »

adept píše:Dnes jsem zapnul zdroj ATX ..LC 235 ATX vyjmutý z PC bez zátěže a lup, spálená pojistka a odpor u TL 494 CN.Jinak používám jako zátěž žárovky 12 V/5W a 12V/21W. Dost zde bylo o tom napsáno že zdroje ATX mají zátěž zabudovanou nebo stačí větrák ve zdroji,ale asi tomu tak není.
Jak se to vezme,některým větrák stačí a některým ne.U AT zdrojů to šlo,byly dost odolný ale u ATX je lepší osud nepokoušet.Trefíš na kus,kterému je to jedno a nebo trefíš na takový,kterému se to nelíbí.Ostatně ,poznal si sám.ATX nikdy nepokoušej.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#25 Příspěvek od rnbw »

Kazdy AT alebo ATX zdroj zapinam pri testovani najprv naprazdno - a este nikdy mi ziadny kvoli tomu neodisiel (a mal som na stole vselijake smejdy).
Ked sa zdroju pri zapnuti naprazdno nieco stane, tak bol bud vadny alebo taky totalny smejd, co som este ani nevidel.

Uživatelský avatar
denwistr
Příspěvky: 158
Registrován: 08 lis 2008, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#26 Příspěvek od denwistr »

Zdravim chtel bych se zeptat proc se zdroj bez zatizeni vypina a jestli mu provos naprazdno vadi nebo ne mam tet jeden spalenej doma a chci si ho opravit nestacilo by proti tomu vypinani vyradit prepetovou ochranu?

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#27 Příspěvek od jandu »

ATX zdroje potrebujú na to, aby napätia sa ustálili na potrebných hodnotách určitú záťaž. Tá je už /akási predzáťaž niekoľko 10 Ohm až 100 Ohm - nebudem teraz hodnoty presne hľadať/ v týchto zdrojoch zabudovaná. Iba pre istotu ich pri opravách zaťažujeme. Môže sa totiž stať, že kvôli nejakej závade vybehnú napätia vyššie, ako je bezpečné a to môže spôsobiť dalšiu závadu.


Vyradením prepeťovej ochrany pravdepodobne ten zdroj ani nenabehne. Pravda, záleží na konkrétnom type IO. Riadiaci IO potrebuje k správnej činnosti mať nastavené "pracovné" napätia na svojich pin-och. Vyradením určitej ochrany sa IO dostane mimo pracovný rozsah a vätšinou nenabehne.
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
denwistr
Příspěvky: 158
Registrován: 08 lis 2008, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#28 Příspěvek od denwistr »

jo nejaka predzatez tam je a obvod prepetove ochrany je veden na pin 4 kdyz je tam 0 zdroj bezi ale kdyz se tam privede referencni napeti s pinu 14 tak se zdroj vypne

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#29 Příspěvek od jandu »

denwistr píše:jo nejaka predzatez tam je a obvod prepetove ochrany je veden na pin 4 kdyz je tam 0 zdroj bezi ale kdyz se tam privede referencni napeti s pinu 14 tak se zdroj vypne
To je asi o 494 /alias 7500/. Ale pin 4 nie je prepeťová ochrana, ale obvod štartu. Ochrany u tohoto obvodu sú riešené cez dvojicu pinov 1,2, resp. 15,16.
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#30 Příspěvek od Andrea »

Na pinu 4 se nastavuje velikost deadtime a u většiny zdrojů jsou na něm připojené ochrany proti přepětí, podpětí a výkonovému přetížení. 1, 2 a 16, 15 jsou chybové zesilovače, jeden se používá na regulaci napětí a druhý buď na nic nebo na proudové omezení.

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“