Naběhne zdroj AT bez zatížené větve 12V?

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
RADAR-06
Příspěvky: 272
Registrován: 15 lis 2006, 01:00
Bydliště: Pardubicko

Naběhne zdroj AT bez zatížené větve 12V?

#1 Příspěvek od RADAR-06 »

sehnal jsem zdroj ze starého PC 486, je to zdroj AT a má 200 W, chtěl bych z něj odebírat pouze 1A a to z pouze z 5V větve, naběhne tento zdroj? ATX by nenaběhl, ale s AT zkušenosti nemám.

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od jezevec »

Co jsem upravoval AT zdroje, tak všechny naběhly bez problémů. Pokud ne, dá se bez problémů tato ochrana vyřadit, ale to už vyžaduje určité znalosti a zkušenosti, neboť každý zdroj je trochu jiný.

Uživatelský avatar
RADAR-06
Příspěvky: 272
Registrován: 15 lis 2006, 01:00
Bydliště: Pardubicko

#3 Příspěvek od RADAR-06 »

jezevec píše:Co jsem upravoval AT zdroje, tak všechny naběhly bez problémů. Pokud ne, dá se bez problémů tato ochrana vyřadit, ale to už vyžaduje určité znalosti a zkušenosti, neboť každý zdroj je trochu jiný.
když jsem z AT a ATX zdrojů dělal 12V svázal jsem větev 12V a 5V pomocí děliče ze 2 rezistorů a chodilo to, kdybych z toho děliče vyvedl 5V tak by to asi taky šlo

Uživatelský avatar
kybl
Příspěvky: 730
Registrován: 20 lis 2004, 01:00
Bydliště: Freudenthal

#4 Příspěvek od kybl »

Starší typ zdroje se Ti rozjede bez problémů,novější musíš sepnout propojkou...
Roman

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#5 Příspěvek od jandu »

Ak je funkčný, nabehne bez problémov a bez úprav. Tie staršie zdroje ale mali o niečo zložitejšiu konštrukciu. Obvodovo ani nie, iba vnútorné prevedenie, kde časť elektroniky bola na samostatnej doske.

Uživatelský avatar
RADAR-06
Příspěvky: 272
Registrován: 15 lis 2006, 01:00
Bydliště: Pardubicko

#6 Příspěvek od RADAR-06 »

Zdroj se už rozjel, u ATX se spouští propojkou zelený a GND (simulace softw. spuštění)

To provedení se samostatnou deskou přišroubovanou k chladiči jsem viděl pouze u ATX, u AT ne, ale když to říkáš tak to tak bude.

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#7 Příspěvek od jandu »

Mám dva staré AT zdroje, jeden nesie dokonca československý výrobný štítok. Tieto majú IO TL494 a LM 339 na samostatnej doske umiestnenú kolmo na základnej doske. Mám tiež jeden zdroj AT továrensky upravený na ATX ktorý nemá pomocný zdroj, ale napájacie napätie budenia je odvodený od 12V vinutia tak, že zdroj beží po zapnutí 240V v nejakom zvláštnom režime /počuť slabé vrčanie/ a po zapnutí Powe On beží v plnom režime.

Uživatelský avatar
pavel16
Příspěvky: 821
Registrován: 19 pro 2007, 01:00
Bydliště: Litovel

#8 Příspěvek od pavel16 »

AT zdoje-nevím jesli všechny-potřebují pro správný provoz určitou minimální zátěž.Já dávám na +5V paralelně 2x4.7 ohm 15W umístěné před větrák.

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od Lukas-Peca »

Nepotřebujou. Ani ATX. Mně se vždycky všechny zdroje rozběhly i bez zátěže (nepočítám-li větrák). Akorát se mi zdá, že když se zatíží jenom jeden výstup, tak zdroj nedokáže dát tak velký proud, jako když jsou trochu zatíženy i ostatní výstupy. Zajímavé je, že když se zatíží větev 5 V, tak na ní vzroste napětí, stejně jako na ostatních větvích.

Uživatelský avatar
pavel16
Příspěvky: 821
Registrován: 19 pro 2007, 01:00
Bydliště: Litovel

#10 Příspěvek od pavel16 »

Přesně tak.Všechny se sice rozběhnou,ale bez toho patřičného zatížení dají menší výkon - můžete si to lehce ověřit,stačí zatížit těch +5V.

Uživatelský avatar
Pepa87
Příspěvky: 144
Registrován: 29 lis 2006, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od Pepa87 »

Lukas-Peca píše:Nepotřebujou. Ani ATX. Mně se vždycky všechny zdroje rozběhly i bez zátěže (nepočítám-li větrák)...
Já mám jeden starší AT 230W a ten se bez zatížení 5V vůbec nerozběhne.
Mimochodem je to jediný AT zdroj který jsem viděl (a to jich mám hodně), že má víc než 200W.

Krakonos

#12 Příspěvek od Krakonos »

Pozor, z vlastní zkušeností vím, že nìkteré (zejména levnìjší) zdroje (AT i ATX) mají bez zátìže velký problém. Nejsem pøíliž zdatný elektronik, takže nevím, èím je to zapøíèinìno, ale zkusil jsem to párkrát a vyždy jsem si udìlal menší ohòostroj z kondenzátorù. BEZ ZÁTÌŽE ZAPOJOVAT NEDOPORUÈUJI.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#13 Příspěvek od rnbw »

Nevies, ake to boli typy? Mne sa este nestalo, ze by sa zdroju zapnutemu naprazdno nieco stalo. Len parkrat sa mi stalo, ze sa bez zataze hned vypinal.

Uživatelský avatar
Puma17
Příspěvky: 512
Registrován: 04 říj 2006, 02:00

#14 Příspěvek od Puma17 »

Ja mam ATX zdroj, a chcel by som ho nejako zatazit tak, aby som mal na +5V a +12V napatie, presne take, ake ma byt. Uz som skusal dat na +5V vykonove rezistory, ale to bola velka tepelna strata. Tak mi nieco poradte. Diky.

Uživatelský avatar
kellik
Příspěvky: 154
Registrován: 12 zář 2007, 02:00

#15 Příspěvek od kellik »

Ja som včera takisto vyskúšal zapojiť AT zdroj bez záťaže. Počul som len slabé puknutie a zasmradilo to celú izbu. :)

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“