Drvièka vetví

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Jenys
Příspěvky: 2120
Registrován: 11 úno 2008, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od Jenys »

To Masob: Ne není to vůbec z nijaké předlohy, to jesem jen měl takový nápad, když jsem viděl a to jen blbě hotovou drtičku v nějakém obchodě. Nakouknul jsem dovnitř a zahlédl ten kotouč a to jediné bylo inspirací něco vytvořit. Doma jsem měl ten motor s přírubou a pak to postupně v hlavě dozrávalo a jednou jsem se do toho pustil v dílně doma. Vůbec jsem to neměl změřené, jen jsem to dělal podle citu a možností. Časem jsem na tom dělal úpravu toho komínku, zvětšoval jsem průměr, protože se mi dole ucpával. Ty fabrické drtičky mají ten talíř s noži lisovaný,ale dá se to udělat ze silnějšího plechu. Odpoledne to vyfotím, aby jsi měl představu. Jinak asi by se s tím dalo topit, ale to by chtělo nechat vyschnout. Pokud to zůstane na hromadě, začne se to zahřívat a tlít, plesnivět. Možná když by jsi to přisypával do kotle k palivu, shořelo by to určitě. Já to prostě dávám do kompostu, ale šlo by s tím mulčovat. :wink:
Když něco nevíte...klidně se zeptejte :) Co vás nezabije, to vás posílí :) Jenys :)

Uživatelský avatar
stasek
Příspěvky: 2191
Registrován: 15 srp 2005, 02:00

#17 Příspěvek od stasek »

Jenys, pošli tu fotku prosím do fóra, taky jsem zvědav.

Uživatelský avatar
Jenys
Příspěvky: 2120
Registrován: 11 úno 2008, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od Jenys »

stasek píše:Jenys, pošli tu fotku prosím do fóra, taky jsem zvědav.
OK šéfe :!: :lol:
Když něco nevíte...klidně se zeptejte :) Co vás nezabije, to vás posílí :) Jenys :)

Uživatelský avatar
Jenys
Příspěvky: 2120
Registrován: 11 úno 2008, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#19 Příspěvek od Jenys »

Tak jsem něco nafotil. Koukal jsem, že to trochu uvnitř zrezlo, to je díky těm jablkům. Dobře, že jsem se podíval dovnitř, už trochu přireznula hřídel k unašeči. Povedlo se mi to naštěstí sundat, hned jsem jí namazal. Budu to muset uvnitř asi natřít, nebo spíš naolejovat.
Jinak jsem pořádně neviděl, jak je správné to uvnitř udělat, jen jsem jednou viděl trochu dovnitř přes tu gumovou clonu. Uviděl jsem ten kotouč s noži a to celé mi stačilo k vyrobení tohohle co vidíte. Jestli je zrovna takové provedení správné, nevím, ale funguje to a na to, že je to celé dělané doma na koleně....s pomocí rozbrušovačky, pákových nůžek, vrtačky a elektrické svářečky, tak je to snad dobré, ne :wink:
Ty čtvercové rámy, nahoře a dole, jsou z nějakých stojanů a zdály se mi na to, jako dělané :wink: Už jí mám deset let jak jsem zjistil :idea:

P.S. Nějak se mi po odeslání nezobrazily obrázky, tak jsem to musel upravit a poslat znovu :roll:
Přílohy
P1020360.JPG
(75.23 KiB) Staženo 45 x
P1020358.JPG
(87.9 KiB) Staženo 44 x
P1020356.JPG
(110.85 KiB) Staženo 48 x
P1020355.JPG
(107.55 KiB) Staženo 45 x
P1020354.JPG
(101.49 KiB) Staženo 45 x
Naposledy upravil(a) Jenys dne 16 kvě 2008, 20:21, celkem upraveno 1 x.
Když něco nevíte...klidně se zeptejte :) Co vás nezabije, to vás posílí :) Jenys :)

Uživatelský avatar
Jenys
Příspěvky: 2120
Registrován: 11 úno 2008, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#20 Příspěvek od Jenys »

Tady je zbytek fotek, co se mi tam nevešly :wink:
Přílohy
P1020364.JPG
Spodní pohled.
(70.05 KiB) Staženo 49 x
P1020362.JPG
Tak zde je vidět tu hoblovku na plocho. Uchycení nožů je podobné, přes přítlačné lišty a přitažené imbusy.
(84.57 KiB) Staženo 49 x
Když něco nevíte...klidně se zeptejte :) Co vás nezabije, to vás posílí :) Jenys :)

Uživatelský avatar
Masob
Příspěvky: 194
Registrován: 27 čer 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#21 Příspěvek od Masob »

Díky moc, mohl bys ještě, prosím, vyfotit tu drť, abych měl představu, jak to vypadá (případně s nějakým předmětem pro představu velikosti). No, snad moc neotravuji. :roll:

Motor je tedy 1,5kW a 3000ot, jak se s tím popere? Myslíš, že by stačil i 1kW? Nebo je to tak akorát.

Uživatelský avatar
Jenys
Příspěvky: 2120
Registrován: 11 úno 2008, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#22 Příspěvek od Jenys »

Masob píše:Díky moc, mohl bys ještě, prosím, vyfotit tu drť, abych měl představu, jak to vypadá (případně s nějakým předmětem pro představu velikosti). No, snad moc neotravuji. :roll:

Motor je tedy 1,5kW a 3000ot, jak se s tím popere? Myslíš, že by stačil i 1kW? Nebo je to tak akorát.
Myslím si, že by 1kW stačil, pokud by jsi to nezatěžoval silnými větvemi. Tenhle 1,5kW o tom ani neví, nepoznám snížení otáček ani u větví kolem 4cm, ale tyhle silnější větve už dost kopou zpátky do ruky. Já teda moc ty silné nedrtím, jen jsem to zkoušel co to umí. Silné používám pod kotel a drtím tak do 2cm, zbytek využiju na teplo. :wink: Ono je potřeba se spíš zbavovat těch slabých větviček a pálit a smrdět se mi nechce, tak to právě drtím a to je v pohodě a ještě je z toho kompost

Nadrtím ti na ukázku něco, chtěl jsem to původně ještě dneska, ale pak jsem to z časových důvodů neudělal, takže zítra v pohodě nadrtím a pošlu foto. :wink:
Když něco nevíte...klidně se zeptejte :) Co vás nezabije, to vás posílí :) Jenys :)

Uživatelský avatar
stasek
Příspěvky: 2191
Registrován: 15 srp 2005, 02:00

#23 Příspěvek od stasek »

Jenys, děkuji moc,fotky jsou vypovídající. Chci něco takovýho taky zbastlit. Dělal jsem už štípačku, teď přemýšlím na lisu na brikety z odpadu, topím dřevem a tak si myslím, že koupit pár balíků slámy a slisovat to by vyšlo levněji než dřevo. Ale jsou tady problémy s velkým lisovacím tlakem. Ještě k té drtičce, jaký je asi průměr toho kotouče? Nebyly problémy s vyvažováním? Řekl bych, že ta hmotnost nebude zrovna malá. Nože vyrobím asi ze strojní pily na kov, hoblovací by byly asi lepší, jsou myslím z radeca. No uvidím.

Uživatelský avatar
Jenys
Příspěvky: 2120
Registrován: 11 úno 2008, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#24 Příspěvek od Jenys »

stasek píše:Jenys, děkuji moc,fotky jsou vypovídající. Chci něco takovýho taky zbastlit. Dělal jsem už štípačku, teď přemýšlím na lisu na brikety z odpadu, topím dřevem a tak si myslím, že koupit pár balíků slámy a slisovat to by vyšlo levněji než dřevo. Ale jsou tady problémy s velkým lisovacím tlakem. Ještě k té drtičce, jaký je asi průměr toho kotouče? Nebyly problémy s vyvažováním? Řekl bych, že ta hmotnost nebude zrovna malá. Nože vyrobím asi ze strojní pily na kov, hoblovací by byly asi lepší, jsou myslím z radeca. No uvidím.
Nemáš zač. :wink: Tak já si tehdy moc starostí s vyvážením nedělal, prostě jsem to vše udělal od oka a vyšlo to. Jasně má to nějaké nevyvážení, ale problémy s tím nejsou. Pokud vše uděláš rovnoměrné a stejné váhy, tak by to mělo chodit a pokud by ti na nevyvážení záleželo, myslím, že by stačilo statické vyvážení, jen aby se při volném svislém otáčení, nevracelo do jednoho místa, pokud ano, tak zkoušet odvrtávat proti a tím odlehčovat. Ale fakt s tím problém není. Ze začátku jsem to kolo měl jen ostříhané a zapilované, tak to bylo trochu horší, potom jsem si to u strejdy nechal stočit na soustruhu a to je dobrý, s tím už nic nedělám.

Já jsem tehdy měl zbylé nože z hoblovky, zkracoval jsem je a pak se hodily na tohle. Z té strojní pily by to šlo, míval jsem je na sekačce a pokud jsem zrovna nevjel na kámen, nebo na obrubník, tak držely v poho... i ostří :wink:

Tak k výrobě briket jsem se nikdy nedopracoval, mám plyn a jen na podzim spálím dřevo, které se přes léto objeví. Ale není to špatný nápad s se slámou. Kdyby jsi měl možnost sehnat hobliny a ty slisovat, nebo i piliny, to by asi také nebylo špatné, když už máš ten lis. A jak to dopadlo s tím motorem :?:
Když něco nevíte...klidně se zeptejte :) Co vás nezabije, to vás posílí :) Jenys :)

Uživatelský avatar
stasek
Příspěvky: 2191
Registrován: 15 srp 2005, 02:00

#25 Příspěvek od stasek »

Lis ještě nemám, problém jsou pístnice, chtělo by to průměr kolem 150 mm, sehnat ve šrotu se zatím nedaří, kupovat to nemíním.
Motor ze sekačky už zase běhá, psal jsem to. Vše jsem vyčistil i s ventily, vyměnil cívku, svíčku nabrousil nože a jede jak hrom.
Ale jaký máš ten průměr toho kotouče, přibližně?

Uživatelský avatar
Jenys
Příspěvky: 2120
Registrován: 11 úno 2008, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#26 Příspěvek od Jenys »

Tak jsem odpoledne trochu nadrtil suchých větví a čerstvých větví, viz foto. Ten kotouč má 190mm, takže klidně může být těch 200mm :wink:
Velikost štěpků lze nastavit vzdáleností nožů od kotouče. Já tam mám asi 10mm.

Tak když jsem dneska o tom přemýšlel, tak by to muselo jít udělat bez toho kotouče, jen s lištou podobnou sekačce na trávu a vespod by musela být nějaká deska, která by nastavovala vzdálenost mezi nožem a deskou :idea:
Přílohy
P1020367.JPG
čerstvé větvičky
(129.94 KiB) Staženo 49 x
P1020366.JPG
suché větvičky
(127.15 KiB) Staženo 54 x
Když něco nevíte...klidně se zeptejte :) Co vás nezabije, to vás posílí :) Jenys :)

Uživatelský avatar
Jenys
Příspěvky: 2120
Registrován: 11 úno 2008, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#27 Příspěvek od Jenys »

stasek píše:Lis ještě nemám, problém jsou pístnice, chtělo by to průměr kolem 150 mm, sehnat ve šrotu se zatím nedaří, kupovat to nemíním.
Motor ze sekačky už zase běhá, psal jsem to. Vše jsem vyčistil i s ventily, vyměnil cívku, svíčku nabrousil nože a jede jak hrom.
Ale jaký máš ten průměr toho kotouče, přibližně?
Aha, tak já si to asi s tím motorem s někým spletl, jak jsi psal o té štípačce, tak tu někdo psal něco o malém výkonu motoru 3, nebo více kW. Nevím už jestli to bylo na lisu, nebo na té štípačce :?:

Píšeš o těch pístnicích, nešlo by použít šrouby místo pístnic :?: Něco jako mají lisy na papír :wink:
Když něco nevíte...klidně se zeptejte :) Co vás nezabije, to vás posílí :) Jenys :)

Uživatelský avatar
Jenys
Příspěvky: 2120
Registrován: 11 úno 2008, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#28 Příspěvek od Jenys »

Jen tak dotaz :?: Chlapi, tak stačí vám takovéto štěpky :?: Nebo je to veliké :?: Šly by ještě udělat menší :wink:
Když něco nevíte...klidně se zeptejte :) Co vás nezabije, to vás posílí :) Jenys :)

Uživatelský avatar
stasek
Příspěvky: 2191
Registrován: 15 srp 2005, 02:00

#29 Příspěvek od stasek »

Tak ty šrouby by určitě použít nešly, tlak na výrobu brikety musí být velký, tak nějak 600 kg/cm2. A pokud má být briketa v průměru kolem 5 cm, tak ta pístnice 150 odpovídá. :wink:

Uživatelský avatar
vombat
Příspěvky: 744
Registrován: 18 srp 2005, 02:00
Bydliště: Chrudimsko
Kontaktovat uživatele:

#30 Příspěvek od vombat »

Výkonná drtička vyšla v Urob si sám až do 8cm průměr větví. Má podávací válce a princip je podobný hoblovce. Bohužel nemám toto číslo. Na topení jsou lepší špalíčky - drtiče s frézou. Na brikety jsou lepší štěpky resp. piliny nebo hobliny, musí být suché, mokré lisovat nejdou, nedrží to pohromadě. Lis na brikety je mohutný stroj a funguje tak, že podávací zařízení zhutní materiál v lisovací komoře, hydraulická pístnice slisuje briketu, komora je na principu kleštiny ovládané další pístnicí -uvolnění brikety. Jednotlivé lisovací dávky jsou jednotlivé brikety. Dále se používají tzv. pelety - peletovací lis, jsou to malé asi 1x2cm válečky. Zpravidla se lisuje sláma. Cena malého lisu na brikety je cca. 0.5mil. Kč

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“