Drvièka vetví

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Návštěvník

Drvièka vetví

#1 Příspěvek od Návštěvník »

Zdravím,

trochu pokukujem po nejakej drvièke konátov. Z viacerých strán som získal informáciu, že toto zariadenie je v princípe nepoužite¾né. (Vraj ma môže tak akurát konárom "vyflieska￾" a "ožužlat " z neho kôru. Má niekto praktické skúsenosti alebo vhodné náhradné riešenie? (Sekerku a penku, prípadne seèkovicu, prosím neuvádajte).

Ïakujem, Dolfi

Uživatelský avatar
TomasX
Příspěvky: 630
Registrován: 12 srp 2005, 02:00

#2 Příspěvek od TomasX »

Mám ALKO 2400 a jsem spokojený.
Je pravda, že slabé větve (asi jako tužka) " iba ožužlá koru". Z každé větve zůstane asi 30 cm ( ta nejslabší část) a ty házím do kompostu celé.
Ideální je síla tak 3 cm, to je radost pracovat. :wink:
Machr jsme každý, ovšem vždy v oboru někoho druhého ...

Uživatelský avatar
cryo6930
Příspěvky: 154
Registrován: 21 pro 2006, 01:00

#3 Příspěvek od cryo6930 »

Dost záleží na druhu,jestli nožový nebo s ozubeným kolem.

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od stepa »

My mame nejakou potvoru z nejakeho marketu, ci "bauhausu" za 2k5, ma to jedno kolo s nozi a na druhe strane je plech a o ten se to stipe, bere to vetve par cm, drtime s tim i kuru. Tatik si zatim chrochta :) . V pripade zajmu se mrknu po parametrech...z hlavy nevim.

Uživatelský avatar
Jarous
Příspěvky: 216
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Banská Bystrica
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od Jarous »

Ja som kúpil ALKO Silent Power 4000.To je iné kafe,stálo síce cez 10 litrov ale žiadny hluk,drví konáre do hrúbky 40 mm.Nemôžem si sťažovať :)

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#6 Příspěvek od bu2520 »

mám štěpkovačku Shark II pokud je ostrý nůž naštěpkuje i plevel, ale záleží i na druhu dřeva. Jenom drobnost co si i mnozí obchodníci pletou je drtička ta má ozubená kola a drtí větve mezi nima a štěpkovačka která seká pomocí sekacího nože štěpky. Co je taky důležité velikost vstupního otvoru ušetří dost práce když se nemusí každá větev ješte stříhat na jednotlivé proutky.

Uživatelský avatar
Jenys
Příspěvky: 2120
Registrován: 11 úno 2008, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od Jenys »

Před deseti roky jsem si nožovou štěpkovčaku dělal doma pomalu na koleně. Měl jsem přírubový motor 1,5KW 2840 otáček a byl z ventilátoru plynového kotle. Po odmontování lopatek zbyl našeč, na který jsem připevnil kolo vyřezané z 3 mm ocel plechu a na něj přivařil dva úhelníky postavené jako "A" a vedle nich jsem vyříznuil drážku. Na ty úhelníky jsem přišrouboval zbylé nože z hoblovky, čímž vznikla jakási hoblovka na plocho a uvnitř je zarážka, aby se větev mohla opřít Z plechu jsem vystříhal a svařil kryty a udělal z jeklů stojan a celé je to přidělané šikmo. Komínek na větvě je kolmo a vůči motoru je asi 110°. Pokud jsou nože ostré, bere to celkem pěkně, ale při tlustších větvích, tak kolem 40mm to docela kope zpátky do rukou, ale jinak to drtí i listí. Dokonce to v létě používám na drcené shnilých jablek, neboť jich mám vždy mnoho a nevím co s nimi a v této formě se již s nimi dá udělat likvidace jednodušeji, kompostovat či vylít do kanálu. :wink:
Když něco nevíte...klidně se zeptejte :) Co vás nezabije, to vás posílí :) Jenys :)

Uživatelský avatar
pavko3
Příspěvky: 91
Registrován: 31 srp 2007, 02:00
Bydliště: Čáslavsko

#8 Příspěvek od pavko3 »

Mám 3 roky BioLine LH2500G. Byla sice asi za 10.000,-, ale je to paráda.
Nemá ráda suché větve, to se pak musí nastavit kolo proti noži (snad to píšu správně), aby zase dobře zpracovávala syrové dřevo. Chodí celkem potichu,
vstupní otvor je taky dost velký.

Návštěvník

#9 Příspěvek od Návštěvník »

Ïakujem všetkým za informácie. Zdá sa, že to nie je až taká "hrúza". Na výrobu si netrúfam. A ak som dobre pochopil, tak na surové vetvy treba skôr nože a na suché haluze skôr ozubené koleso(á?), ktoré to poláme na štiepky. (Alebo sa hlboko mýlim?) Ešte raz vïaka za upresnenie.

Dolfi

Uživatelský avatar
Jenys
Příspěvky: 2120
Registrován: 11 úno 2008, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od Jenys »

Anonym píše:Ďakujem všetkým za informácie. Zdá sa, že to nie je až taká "hrúza". Na výrobu si netrúfam. A ak som dobre pochopil, tak na surové vetvy treba skôr nože a na suché haluze skôr ozubené koleso(á?), ktoré to poláme na štiepky. (Alebo sa hlboko mýlim?) Ešte raz vďaka za upresnenie.

Dolfi
Nemusíš mít strach, jestli chceš tu drtičku třeba na ostříhané větvičky na jaře ze stromků, nebo i v jiné době, třeba z růží, v pohodě by ti to mělo vzít. Ty špatné zkušenosti s jen oholenou kůrou ze slabých větví, nemám, klidně to vezme i slabší něž tužka a jen vyjímečně se stane, že to usekne třeba nějaký kousek tak asi 5 cm a vše co podrtím jde do kompostu a je to v pohodě. Také to používám na drcení hrubé mulčovací kůry a je to dobré :wink:

Jinak co vím, tak jsou tři typy drcení...nožema, ozubením a frézou. Asi nejvýkonější je ta fréza, ale také drahá. Na domácí likvidaci zahradního odpadu ti stačí dobrá nožová :wink: Přikládám nějaké foto.
Přílohy
P4040422.JPG
(56.71 KiB) Staženo 52 x
P4040421.JPG
(58.18 KiB) Staženo 52 x
Když něco nevíte...klidně se zeptejte :) Co vás nezabije, to vás posílí :) Jenys :)

Uživatelský avatar
Masob
Příspěvky: 194
Registrován: 27 čer 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od Masob »

Jenys:

Paráda, neměl bys nějaké foto vnitřku, nožů atd? Případně nějaký nákres. S výrobou bych neměl problém. Jak velké kusy z toho lezou, dalo by se s tím topit?

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#12 Příspěvek od Sendyx »

Tady je drtička dřeva (woodchipper) ze zahraničí, stručné instruktážní video :D
http://www.youtube.com/watch?v=8qWFhDvURLg

Uživatelský avatar
Jenys
Příspěvky: 2120
Registrován: 11 úno 2008, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od Jenys »

Masob píše:Jenys:

Paráda, neměl bys nějaké foto vnitřku, nožů atd? Případně nějaký nákres. S výrobou bych neměl problém. Jak velké kusy z toho lezou, dalo by se s tím topit?
Jo, jo děkuji za pochvalu, ten vnitřek ti vyfotím zítra. S nákresem to bude problém, to bych musel nějak připojit mozek k PC a vycucnout to z něj :lol: To je trochu můj problém...většinou mám veškeré informace v hlavě a když něco dělám, tak spíš z hlavy a jen si na kus papíru nakreslím to, co se bez výkresu si nedovedu představit a i tak je to jen šmírák :wink:
Ale nebyl by problém to nějak zpětně zakreslit. Kdysi jsem dělal vozejk za auto....měl jsem jen výkres na hřídele pro kola, jinak zase hlava :idea:

Udělám ti trochu drtiny na ukázku OK :idea: :?: Velikost štěpků se řídí výškou nožů od té kruhové desky a ty nože můžu jako u hoblovky posouvat nahoru a dolů. Jsou přichycené imbusy. Je to fakt systém jako u hoblovky, jen na plocho :wink:

Bude ti to stačit zítra :?: :lol:
Když něco nevíte...klidně se zeptejte :) Co vás nezabije, to vás posílí :) Jenys :)

Uživatelský avatar
Jenys
Příspěvky: 2120
Registrován: 11 úno 2008, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od Jenys »

Sendyx píše:Tady je drtička dřeva (woodchipper) ze zahraničí, stručné instruktážní video :D
http://www.youtube.com/watch?v=8qWFhDvURLg
Hm, také dobrý :lol: Mohl by pomáhat dělat sekanou řezníkům :wink: :lol:
Když něco nevíte...klidně se zeptejte :) Co vás nezabije, to vás posílí :) Jenys :)

Uživatelský avatar
Masob
Příspěvky: 194
Registrován: 27 čer 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od Masob »

Jenys píše:Jo, jo děkuji za pochvalu, ten vnitřek ti vyfotím zítra. S nákresem to bude problém, to bych musel nějak připojit mozek k PC a vycucnout to z něj :lol: To je trochu můj problém...většinou mám veškeré informace v hlavě a když něco dělám, tak spíš z hlavy a jen si na kus papíru nakreslím to, co se bez výkresu si nedovedu představit a i tak je to jen šmírák :wink:
Ale nebyl by problém to nějak zpětně zakreslit. Kdysi jsem dělal vozejk za auto....měl jsem jen výkres na hřídele pro kola, jinak zase hlava :idea:

Udělám ti trochu drtiny na ukázku OK :idea: :?: Velikost štěpků se řídí výškou nožů od té kruhové desky a ty nože můžu jako u hoblovky posouvat nahoru a dolů. Jsou přichycené imbusy. Je to fakt systém jako u hoblovky, jen na plocho :wink:

Bude ti to stačit zítra :?: :lol:
Nemusíš s tím nijak spěchat, hned to dělat nebudu.

Výkres nekresli, jen jsem myslel, jestli to třeba není z nějakého Udělej si sám a výkres již není hotov. Pokud mi vyfotíš vnitřek, tak to bude bohatě stačit. Jen abych viděl, jak to je ve skutečnosti uspořádané, nějakou představu už mám.

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“