vysilač a přijmač

Bezdrátová pojítka, vysílací a přijímací technika, diskuze o VF technice, zařízeních a konstrukcích, konstrukce a parametry antén

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#16 Příspěvek od Crifodo »

Andrea píše:Jojo, nějaký distrikt tu nedavno řešil bezdrátovou komunikaci mezi stádečkem robůtků a PC, ale to určitě nebude tenhle distrikt :twisted:
Vždyť to říkám.
S robůtkama se dá řešit spousta zajímavých a užitečných úloh, ani to nemusí být po rádiu.

Uživatelský avatar
distrikt
Příspěvky: 72
Registrován: 04 říj 2008, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#17 Příspěvek od distrikt »

no a na frekvenci určené pro modelaře snad nejde vysílat? :roll:

mikollar.

#18 Příspěvek od mikollar. »

kup si 433MHz modluy a mas to legalne

Uživatelský avatar
distrikt
Příspěvky: 72
Registrován: 04 říj 2008, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#19 Příspěvek od distrikt »

jo ale to mužu přenest jenom jeden ttl signal ale ja potřebuju analogový

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#20 Příspěvek od Hill »

Tak tam šoupni frekvenčně nebo šířkově modulovaný TTL signál někde v desítkách až stovkách kHz. A na výstupu ho demoduluj.
Nebo opráskni kodér a dekodér vícekanálové soupravy pro RC modely.
A můžeš si dovolit přenášet tak i víc kanálů na jedné nosné. Modeláři to znají.

Uživatelský avatar
distrikt
Příspěvky: 72
Registrován: 04 říj 2008, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#21 Příspěvek od distrikt »

potřebuju to na přenos linky i2c nevim estli by to šlo...je potřeba aby to mělo duplexní nebo poloduplexní přenos

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#22 Příspěvek od Hill »

A co na sběrnici I2C teda chceš přenášet analogově, když ta je čistě digitální?

Uživatelský avatar
distrikt
Příspěvky: 72
Registrován: 04 říj 2008, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#23 Příspěvek od distrikt »

ta linka bude zakodovana pomoci dac a adc převodníku prostě neřešte co chci přenašet ale jak to budu přenašet

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#24 Příspěvek od mi-ro »

Aby ti někdo poradil jak přenášet, je třeba vědět co přenášet, konkretně I2C jsou data, čili digitání přenos a tady ti budou fungovat legálně moduly 433Mhz jak ti napsal mikollar. Analogový přenos a nebo i digitál můžeš přenášet zase na sdílených(bez povolení-na homologovaných vysílačích) kmitočtech v pásmu 2,4Ghz.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
distrikt
Příspěvky: 72
Registrován: 04 říj 2008, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#25 Příspěvek od distrikt »

nj ale takový modul přenaši jenom jeden ttl signal a ja potřebuju signaly dva a to hodinový a datový a mě napadlo je zakodovat pomoci digital analog převodníku a přenes je jako normalni analogovy protože sem nikde nenašel navod na nějake dekodery např. menčestr atd. a fakt se mi nechce investovat do toho moc peněz když třeba budu potřebovat takových přijmaču/vysilaču např. 8 nebo i více a koupit každy tak za litr to fakt ne exzistuje opravdu nějake rozumné řešení? ja jen že všichni mi tu davate rady uplně mimo misu...

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#26 Příspěvek od EKKAR »

Nejsou to rady mimo mísu - jsou to odpovědi přesně na Tvé otázky - když se idiotsky ptáš, dostáváš odpovědi, které nechceš!
Popiš POŘÁDNĚ problém se všemi požadavky a pak můžeš dostat kvalifikovanou odpověď - ale když to z Tebe poleze jako z chlupatý deky, nic se nedovíš!
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#27 Příspěvek od mi-ro »

To je fakt, I2C potřebuje clock a data. Tady už je cesta pro programátory jak to převést na nějakou seriovou linku nebo do jinýho protokolu a pak to zase vrátit zpátky. Určitě bych ale zůstal u toho digitálu, analog je na přenos dat méně vhodný, bude zanášet víc chyb.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#28 Příspěvek od Hill »

Přece sběrnice I2C vyhodnocuje stav datové linky s náběžnou hranou signálu CLK.
Takže změny stavu obou linek jsou proti sobě vzájemně posunuté. Rozliš CLK a DATA například šířkou vysílaného impulsu a tuhle šířku vyhodnoť. Úzká jehla jsou hodiny sestupná (náběžnou vytvoříš přes MKO), širší impuls bude data sestupná, nejširší pak data náběžná. A na data použiješ za detektorem šířky impulsů obvod R-S.
K tomu samozřejmě musíš použít konstantní přenosovou rychlost, aby šlo vyhodnotit délky impulsů.
Modulace čtyřmi pomocnými kmitočty (klidně v úrovni TTL) pro všechny čtyři možné stavy sběrnice vyžaduje sázet je tam postupně. Vždy dva kmitočty detekovat a překlápět s nimi obvody R-S - výstup jednoho by byly hodiny, výstup druhého data, ale bude trochu potíž. Je třeba, aby každé pípnutí bylo co nejkratší, aby mezi nimi zbylo dost času na další kmitočty a ještě na příjem odpovědi. Jenže krátký tón se blbě detekuje.

Na druhém konci pak musíš zajistit, aby druhým modulem (SLAVE) vysílaná odpověď ACK (nebo celý telegram) mohla jít v okamžiku, kdy modul MASTER nevysílá žádnou informaci DATA, ale jen CLK H->L (CLK L->H, jak už jsem psal, vytvoříš zpožděním v MKO za přijímačem, mezitím musíš stihnout nastavit klopný obvod DATA).

A pak je ještě jedna možnost - použít kodér IR dálkového ovládání a výstupem místo LEDky řídit modul 433MHz. Přijímač osadíš dekodérem DO, jen mu místo fotodiody se zesilovačem předřadíš přijímač 433MHz. Tady se používá přece synchronní přenos a je značně spolehlivý.
Převodník z a na I2C zvládneš s tím, že po odeslání povelu jedním směrem budeš čekat odpověď. Ta bude logicky těžko realizovatelná bitem ACK, ale vyhradíš na ni jeden povel.
Původní povel pošleš jednou a sběrnici I2C potvrdíš, že vysílač rozuměl. Ten si přes to DO odešle kód a vypne se. To ovšem neznamená, že telegram byl úspěšně přijat. Proto přijímač zatím počká na odpověď a, dokud nepřijde potvrzení v časovém limitu, požadavek na odeslání povelu opakuje.

Jak vidíš, pro bezdrátový přenos je i protokol sběrnice I2C značně nevhodný. Vřele bych doporučil ten synchronní přenos.

Uživatelský avatar
distrikt
Příspěvky: 72
Registrován: 04 říj 2008, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#29 Příspěvek od distrikt »

njn zda se mi to strašně složite ona neexistuje žádná hardwerová nahraška tady toho všeho?

Uživatelský avatar
distrikt
Příspěvky: 72
Registrován: 04 říj 2008, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#30 Příspěvek od distrikt »

tim synchronim mysliš linku usart? mě to taky napadlo že by se nejprve odeslalo 11111111 jako start linky potom adresa a pak data a synchronizovalo by se to z vnějšího oscilatoru...

Odpovědět

Zpět na „Bezdrátová technika a technologie, VF technika“