rychlost destrukce

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Maskot
Příspěvky: 1772
Registrován: 19 lis 2004, 01:00
Bydliště: Wien

#16 Příspěvek od Maskot »

Tady to reseni je dost hrube,tezko u nej predpokladat,ze se budou dva 5A jistice paralelne chovat stejne jako jeden 10A.U nestejnych (pokud by zkombinoval treba 5A a 10) by se to zrejme chovalo dost neurcite.

Uživatelský avatar
Skay
Příspěvky: 628
Registrován: 22 úno 2007, 01:00
Bydliště: Tábor (jih)
Kontaktovat uživatele:

#17 Příspěvek od Skay »

Variola píše:Co to máš za autotrafo, že dá 20 A ? To bude pěkný macek.

Pro toto použití bych zapojila potřebné jističe prostě paralelně a ty co nepotřebuji nechala vypnuté. Chci jistit na 5 A tak zapnu 5 A jistič a zbytek bude dole. Jističů může být vedle sebe iks. Není to sice úplně "košer" ale pro laboratorní zařízení obsluhované kvalifikovaným pracovníkem ( :D ) vyhovující řešení.
No právě, když dojde na zkrat tak se ručka A metru zarazí o poslední hodnotu 50A. Vlastní blbostí se mi to povedlo, pak jsem pucoval příslušnou plošku trafa. Ještě bych se rád zeptal jaká je šance, že spolu s jističem v trafu (Ačko) spadne i Bčko v rozvaděči ?

Zirafka
Příspěvky: 819
Registrován: 20 srp 2006, 02:00

#18 Příspěvek od Zirafka »

Tady došlo k nedorozumění. Zapojím paralelně různé jističe, např:

0,5 - 1 - 2 - 5 - 10

Všechny jsou vypnuté, zapnu jen ten, který zrovna chci. Takže pokud budu dělat pokus s předpokládaným odběrem do dvou ampérů, tak zapnu ten 2 A jistič, zbytek nechám vypnutý.

Pokud se zapojí dva stejné jističe paralelně, tak oba vypadnou při jejich jmenovitém proudu, nejsou to odpory...

Zirafka
Příspěvky: 819
Registrován: 20 srp 2006, 02:00

#19 Příspěvek od Zirafka »

Skay píše: Ještě bych se rád zeptal jaká je šance, že spolu s jističem v trafu (Ačko) spadne i Bčko v rozvaděči ?
To záleží na tom, jaký proud proteče "primárem" toho trafa. Pokud máš domovní jistič 16 A "B" ale trafem ti projde 50 A "A" tak zcela určitě vyletí.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#20 Příspěvek od Crifodo »

zapojovat paralelně jištění je zhůvěřilost, a zapojovat jističe metodou "jeden z x" skoro taky. Těžko si uživatel uhlídá pokaždé, aby nezapomněl zvolit to co chtěl. Taky bych řekl, že zkratová spoušť jednotlivých jističů nebude vypínat úměrně nominální hodnotě ale i podle kondice smyčky, a tepelná spoušť i podle délky předchozího odběru "na hraně".

Uživatelský avatar
Skay
Příspěvky: 628
Registrován: 22 úno 2007, 01:00
Bydliště: Tábor (jih)
Kontaktovat uživatele:

#21 Příspěvek od Skay »

Pojistky nechci. Raději bych jističe ale když ani to ne tak co už mi zbývá ? To mám řešit elektronickou pojistkou s nastavitelnou hodnoutou vypínacího proudu ? Případně i s lehkou hysterezí ?

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#22 Příspěvek od ZdenekHQ »

Ještě se nabízí čtyři 4A 60V polyswitche v serii a tyhle dvě či čtyři větve paralelně. Je to sice asi taky hovězina, ale co jsem nevyzkoušel, neodsuzuji, protože časem nejspíš něco podobnýho budu potřebovat taky.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Zirafka
Příspěvky: 819
Registrován: 20 srp 2006, 02:00

#23 Příspěvek od Zirafka »

Crifodo píše:Těžko si uživatel uhlídá pokaždé, aby nezapomněl zvolit to co chtěl.
Však jsem také psala, že to není košer, ale pro "laboratorní použití kvalifikovaným pracovníkem" je to použitelné ;-)

Kvalifikovaný pracovník si to ohlídá. A nebo je tu možnost dát před ty jističe přepínač, což by bylo asi nejčistší řešení. Prostě si přepínačem zvolit, jaké jištění chci použít.

Uživatelský avatar
Skay
Příspěvky: 628
Registrován: 22 úno 2007, 01:00
Bydliště: Tábor (jih)
Kontaktovat uživatele:

#24 Příspěvek od Skay »

Co jsem se dočet tak mají omezenou hodnotu zkratového proudu. A pokud to je něco jako PTC pojistka tak s procházejícím proudem se ohřívá pořád. Vypíná tedy podle teploty ne podle proudu (klasika 7A přes 1A PTC pojistku) a po překročení určité teploty "rozepne" a teče jí jen proud který udržuje její teplotu. Hrál jsem si s nima ale nelíbí se mi. S tím co jsi uvedl ale zkušenosti nemám. Docela by mě i zajímalo co se stane když to nevydrží a shoří. Přeruší se nebo ne ? Pokud ne tak tudy cesta taky nepovede =(

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#25 Příspěvek od rnbw »

Videl som 1,8A polyfuse (ci ako sa to vola) na jednej zakladnej doske po tom, ako niekto urobil trvaly skrat na USB porte (vylomil ten plast znutra). Prehoreli 5V aj GND spoje na plosaku tych USB portov (vpredu v skrinke), dalej cela poistka bola uplne cierna a doska okolo nej zadymena. To bol asi pekny smrad.

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#26 Příspěvek od helios »

Zrejme to bol polysmradistor. :lol:
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#27 Příspěvek od Atlan »

no vidim to na jazyckovy kontakt ktory sa bude zasuvat do cievky tvorenej par zavitam a ktory bude ovladat istic ktory ma vyvedenu cievky pre jeho nudzove vypnutie....

Uživatelský avatar
eljaro
Příspěvky: 441
Registrován: 03 pro 2004, 01:00
Bydliště: Krnov
Kontaktovat uživatele:

#28 Příspěvek od eljaro »

na ten dotaz co vypadne dříve zda ten jistič u toho autotrafa nebo ten v rozvodně se špatně odpovídá záleží na opotřebení toho jističe vrozvaděčí ! ALe nemám sice autotrafo 20A ale jen 10A ale i tak jsem vyrážel jističe jen to hvízdá a na konec jsem si zabudoval 10A Fičko před to autotrafo a je klid natahuji jen ten a do rozvaděče už jsem dloho nemusel !

Odpovědět

Zpět na „Součástky“