indukcni ohrev a virive proudy

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#16 Příspěvek od Cust »

jo, eljaro, abych nezapoměl, to kovové sklo je jen označení pro kov, který byl schlazen tak rychle, že nedošlo k vytvoření krystalů - je to tedy kov s amorfní strokturou...

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#17 Příspěvek od mtajovsky »

V mikrovlnce je ohřev způsoben hlavně mechanickým rozkmitáním molekul vody, jako elektrických dipólů, jejichž mechanická rezonance je na kmitočtu 2450 MHz.

Elektricky vodivé nádobí se prý někdy používá k vytvoření kůrky na pečínce, ale zkušenost nemám.

Uživatelský avatar
eljaro
Příspěvky: 441
Registrován: 03 pro 2004, 01:00
Bydliště: Krnov
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od eljaro »

já vím že to mněl být vtip ! ale ta cirkulace vektoru po uzavřené křivce a stím spojené jevy neznamenájí že máme hmotu a její strukturu pominout ! aneb co není ve fyzice vysloveně zakazáno je povoleno !? tyto jevy mají přeci přímou návaznost na prostředí v kterém se odehrávají ! Samotná interpretace těchto byt jednoduchých definic nejsou nic pro kalkulačku a malou násobilku ! Osobně se domnívám že kdo se stímto jevem nestká jaksi na živo a nevidí ty spousty "ale" kolem - Tak jen stěží chápe složitost těchto procesů ! Byt jejich popis vzorci na první pohled vapadá jednoduše - teprv samotná realizace výpočtu nastíní tu složitost těchto teorémů . Nehledě k tomu že při lineárních řešeních se počítá s hustotou polarizace a hustotou magnetizace daného materiálu .

Nazačátku této diskuze asi mněl někdo "fundovaný" asi napsat že princip výřivých propudů je teorém jenž vychází z řešení max.rovnic bez nastudování jejich vzajemných vztahů lze těžko mluvit o principech a i pak je to problém - výkladu a vzájemného pochopení kdy dva lidé mohou hovořit o temže a přesto každý jinak !

Já to střílím jen tak od pasu a ty střípky vědomostí co se v hlavě nachází na přesnější popis nestačí ! Snáz bych dokázal definovat velikost a tvar iduktoru pro hřev či kalení než osvětlit takto složité principy - byť vypadají jednoduše !

PS:omluvte pravopis dík

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#19 Příspěvek od Cust »

eljaro mimo jiné píše:... ale ta cirkulace vektoru po uzavřené křivce a stím spojené jevy neznamenájí že máme hmotu a její strukturu pominout !...
Pokud budeš chtít spočítat něco fyzikálně přesně se vším, tak ti několik životů nebude stačit na to aby jsi to spočítal a pak stejně narazíš na to, že existuje něco, co nemáme popsané žádnou teorií, takže to spočítat neumíme - a něco vždy umět nebudeme.
Když spoustu ptákovin zanedbám (musím tušit jaké), tak sice budu mít chybu na pátém desetinném místě, ale výsledek mám za dvě noci! Dráhu ujetou automobilem z práce domů, taky neměřím mikrometrem jen pro to, že tachometrem je to jen s přesností na desetiny kilometru.

PS: Nicméně to měření vzdálenosti je hezký případ fyzikálně-filozofického nesmyslu. Dráha z práce domů se bude měnit podle toho jaké měřítko použijeme. Pokud budu měřítko zmenšovat k nanometrům, budu muset obkroužit každé zrnko písku na cestě a dráha nám poroste k šíleným hodnotám. Pokud použiji menší a menší měřítko až k atomárním rozměrům, tak dráha opět a opět naroste. Když použiji měřítko na měření vzdálenosti silnice limitně blížící se nule, tak mi vyjde vzdálenost nekonečně veliká. :-)
Naposledy upravil(a) Cust dne 18 led 2010, 21:20, celkem upraveno 1 x.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#20 Příspěvek od Andrea »

Nechte už toho výra na pokoji.

Uživatelský avatar
eljaro
Příspěvky: 441
Registrován: 03 pro 2004, 01:00
Bydliště: Krnov
Kontaktovat uživatele:

#21 Příspěvek od eljaro »

dobrý příklad - aneb řešený ukol má být zpracovatelný v reálném čase jinak výsledek ztrácí smysl

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#22 Příspěvek od mtajovsky »

eljaro píše:Nazačátku této diskuze asi mněl někdo "fundovaný" asi napsat že princip výřivých propudů je teorém jenž vychází z řešení max.rovnic bez nastudování jejich vzajemných vztahů lze těžko mluvit o principech ...
eljaro << ono všechno má vysvětlení v jednotné, ale zatim, bohužel, nesestavené, jen předpovězené teroii kvantové gravitace. A tak zatím musíte vždy vzít zavděk nějakou partikulární teorií, která popisuje jev dostatečně výstižně. A to je se vším. Můžete se třeba pokusit vysvětlit schizofrenii pomocí Maxwellových rovnic a pohybové rovnice s přihlédnutím k relativistickým efektům, ale ono bude stačit použít to, co se učí na medicíně.

No a s tím naším indukčním ohřevem je to zrovna tak. Klasicky se učí, že vodivost v kovech, o které tu teď jde, se zapříčiněna elektronovým plynem, to znamená elektrony, které se dostaly na takovou energetickou hladinu, že nejsou vázány na atomy a tím ani na krystalovou strukturu. Nelze vyloučit nějaký vliv gravitace krystalů, elektron-pozitronové interakce, slabou ani silnou jadernou sílu, ale pro naše vysvětlení děje docela vyhoví partikulární Faradayův indukční zákon a Ohmův definiční vztah.

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#23 Příspěvek od jezevec »

Andrea píše:Nechte už toho výra na pokoji.
Nenechají, protože neví o čem mluvíš...

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#24 Příspěvek od Andrea »

jezevec píše:
Andrea píše:Nechte už toho výra na pokoji.
Nenechají, protože neví o čem mluvíš...
Hmm, nějak se pořád nemůžu smířit s tím, že znalost a dodržování pravidel českého pravopisu se dnes řadí spíše mezi přežitky, zatímco dyslexie, dysgrafie, dysnevímcoještě jsou normální, ne-li přímo žádané.

P.S.: Promiňte, že se snažím dodržovat pravopis a nesere mě si to po sobě přečíst.
Naposledy upravil(a) Andrea dne 19 led 2010, 19:46, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#25 Příspěvek od mtajovsky »

jezevec píše:
Andrea píše:Nechte už toho výra na pokoji.
Nenechají, protože neví o čem mluvíš...
Ale my víme. :) Jenže už jsme dostali na internetových debatách za připomínky k pravopisu tolikrát přes papulu s tím, že "přece jde o obsah, nejsme ve škole", že už to necháváme být a jen čumíme jak vejři. :D

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#26 Příspěvek od Crifodo »

a co teprve elmag. energie uplatňovaná na hmotu degenerovanou extrémními tlaky a teplotami, kde na skupenství a krystalové mřížky můžeme zapomenout :twisted:
ohřívat guláš i knedlíky v mikrovlnce je z gastronomického hlediska masakr.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#27 Příspěvek od Crifodo »

Cust píše:Dráha z práce domů se bude měnit podle toho jaké měřítko použijeme. Pokud budu měřítko zmenšovat k nanometrům, budu muset obkroužit každé zrnko písku na cestě a dráha nám poroste k šíleným hodnotám. Pokud použiji menší a menší měřítko až k atomárním rozměrům, tak dráha opět a opět naroste. Když použiji měřítko na měření vzdálenosti silnice limitně blížící se nule, tak mi vyjde vzdálenost nekonečně veliká. :-)
Když použiješ naopak měřítko s AU nebo parseky, vyjde ti že se limitně blíží nule vzdálenost mezi domovem a pracovištěm :D

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#28 Příspěvek od Cust »

tak, a vlákno už je jen pro ty výry...
Andreo, už to mám správně?
Crifodo, no jejda :-)

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#29 Příspěvek od Andrea »

Cust píše:Andreo, už to mám správně?
:agree:

Uživatelský avatar
piitr
Příspěvky: 1003
Registrován: 19 říj 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#30 Příspěvek od piitr »

Andrea píše:Hmm, nějak se pořád nemůžu smířit s tím, že znalost a dodržování pravidel českého pravopisu se dnes řadí spíše mezi přežitky, zatímco dislexie, disgrafie, disnevímcoještě jsou normální, ne-li přímo žádané.

P.S.: Promiňte, že se snažím dodržovat pravopis a nesere mě si to po sobě přečíst.
Hele, Andy, já vážně nechci bejt zlej, už vůbec ne na tebe, a musím říct, že plně stojím za tím, co tu píšeš. Tolik do toho netepu, ale mám přesně stejný názor. Jenže mi to teď nedá, taková nahrávka, promiň, ale vážně musím: Píše se dyslexie a dysgrafie. Je to takový chyták.

Odpovědět

Zpět na „Teorie“