Veterna elektraren-ostrovna prevadzka

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Dingo7
Příspěvky: 442
Registrován: 05 kvě 2007, 02:00

#16 Příspěvek od Dingo7 »

No ne nadarmo se u větrnýchj elektráren používají v alternátorech neodymové magnety :lol:

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#17 Příspěvek od rezis »

AmarokCZ píše:
rezis píše:Dočetl, jen řešení mi přišlo moc "čínské" a s nějakým náhodným motorem nepoužitelné tak abych za to bez obav připíchl televizi nebo cokoliv.
A na koupenou centrálu kde je regulace řešená stejně by sis televizi připíchnul? A co myslíš "náhodným motorem"? :)

Ten alternátor není vůbec blbost, protože se dělají i s permanentními magnety.
Blbost je alternátor s cizím buzením. Proto jsem psal že je vhodný s magnety.
nepřipojil bych si citlivou elektroniku asi k žádné centrále. Tedy mám doma 1f synchronní generátor ze staré vojenské centrály. je to kus železa a drží napětí hodně slušně.
Náhodným je myšleno. Vemu co mám po ruce a doladím nějakou kapacitou.
Internet - metla lidstva

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od AmarokCZ »

rezis píše:Náhodným je myšleno. Vemu co mám po ruce a doladím nějakou kapacitou.
Jenže na centrálu nemůžeš nikdy použít "co je po ruce", protože potřebuješ vždy konstantní otáčky aby se neměnila frekvence...

Jinak pro malý výkon je samozřejmě jasná volba alternátor s permanentním magnetem, mě jen zmátlo, že na počátku chtěl použít asynchronní motor, tak jsem myslel, že chce větší výkon, kde by už alternátor s cizím buzením nebyl špatný.

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#19 Příspěvek od rezis »

Pruser je že i pokud u asynchronního stroje budu držet konstantní otáčky (příslušné podle počtu polů - to není problém) na hřídeli tak mi bude podle zátěže chodit frekvence. On se tam ještě vloží skluz. Ale to už jsme řešili jinde.
Prostě vidím to tak že v ostrovním režimu je provoz asynchronního generátoru blbost. A proto jsem sehnal domů synchronní :wink:
Internet - metla lidstva

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#20 Příspěvek od AmarokCZ »

To by mě zajímalo jestli si děláš prdel, nebo to myslíš vážně.
Pokud si na prázdno nastavím u asynchronního motoru 50Hz, tak při plné zátěži budu mít určitě víc jak 48.5Hz, což je hodnota naprosto v pohodě vzhledem k tomu, že udržet otáčky motoru není taky nejjednodušší.
Já to zase vidím tak, že v ostrovním režimu je provoz SYNCHRONNÍHO generátoru zbytečnost vzhledem k dobré dostupnosti asynchronních motorů a jednoduché regulaci.

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#21 Příspěvek od workhard »

Taky by mě zajímalo,s čím se v ostrovním režimu synchronní generátor synchronizuje.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#22 Příspěvek od rezis »

Synchronní drží frekveci v závislosti na otáčkách. Tedy je držena otáčkami motoru. A napětí velikosti budícího napětí.
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#23 Příspěvek od rezis »

Tak jinak. Provoz asynchronu u větrné elektrárny je blbost.
Udržet otáčky motoru je jednoduché. Tedy až na rázy., Jen motor musí být na to stavěn a mít zátěžovou regulaci. - To je již dávno vymyšleno od dob parního stroje a pak nějakým patentem přímo pro spalovací motory za 60let. Trochu problém je nárazové zatížení.
Dostupné ano, lehce regulovatelné no budiž, i když ups za takovými centrálami z toho mají radost. Naopak s tim synchronním není problém. Ale je fakt že synchronní je docela přepych a nejde je moc sehnat.
Když už jsem u toho. Rozjedu-li na synchronní 1f 230V 1kVA a pripojil bych to parallně k jednomu vinutí 3f as. motoru paraleně pojede to přesně?
Internet - metla lidstva

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#24 Příspěvek od AmarokCZ »

U větrné elektrárny je to blbost (pokud se to provozuje izolovaně od sítě) a pokud už indukční motor, tak jen pro velké výkony kde je stejně nejlepší to prodávat do sítě.
Regulace asynchronního je mnohem lepší protože se to reguluje samo (-+5% dle zátěže).
Ta poslední věta... moc netuším, co máš na mysli.

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#25 Příspěvek od pajosek2 »

On Rezis asi myslel systém,kdy by asynchronní motor opřel jednou fází o synchroní generátor.Já to takhle pochopil.Ale nevím jestli by to nabudilo i ostatní dvě fáze,které by pak chodily v ostrovním režimu.
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
medulin
Příspěvky: 471
Registrován: 10 črc 2009, 02:00
Bydliště: Evropská unie

větrné elektrárny

#26 Příspěvek od medulin »

K větrným elektrárnám se vyrábějí střídače a dobíječe akumulátorů ze sledovačem výkonu (Maximum Power Point Tracking (MPPT)). Který dokáže z generátoru doslova energii "vycucávat", i v momentě kdy je napětí z generátoru nižší než napětí v síti (akumulátoru).
http://www.power-one.com/renewable-ener ... erters.php
http://www.sma.de/en/products/wind-ener ... rters.html
Malá větraná elektrárna s alternátorem z auta:
http://www.vetrnaelektrarna.wz.cz/
http://vetrnaelektrarna.webpark.cz/

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“