časový spínač osvětlení chodby

Vše, co se týká osvětlení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Dingo7
Příspěvky: 442
Registrován: 05 kvě 2007, 02:00

#16 Příspěvek od Dingo7 »

No já si spíš myslím, že ty velký svitkáče jsou tam "místo" trafíčka aby bylo desku čím napájet, pak následuje graetz...... a kondík co opravdu drží relé byde nějaký elyt :wink:

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#17 Příspěvek od EKKAR »

Je tam minimálně 1 optron (fotka RSCN3859.JPG a kostička potištěná jako MV52 a pod tím ND) a tipoval bych že i nejméně 1 operák - v zapojení MKO. Velmi pravděpodobně to bude uA709 alias MAA50x nebo nějaký klon uA741. Není tam dobře vidět, může to být i nějaký "dederónský" opajc (tatáž fotka, šedé pouzdro za optronem). To "ozubené kolečko" je regulační knoflík na potenciometrickém trimru a ty svitkáče jsou skoro tutově srážecí kondíky v napájení přímo z fáze. Myslím, že by neměl být velký problém "hodit to do rychtiku" - jen je potřeba porozumnět funkci...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#18 Příspěvek od kokun »

Celé to bude asi výrobek DDR - alespoň podle součástek:
MY51, MY52, rezistory, svitky, ellyt "FROLYT" (2. je PHILIPS), relé?; kond-polštářek je CCCP, "knoflík" je zřejmě knoflíkový potenciometr (trimr?) - :nevim:
Funkčně to bude asi jak píší Dingo7 a EKKAR.
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
maxa
Příspěvky: 23
Registrován: 24 lis 2005, 01:00

#19 Příspěvek od maxa »

Tak jsem pokračoval v dalším měření a zkoušení a zjistil jsem že jsou tam ještě dva další neznámé šváby a to MY52 se 4 vývody z nichž dva se chovají jako dioda (může to být gretz) a MY51 se šesti vývody kde vůči jednomu vývodu se ostatní chovají jako diody. Hledal jsem údaje od těchto
obvodů a nikde nic. Tak tedy z důvodu neznámých součástek se žádná sláva konat nebude a půjde to do šrotu. Jenom vybastlím relé (cca 24V a jeden přepínací kontakt ) Jinak ty ostatní věci za nic nestojí. Díky všem za pomoc.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#20 Příspěvek od EKKAR »

Ten MY52 je skoro tutově optron, něco jako CNY17 a podobně - prostě uvnitř je infraLED a buď fotodioda, nebo fototranzistor. Nevzdával bych to tak rychle a pokusil bych se rozkreslit to schéma - je škoda to vyhodit, když by to šlo určitě poměrně snadno rozchodit - jen mít tu trpělivost!!!
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#21 Příspěvek od PavelFF »

Ten MY52 je SMY52, německý FET. Byly asi i SMY50 a SMY51.
Asi dva tady mám někde ve svém binci.
http://jirky.webz.cz/zobraz_katalog_n.php?id=281

SMY51:
http://jirky.webz.cz/zobraz_katalog_n.php?id=280

Uživatelský avatar
maxa
Příspěvky: 23
Registrován: 24 lis 2005, 01:00

#22 Příspěvek od maxa »

Tak jsem se již po několikáté hluboce mýli. Ne, že tam nejsou tranzistory, ale ony tam jsou a dokonce tři MOsFety. Teď jen zkusit jestli ty mosfety jsou v pořádku. Snad to nějak půjde, hlavně abych je neodpravil statikou. Ještě to zkusím a kdyby se zadařilo tak dám vědět. Tak jdu do rozkreslování schéma.

Uživatelský avatar
maxa
Příspěvky: 23
Registrován: 24 lis 2005, 01:00

#23 Příspěvek od maxa »

Tak jsem zkusil oměřit ty MOs Fety a bohužel ten MY52 je asi vadný, protože nereaguje změnou proudu na jakékoliv přivedené napěti na G. Při tom je zajímavé, že dioda zapojená mezi G a S je v pořádku. Je to takový zvláštní MOs Fet, že má jen jednu elektrodu G a dvě elektrody D a jednu S.
Takže nelze ničim nahradit navíc vodivost je P. Tak už jsem se ani nenamáhal překreslovat schéma, nebylo by to k ničemu. Vrak tedy putuje do odpadu a všem, kteří o věc projevovali zájem děkuji.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#24 Příspěvek od Andrea »

Jaký dva drainy? 8-O

Uživatelský avatar
maxa
Příspěvky: 23
Registrován: 24 lis 2005, 01:00

#25 Příspěvek od maxa »

Omlouvám se. Jsem už 74letý popleta. Samozřejmě ten tranzistor má pouze
jednu elektrodu S a jednu D. Ta nožička která má č. 3 je připojena na základovou destičku a v zapojení se uzemňuje. Ještě jednou promiňte, že jsem se špatně podíval. Ale při měření jsem to měl zapojené správně a tranzistor nejevil známky života.

Uživatelský avatar
Banda
Příspěvky: 1170
Registrován: 22 bře 2005, 01:00
Bydliště: OV

#26 Příspěvek od Banda »

Momentíček, ještě než to půjde do kytek. Co je (bylo) podstatou vlákna.
Spravit toto stávající nebo jen zjistit proč to odešlo?
Už máte nainstalován nový časový spínač?
Myslím si, že toto vyhazovat je škoda.
DPS je ok, krabička taky, prostě se tam vrznou nové součástky a je to použitelné na cokoli jiného.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#27 Příspěvek od Andrea »

maxa píše:Ta nožička která má č. 3 je připojena na základovou destičku a v zapojení se uzemňuje. Ještě jednou promiňte, že jsem se špatně podíval. Ale při měření jsem to měl zapojené správně a tranzistor nejevil známky života.
Je to P-MOS, u něj nemůžete substrát uzemnit, otevřely by se parazitní diody D-B a S-B, naopak musí být připojen na nejkladnější napětí v obvodu nebo častěji se spojuje se Sourcem.

Uživatelský avatar
maxa
Příspěvky: 23
Registrován: 24 lis 2005, 01:00

#28 Příspěvek od maxa »

Spínač už je namontovaný nový je to CS 3-2 za 230 Kč. Funguje výborně bez problémů. Co se týče toho starého spínače, tak mi spíš šlo o to přijít na to proč to odešlo. Ale z toho, že byl vadný ten jeden MOs Fet je možné, že se jednalo o nějakou napěťovou špičku. V zapojení jsem nenašel žádný prvek, který by napěťovou špičku nějak omezoval. Ze zařízení jsem vypájel relé, dvojitý tranzistor MY51 a 2M potenciometr. Krabička je sice dobrá ale nevím k čemu bych ji použil. Můj koníček je spíše radioamatérský a silnoproudé zařízení si všímám pouze z donucení. Jinak děkuji Andrei za upozornění, že u P Mos Fetu je třeba substrát připojovat na nejvyšší kladné napětí- je to logické. Jen tak na okraj bych chtěl upozornit, že jsem udělal jednu zkušenost a to, že je rozdíl mezi instalací běžného schodišťového spínače, který se většinově vyskytuje a mezi časovým spínačem, který zpožďuje vypnutí. U toho mého případu i v případě že bylo zařízení odmontované tak po stlačení tlačítka se po dobu jeho držení světla rozsvítily.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#29 Příspěvek od ZdenekHQ »

Přesunuto
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
david69
Příspěvky: 398
Registrován: 04 led 2007, 01:00

#30 Příspěvek od david69 »

Dobry den,
Zkousel jsem opravit tento spinac s rozbitym plosnym spojem,
tranzistory P-MOSFET SMY51 SMY52 jsou dostupne, usmernovac
jsem vymenil za kremikovy. Muzu poprosit o citelne foto ze strany spoju,
jestli jsem desticku spravne prodratoval?
Pri pripojeni sitoveho napeti mi deska osciluje a rele se samovolne preklapi.
Srazeci kondy jsem zamenil za 470nF X2, jeden byl uplne odejity.
Dekuju David

Odpovědět

Zpět na „Osvětlovací technika“