Zdroj mi pálí pojistku; Kde může být problém?

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#16 Příspěvek od mi-ro »

RE totrnado, i kdyby byl trvrdý zkrat za odpory R30 R31 tak by buď nevypadla pojistka, nebo by shořely ty odpory. Sice neznám jejich hodnotu ale vzhledem k tomu, že jsou součástí stabil. obvodu se ZD tak tipuju hodnotu desítky až stovky ohmů!! Znovu se opakuji, přichází do úvahy elyt C4 nebo C5 nebo stabec N3. Nic jiného za pojistkou do země nejde. Pokud tam není mechanický zkrat vodičů nebo chladičů.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#17 Příspěvek od fredis »

Nebylo by rozumné v první řadě vyměnit ten těhotný elyt?!

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#18 Příspěvek od kokun »

kormus píše:... Všiml jsem si, že jeden z kondenzátorů nevypadá úplně ok (viz foto -- jakoby vytékající elektrolyt kolem toho černého špuntu). Může to být problém? Já jsem zvyklý na nafouknuté elyty, takže tohle bych bral, že je ok.
Dovedeš si představit, že by se takovýto ellyt měl nafouknout? - to už by se rovnou rovnalo "handgranátu" 8O
Od toho tam je ten gumový špunt - že kdybys ellyt přetížil (např. střídavinou), tak ten přetlak vyrazí ten špunt a je po přetlaku.
"Ty jsi zvyklý na nafouknuté ellyty" - uvažuj: pro výrobce je určitě jednodušší (a hlavně levnější) ten vrchlík jenom narýhovat .... :roll:
A posuzovat funkčnost součástky jenom podle vzhledu .... 8O :cry:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
tornado6
Příspěvky: 1392
Registrován: 09 bře 2007, 01:00
Bydliště: Piešťany okolie

#19 Příspěvek od tornado6 »

Kokun má pravdu tie elity sa nenafukuju ale vypluju tu gumičku na vrchu, inak by to bola strašná rana keby explodoval niektorý s tých elitov. :wink:

PS: mám to odskušané, ked sme plašili majstra odborného výcviku strčením elitu na 50 Volt do zásuvky na 220V a nechali vypnutý vypinač ked došiel majster a zapol ho , tak nastala strašná rana a kusky elitu boli po celej dielni , vtedy som myslel že nás majster pozabíja. :lol:

kormus
Příspěvky: 11
Registrován: 29 srp 2010, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#20 Příspěvek od kormus »

Díky všem za rady; Pokusím se najít náhradu za ten elyt a vyzkouším to s tou žárovkou (a zkontroluji izolaci u T3).

Nápad na postupné odpojování větví a snazší lokalizaci problému je dobrý. Jen jsem se bál, jestli si to mohu dovolit -- jestli když odpojím R30, R31, tak jestli tam nevznikne nějaká "nerovnováha" a něco se nezničí (T3, T4 budou zřejmě uzavřené, takže by to snad mělo být ok).

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#21 Příspěvek od bu2520 »

myslím, že ani r30 ani r31 nemusíš odpojovat, nepředpokládám, že by zkrat na těch omezovacích zenerkách byl schopen vyprášit pojistku spíš by hořely tyhle omezovací odpory

kormus
Příspěvky: 11
Registrován: 29 srp 2010, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#22 Příspěvek od kormus »

bu2520:
Tomu rozumím (přecijen mají ty rezistory jen 3 W), ale ten zkratový proud zřejmě teče přes T3, T4 -- a pomocí vypojení R31 mohu zjistit, jestli je ten MAA 723 špatný.

Ještě mě napadlo -- ten zdroj nebyl zapnut asi dvacet let. Slyšel jsem něco o "formátování" elektrolytických kondenzátorů. Mohl by být problém v tom?

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#23 Příspěvek od bu2520 »

hlavně se ten proud musí někde uzavírat, prostě se svést do - tak že ani vadná 723 nemůže způsobit zkrat, buď by na výstupu bylo plné napětí nebo nic. Tak že jedině odpojit výkonový trand a s tím omezením žárovkou zjistit jestli je napětí na kolektoru . Pak už se ten okruh zúží

Uživatelský avatar
Jenys
Příspěvky: 2120
Registrován: 11 úno 2008, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#24 Příspěvek od Jenys »

Možná píšu kravinu, nečetl jsem celé vlákno, jen jdu kolem, ale jsou ty diody U3 a U4 opravdu v pořádku. Měli jsme podobný problém se zdrojem z brněnské Tesly. Vlastně šlo střídavé napětí do kondů a pak to jasně vyhazovalo pojistku. Pokud to tak není, omlouvám se :wink:
Když něco nevíte...klidně se zeptejte :) Co vás nezabije, to vás posílí :) Jenys :)

Uživatelský avatar
Generalsound
Příspěvky: 324
Registrován: 20 lis 2009, 01:00
Bydliště: Doma, kde asi?
Kontaktovat uživatele:

#25 Příspěvek od Generalsound »

Jenys - leda tak, že obě dvě. Jedna proražená a druhá přerušená. Jinak by tekl zkratový proud v jedné půlvlně rovnou mezi sekundáry trafa. Pojistka je až za diodama. Já osobně tipuju na proraženou izolaci výkonovýho Tr. Ale to už tu někdo psal. A nebo totální destrukce Tr3 Tr4 a IO. Ani zkratem na výstupu by neodpálil pojistku v případě funkčního stabilizátoru. Má proudové omezení

Uživatelský avatar
Jenys
Příspěvky: 2120
Registrován: 11 úno 2008, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#26 Příspěvek od Jenys »

Generalsound-OK, tak to asi bude jak píšeš, i když se mi to nezdá. Já bych to nechal puštěné jen do kondů, odpojil bych ostatní a pokud by to zkratovalo, muselo by to být někde u diod, nebo na elytech. Takhle na dálku se to špatně hledá :) kór když není odezva od autora :(
Když něco nevíte...klidně se zeptejte :) Co vás nezabije, to vás posílí :) Jenys :)

kormus
Příspěvky: 11
Registrován: 29 srp 2010, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#27 Příspěvek od kormus »

Jenys píše:kór když není odezva od autora :(
Jak jsem uvedl v příspěvku z "ne únor 20, 2011 7:01 am", tak jsem U3 a U4 měřil a zdají se být ok.

Jak jsem uvedl v příspěvku z "út únor 22, 2011 2:27 pm", tak všem děkuji za rady a pokusím se jednotlivé postupy vyzkoušet. Od zroje jsem momentálně vzdálen cca 150 km -- doufám, že se k němu dostanu přespříští víkend.

Uživatelský avatar
Jenys
Příspěvky: 2120
Registrován: 11 úno 2008, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#28 Příspěvek od Jenys »

kormus píše:
Jenys píše:kór když není odezva od autora :(
Jak jsem uvedl v příspěvku z "ne únor 20, 2011 7:01 am", tak jsem U3 a U4 měřil a zdají se být ok.

Jak jsem uvedl v příspěvku z "út únor 22, 2011 2:27 pm", tak všem děkuji za rady a pokusím se jednotlivé postupy vyzkoušet. Od zroje jsem momentálně vzdálen cca 150 km -- doufám, že se k němu dostanu přespříští víkend.
OK, zase ta moje nepozornost, nevšimnul jsem si toho, omlouvám se :oops:
Když něco nevíte...klidně se zeptejte :) Co vás nezabije, to vás posílí :) Jenys :)

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“