Podzemní VLF maják ??

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#16 Příspěvek od Crifodo »

jade píše:Problém je v tom, že vlastně nevím
Když nevíš ty, tak kdokoliv další bude vědět ještě míň co ty chceš.
Nějakýmu experimentování se stejně nevyhneš. Nad papírama se dá žvanit rok, simulace ti řekne o trochu víc, ale realitu poznáš až na hardwaru v terénu. Se současnýma OZ dvoj a čtyřnásobnýma a smd nemusí být přijímač žádná obrovská elektrárna. Že ten vývoj a hledání třeba měsíc zabere a že ho musíš vzít na úkor něčeho je ti asi jasný.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#17 Příspěvek od ZdenekHQ »

Ten výkon taky nemusí být spojitý, takže se hned něco málo ušetří. Budit se to dá (myšleno cívku) seriově přes vhodný kondík přímo obdélníkem, pak jsou na cívce stovky voltů.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
jade
Příspěvky: 962
Registrován: 28 pro 2004, 01:00
Bydliště: Brno

#18 Příspěvek od jade »

Vybral jsem si zapojení Basic-2 (či 1), ale jen přijímač. Vysílač bych raději výkonnější než 100mW, kde garantuje autor dosah pouhých 30m.
Taky nepotřebuji komunikátor, stačí mi funkce majáku, tedy zvlášť vysílač a zvlášť přijímač.
Jelikož jsou v zapojení vysílací a přijímací části propletené, nebylo mi úplně jasné, které součástky jsou nutné jen pro příjem.
Pokusil jsem se přijímač oddělit - viz obrázek dole.
Přílohy
indukřní přijímač.jpg
Jen přijímač
(270.48 KiB) Staženo 67 x
SimpleRadiolocatorSchematicBasic-2.gif
Celé zapojení
(75.97 KiB) Staženo 73 x

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#19 Příspěvek od Crifodo »

Těch 120 mH a 200 nF ti ale nebude ladit na 3.5 kHz.

Uživatelský avatar
jade
Příspěvky: 962
Registrován: 28 pro 2004, 01:00
Bydliště: Brno

#20 Příspěvek od jade »

Já vím, ten přijímač je na 1750Hz. Na konkrétní frekvenci nebazíruji, čím níž, tím líp pronikne skálou.
Bohužel vysílač na obrázku dole, který by mi výkonově vyhovoval, je zas na 3500hz. Jednodušší asi bude upravit přijímač. Ale zas nevím, v jaké míře ubrat indukčnost v poměru ke kapacitě :cry:
Prostě mi není jasné, jestli je lepší nechat větší indukčnost a doladit jen kondíkem, nebo ubrat na obojím.

Edit: dočetl jsem se o ještě jiném řešení vysílače: Zesilovač MBA810 a na výstupu cívka 4 ohm (drát 1mm na průměru 1,5m) hnaný generátorem XR2206. Výkon 3W.
Přílohy
BeaconSchematic.jpg
Vysílač
(49.52 KiB) Staženo 65 x

Uživatelský avatar
jade
Příspěvky: 962
Registrován: 28 pro 2004, 01:00
Bydliště: Brno

#21 Příspěvek od jade »

Crifodo: přijímač s neladěným vstupem... Něco takového jsi myslel?
Přílohy
Maják z magazínu.jpg
(67.33 KiB) Staženo 99 x

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#22 Příspěvek od Crifodo »

To zrovna ne. Je žádoucí řešit ten vstup tak, jak se obecně řeší vstupy přijímačů pro signál na hranici šumu. To znamená nechat na vstupu naladěnou smyčku, bude tvořit paralelní laděný obvod. Kvůli šumu je potřeba co nejvyšší jakost Q, aby napětí v rezonanci bylo co nejvyšší. Jakost je tím větší, čím menší je ohmický odpor cívky. Na odporu cívky vzniká šumové napětí, zatímco kapacitní a indukční odpor laděného obvodu nemají na šum vliv. Když nepotřebuješ přenášet nějaké pásmo s informacemi, ale jen nosnou, můžeš použít velmi úzké pásmo, to znamená vysoké Q a tudíž hodně velkou impedanci laděného obvodu. Aby ten obvod nezatížil vstupní zesilovač, musí mít vysoký vstupní odpor.
Při odporu vinutí smyčky 5 ohm a frekvenci 3,5 kHz to máme Q=530 a Z=1.4 Mohm. Takže potřebuješ na vstupu provést transformaci impedance, pak na nízké impedanci zesílit signál (nízká impedance zaručí odolnost vůči vazbám v přístroji) a pak můžeš provést frekvenční filtraci pro omezení šumu a výkonové zesílení pro reprodukci/indikaci.
Velmi úzké pásmo znamená použít stabilní kmitočet vysílače, aby naladění neujíždělo.
kdyžtak ať mě někdo opraví.

Uživatelský avatar
jova1
Příspěvky: 1207
Registrován: 20 pro 2007, 01:00
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

#23 Příspěvek od jova1 »

Už jsi to nějak vyřešil?
Mám takový maják postavený podle kluků z Moravského krasu. Hloubkový dosah je v podstatě daný průměrem vysílací antény a měl by být cca 3% požadované hloubky. Při průměru antény 3m je přez 100m. Více informací přes SZ

Uživatelský avatar
jade
Příspěvky: 962
Registrován: 28 pro 2004, 01:00
Bydliště: Brno

#24 Příspěvek od jade »

Tak jsem se po nějaké době zase vrátil k myšlence dokončit jeskyňářský radiomaják.
Přijímač mám hotový prozatím tento http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... d&id=27169
ale doma si s ním moc experimentů neužiji, protože místo majáku slyším hlavně motory od praček a ostatní padesátihercoviny.
Koncový stupeň vysílače bych raději výkonnější, proto jsem zvolil topologii polovičního můstku.
Našel jsem si dvě schémata, která se mi docela líbí, ale poprosil bych Vás, vážené odborníky, o porovnání pro a proti obou zapojení.
Přílohy
Konc2.jpg
(147.16 KiB) Staženo 20 x
Konc1.jpg
(186.89 KiB) Staženo 24 x

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#25 Příspěvek od serviceman »

Dneska se na lokalizaci podzemí užívají UWB radary, což je technicky někde zcela jinde. Pro amatéra asi oříšek a také nevím jak 40m horniny.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
jade
Příspěvky: 962
Registrován: 28 pro 2004, 01:00
Bydliště: Brno

#26 Příspěvek od jade »

Generátor k majáku mi na moji žádost laskavě vytvořil kolega, šlo mi o to, abych měl možnost doladit na místě generátor k výstupnímu l-c obvodu, který by se samotný dolaďoval, vzhledem ke kapacitě kondenzátorů 1,5uF, dost obtížně.
Přílohy
Generátor k majáku.jpg
(154.36 KiB) Staženo 27 x
Naposledy upravil(a) jade dne 30 bře 2014, 20:55, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
jade
Příspěvky: 962
Registrován: 28 pro 2004, 01:00
Bydliště: Brno

#27 Příspěvek od jade »

Serviceman: Různé zdroje, např. časopis Speleonics (či tak nějak) mluví o dosahu hrubě přes 100m při použití dosud běžné indukční metody.
Momentálně nám jde o lokalizaci zavaleného vchodu, což je prostora cca 10-15m hluboko - zespod jsou už vidět kořínky od stromů.
Na to by měl stačit i můj nedokonalý přístroj :wink: snad...

Uživatelský avatar
jade
Příspěvky: 962
Registrován: 28 pro 2004, 01:00
Bydliště: Brno

#28 Příspěvek od jade »

Raději zopakuji aktuální problém, jelikož poněkud zapadl v množství příspěvků:
Jde mi o porovnání vhodnosti dvou koncových stupňů o pět příspěvků výše.
Prosím v tomto o radu. Děkuji!

Odpovědět

Zpět na „Poradna“