Generátor trojúhelníku pomocí TTL

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#16 Příspěvek od tomasjedno »

Fuj, kdyžtak alespoň 8-bitový.

Uživatelský avatar
neo2
Příspěvky: 36
Registrován: 05 kvě 2012, 02:00

#17 Příspěvek od neo2 »

zkoušel jsem něco stvořit ale nedařilo se mi...pak jsem našel zapojení pro generování obdélníku pomocí dvou NAND SCHMITT TRIGGERů a za to jsem zapojil integrátor. Ted mám trojuhelník. Jen asi bych to potřeboval od někoho vysvetlit protože to zatím funguje jen na parametry které jsem převzal když změním R3 a C3 není to dobré...a taky bych potřeboval radu jak jednodušeji menit apml a frekv toho trojuhelnika
Přílohy
screenshot.2.png
(33.66 KiB) Staženo 63 x
screenshot.1.png
(33.66 KiB) Staženo 81 x

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#18 Příspěvek od Bernard »

Takto se asi takový generátor nedělá. Aby měl trojúhelník stabilní rozkmit, vede se jeho výstup zpět na komparátor, který se stará o přepínání obdélníku. Jinak ten C1 je tam spíš na škodu než k užitku, celý ten H-most je zbytečný přepych, ale když už tam je, tak by ten integrátor měl mít symetrický vstup.
Takže celé je to nejen trénink v Eaglu, ale má to asi i fungovat v simulátoru. Pokud je rozsah frekvencí a amplitud na tobě, tak to zvládneš.

Uživatelský avatar
neo2
Příspěvky: 36
Registrován: 05 kvě 2012, 02:00

#19 Příspěvek od neo2 »

mohl bych poprosit o radu jak ideálně udělat ten gen obdelniku se schmidtovým obvodem nebo mě napadlo to nahradit s AKO pomocí NAND ale jak jsem to dal do multisimu tak to nejelo

Uživatelský avatar
patrikvarga
Příspěvky: 1062
Registrován: 24 dub 2007, 02:00

#20 Příspěvek od patrikvarga »

Ten SKO 4093 máš dobre , možno jedno hradlo na výstup.
Nastači ti takýto ,, trojuholník " ?
Přílohy
124.png
(3.63 KiB) Staženo 42 x

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#21 Příspěvek od Bernard »

Ideální to být nemůže, ale ideově tak nějak podle obrázku. Změna amplitudy by mohla být až za tím, třeba potenciometr a za ním ještě třeba zesilovač.
Přílohy
Triangle.png
(5.38 KiB) Staženo 43 x

Uživatelský avatar
neo2
Příspěvky: 36
Registrován: 05 kvě 2012, 02:00

#22 Příspěvek od neo2 »

Realizoval jsem to schéma, ale měl bych pár dotazů. Napájení obvodu mám mít podle zadání: možno napájet z DC zdroje s maximálním napětím 30V.
Tak nevím jestli až 30V a jaké rozpětí nebo natvrdo 30V (ted jsem tam dal odporový dělič). Dále bych se chtěl zeptat na ten zesilovač za obvodem. Když tam dám operační tak mám pruběh ořezaný a mám tam jen vroubky.

Pro nastavení frekvence používám potenciometr.
Přílohy
screenshot.2.png
(21.19 KiB) Staženo 62 x

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#23 Příspěvek od Bernard »

Řekl bych, že DC zdroj 15 V vyhovuje podmínce max. 30 V. Ale dá se i vyjít z 30 V, dát stabilizátor 7815 a máš Vdd 15 V. Potom odporový dělič 1:1, blokovaný nějakým kondenzátorem, a máš VDD/2. No a ten zesilovač třeba takový, co dokáže zesílit 2x a dělit 50x, podle polohy potenciometru, a máš rozsah amplitud 1:100. Potenciometr doporučuji ideální. :wink:
Přílohy
Triangle-amp.png
(7.56 KiB) Staženo 46 x

Uživatelský avatar
neo2
Příspěvky: 36
Registrován: 05 kvě 2012, 02:00

#24 Příspěvek od neo2 »

Ahoj, tak jsem uposlechl tvé rady a voalá, už to funguje jak má.

jedním poťákem měním frekvenci, druhým amplitudu.

jeste bych se chtel zeptat na ten OZ s měněním amplitudy, zajimalo by mě jak se dopočítat na ty hodnoty a jak vlastně to funguje...

Díky za rady
Přílohy
screenshot.2.png
(22.95 KiB) Staženo 44 x
screenshot.1.png
(6.82 KiB) Staženo 55 x

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#25 Příspěvek od Andrea »

OZ jsou pro tebe v poho a neznáš invertující zapojení? To nějak nejde dohromady. :roll:

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#26 Příspěvek od Bernard »

Jde to dohromady s tím simulátorem. Pomocí něho může neoTú simulovat, že je to v poho. :wink:

Zesilovač s OZ má dvě základní podoby, neinvertující a invertující. Vzorečky pro jejich zesílení jsou notoricky známé:

neinvertující: A = 1 + R2/R1
a invertující: A = -R2/R1

Neinvertující má tedy zesílení 1 a víc, nedokáže snížit signál, a tak je volba jasná, invertující stupeň. Podle tvého zapojení a v krajních polohách běžce je odpor potenciometru jednou v sérii s R5, podruhé v sérii s R7. Pro stanovené hodnoty zesílení v těch krajních polohách dostaneš dvě rovnice:

Amax = - (R7+Rp)/R5 = -2
Amin = -R7/(R5+Rp) = -0,02

To je soustava dvou lineárních rovnic se třemi neznámými, ze které se dají dvě neznámé vypočítat, když si tu třetí vymyslíš. Nejlíp se vymyslí hodnota potenciometru, těch bývá v šuplíku menší sortiment.

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#27 Příspěvek od tomasjedno »

neo2 píše:Ahoj, tak jsem uposlechl tvé rady a voalá, už to funguje jak má...
Akorát je poměrně obtížné považovat to za splnění zadání
neo2 píše:Pomocí logických obvodů (TTL nebo CMOS) realizujte obvod generátoru trojúhelníkového signálu s nastavitelnou frekvencí a amplitudou.
To už bys to mohl postavit celé z analogových obvodů a pro splnění povinného penza logických obvodů tam dát jednu blikající LEDku.

Uživatelský avatar
neo2
Příspěvky: 36
Registrován: 05 kvě 2012, 02:00

#28 Příspěvek od neo2 »

Bernard: díky za objasněné, vzorečky pro OZ znám jen mě matlo to snižování signálu. Jeste se zeptam na kondík C1 za OZ jaký má význam?

tomasjedno:
jak by jsi to tedy řešil ty?

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#29 Příspěvek od tomasjedno »

neo2 píše:tomasjedno:
jak by jsi to tedy řešil ty?
Tak, jak popsala Andrea před týdnem, s mým 8-bitovým přípodotekem.

Uživatelský avatar
neo2
Příspěvky: 36
Registrován: 05 kvě 2012, 02:00

#30 Příspěvek od neo2 »

něco s na tento způsob jo:

Obrázek
s
Obrázek

Odpovědět

Zpět na „Teorie“