Generátor trojúhelníku pomocí TTL

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
neo2
Příspěvky: 36
Registrován: 05 kvě 2012, 02:00

Generátor trojúhelníku pomocí TTL

#1 Příspěvek od neo2 »

Ahoj, neporadil by někdo jak pomocí logických obvodů TTL realizovat obvod generátoru trojúhelníkového signálu s nastavitelnou frekvencí a amplitudou, napájeného ze zdroje DC do 30V.

Taktéž sháním někoho, kdo mi to udělá jako návrh v Eagle + DPS

Díky

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#2 Příspěvek od Eleman »

S TTL čistý trojúhelník neuděláš.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#3 Příspěvek od EKKAR »

Sežeň si knížku od Josefa Punčocháře "Operační zesilovače v elektronice" a tam se pouč, jak se takový generátor udělá z lineárních součástek. S logickými obvody to opravdu nejde (teda s přimhouřením oka by to možná i šlo, ale nebude to jednoduchý a už vůbec se to nebude dát jednoduše přelaďovat). Pokud bys trval na logice, musel bys trojúhelník generovat pomocí digitální syntézy digitálně-analogovým převodníkem a následně z výstupu vyfiltrovat vzorkovací frekvenci.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
neo2
Příspěvky: 36
Registrován: 05 kvě 2012, 02:00

#4 Příspěvek od neo2 »

tu knihu mám, pomocí OZ by to bylo vpoho. Jenže mám požadavek bud pomocí TTL nebo CMOS.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#5 Příspěvek od EKKAR »

Chtít můžeš. Klidně i zkusit sundat Měsíc z nebe nebo ho vylovit v noci z rybníka. Jde o to, jestli to je reálný udělat. Sněhuláka v pekle taky těžko postavíš.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
neo2
Příspěvky: 36
Registrován: 05 kvě 2012, 02:00

#6 Příspěvek od neo2 »

já si to zadání nevymyslel. Je to ze školy a nevím co s tím.


Toto je vše co mám:
Pomocí logických obvodů (TTL nebo CMOS) realizujte obvod generátoru trojúhelníkového signálu s nastavitelnou frekvencí a amplitudou.
Obvod bude možno napájet z DC zdroje s maximálním napětím 30V.

poradí někdo jak se toho ujmout a nějak toto splnit? Byly by jste moc hodní.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#7 Příspěvek od EKKAR »

Fakt PJEKNÁ blbost, už v momentě zadání Unap = 30V, když na TTL můžeš pustit maximálně 5,25VDC a na CMOSy o moc víc taky ne - pokud se nemejlím, tak u běžný řady 4000 je maximální Unap = 18V...

No nic, pohledej téma "DDS" = "direct digital (frequency) synthetizer" a pak z toho snad budeš chytřejší...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
GeorgeB
Příspěvky: 1187
Registrován: 21 lis 2005, 01:00
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od GeorgeB »

Tak podle tohoto obecného zadání by se to podle mě dalo sestavit. Když nejsou zadány rozsahy nastavitelné frekvence a výstupní amplitudy,tak bych si je zvolil sám resp. jak by to vyšlo s reálnýma součástkama. S napájením vzhledem k nedefinované výstupní amplitudě a požadavek na CMOS,TTL, tak bych použil parametrický stabilizátor nebo lineární třísvorkový stabilizátor.
K samotné funkci generátoru trojúhelníku: pokud se zvolí dostatečně vysoká frekvence výstupního signálu, tak výstup samotného logického obvodu není obdélník, ale trojúhelník. Prostě už ten obvod nestíhá. Druhá možnost je použití integračního článku na jehož výstupu by byl rovnou trojúhelník. KOnkrétní zapojení teď z hlavy nedám(i kdybych věděl, tak by to asi nebylo výchovný rovnou předhodit schéma...), ale viděl jsem to někdy někde i s pomocí log. obvodů.

Uživatelský avatar
neo2
Příspěvky: 36
Registrován: 05 kvě 2012, 02:00

#9 Příspěvek od neo2 »

nene je to jen na procvičení EAGLU ale máme si do toho něco navrhnout tak každý dostal něco obecného....

To napájení je tam tak schválně, musí se upravit aby bylo vhodné pro TTL nebo CMOS podle toho co bude použito.

Realizovat se to nebude, pouze v EAGLU rozsou, schema a deska.

Řešení přepísknutím frekvence je sice řešení ale takto se mi to nelíbí. Šel bych do integrátoru. Každopádně z diskrétních součástek bych věděl i schéma ale potřebuji to pomocí logických obvodů...

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#10 Příspěvek od Eleman »

Integrátor pomocí TTL? 8O To jde? Já myslel, že integrace je analogová (spojitá) funkce.
Jo pomocí OZ zapojeného jako integrátoru a TTL generátoru obdélníku si to představit tak nějak dokážu. Ještě lépe pomocí dvou OZ (integrátor + komparátor - gen obdélníku).
Ale to ty nechceš. :cry:
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
neo2
Příspěvky: 36
Registrován: 05 kvě 2012, 02:00

#11 Příspěvek od neo2 »

to je dobrý nápad TTL generovat obdelnik a pak integrator...neporadil (popřípadě zaplatím) by mě nekdo s praktickou realizací ?

potřebuji tam mít jeste nastavitelnou ampl a frekv.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#12 Příspěvek od EKKAR »

Tady už jsi jednu radu dostal:
EKKAR píše:...
No nic, pohledej téma "DDS" = "direct digital (frequency) synthetizer" a pak z toho snad budeš chytřejší...
Ale jak vidno, myslíš si že si koupí nějaký vědomosti pomůžeš:
neo2 píše:to je dobrý nápad TTL generovat obdelnik a pak integrator...neporadil (popřípadě zaplatím) by mě nekdo s praktickou realizací ?
potřebuji tam mít jeste nastavitelnou ampl a frekv.
Prostě nejdřív si proštuduj jak se to vlastně má dělat - pak už to (snad) dáš dohromady sám. Sice tady radíme zadarmo, ale podvody se snažíme nepodporovat...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#13 Příspěvek od p32 »

a) Napětí na TTL nebo CMOS použiješ z daného přes stabilizátor
b) kmitočet budeš měnit obvodem TTL či CMOS
c) na výstupu dáš derivátor na trojúhelník s tranzistorem a amplitudu budeš měnit pomocí toho tranzistoru
d) zbytek si najdi na internetu

http://cs.wikipedia.org/wiki/Deriva%C4% ... l%C3%A1nek

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#14 Příspěvek od Bernard »

Ten derivátor trojúhelník neudělá, ale jako oddělovač stejnosměrné složky použít jde.
Když je to jen na procvičení Eaglu, tak by třeba nevadily jemně exponenciálně přihnuté hrany toho trojúhelníku. Potom by se dal ten generátor zapojit s CMOS Schmittovým obvodem, třeba u CD40106 je tam taková typická aplikace. Frekvenci měnit tím R,C členem, a amplitudu napájecím napětím, nejlíp pomocí TL431. Při napájení od 3V do 15V by se rozkmit měnil mezi 1V - 5V. Pro praktické použití je to celkem na nic, ale vyšlo by to jako dost malá destička.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#15 Příspěvek od Andrea »

Nebo 4-bitový čítač, za něj 4 odpůrky R-2R-4R-8R jako D/A převodník, amplituda by se měnila napájecím napětím, jak navrhuje Bernard a frekvence nějakým laditelným zdrojem hodin, třeba taky jak navrhuje Bernard. :)

Odpovědět

Zpět na „Teorie“