Nabíječka pro nepřetržité nabíjení Pb aku

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
krutor
Příspěvky: 374
Registrován: 13 dub 2007, 02:00

#16 Příspěvek od krutor »

Tak tráfka jsou doma (ty TAH-2). Plánuju tam dát na usměrnění 4 diody (1N4007) a pak žárovku 12V 2W, jak to popisuje Ekkar. Jen mě zajímá, zda mohu ty 4 diody nahradit přímo nějakým usměrňovacím můstkem (např. tento)? Budou pak parametry stejné jako s těmi diodami?

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#17 Příspěvek od EKKAR »

Naprosto.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
krutor
Příspěvky: 374
Registrován: 13 dub 2007, 02:00

#18 Příspěvek od krutor »

Tak nabíječka je zbastlená. Teď jsem ji zkusil připojit k autoaku (vyndaná z auta). Jak jsem psal výše, na usměrnění je tam můstek a pak sériově k aku žárovka 12V/2W. Jaké bych měl cca naměřit napětí na aku po připojení nabíječky (klasickym digitálním multimetrem)?

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#19 Příspěvek od Eleman »

Na to se nedá přesně odpovědět. Záleží to na celé řadě okolností. Prostě tam bude o trošku víc než bez připojené nabíječky.
Prostě už to neřeš, je to mnohokráte vyzkoušené a ověřené více lidmi - funguje k plné spokojenosti.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#20 Příspěvek od Duvsan »

Ja mám prichystaný na zbastlenie trochu iný systém. Tu ide o nafťák, často sa štartuje a málo jazdí, k tomu imobilizér a rádio, takže treba trochu viac šťavy. Takže zdroj pre MMDS anténu 18V/300mA, v ňom je mostík a elyt. Doplním stablec 7812, proti kostre ho podopriem dvomi alebo tromi diódami, aby som to zdvihol na tých 13,8-14V a k aku. Alebo radšej LM317? Čo na to odborníci?

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#21 Příspěvek od Eleman »

To je také možné řešení, jenom bych se bál přetížení toho tráfka, když baterka bude více vybitá, protože tam nemáš omezení proudu.
I v tomto případě by bohatě vyhověla žárovka (bez jakékoliv další stabilizace).
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#22 Příspěvek od Duvsan »

Na stabilizácii trvám, i keby len ZD. Trafo preťaženie nevydrží, odíde tepesná poistka, to je fakt. Máme elegantné riešenie s prúdovým obmedzením 300mA? Napadá mi tranzistor s odporom sťahujúci ten stablec. Ale iste sú lepšie riešenia.
Možno L200

Zmena, L200 kupovať nebudem, to za to nestojí. Možno dám fakt žiarovku a LM317. Ešte pozriem archív, adaptérov mám viac.
Naposledy upravil(a) Duvsan dne 07 pro 2012, 12:37, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#23 Příspěvek od Eleman »

Dělej jak myslíš, ale té autobaterii je při tomto velmi malém proudu úplně "šumák" jestli je tam zapojena je žárovka, nebo "sálovej počítač".
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
denis15
Příspěvky: 641
Registrován: 21 čer 2005, 02:00
Bydliště: Opava

#24 Příspěvek od denis15 »

K čemu tam tak striktně trváš na stabilizaci? Máš k tomu nějaký rozumný důvod? Přes tu žárovku bys tu baterku nacpal do bodu varu leda ve snu, takže stabilizace jen zvýší počet potencionálních "kurvítek" a přínos nula.

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#25 Příspěvek od Duvsan »

300mA nestačí na bublanie elektrolytu? Pripomínam, že ten je pod sedadlom spolujazdca a blbo prístupný.

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#26 Příspěvek od Duvsan »

Našiel som AD-1000A. Písané má 12V 1000mA. Naprázdno dáva 21,3V. Dám do auta a zmeriam prúd. Ale dnes už nie, musím do práce. Zatiaľ Ďakujem, nejak to doriešim.

Uživatelský avatar
krutor
Příspěvky: 374
Registrován: 13 dub 2007, 02:00

#27 Příspěvek od krutor »

Tak nabíječka funguje parádně :P. Napětí na aku se zvyšuje postupně, dneska jsem naměřil 13,9V. Jinak doufám, že jí nevadí ty mrazy venku (auto mám pod přístřeškem), zabudoval jsem ji raději do voděodolné krabičky.

Uživatelský avatar
denis15
Příspěvky: 641
Registrován: 21 čer 2005, 02:00
Bydliště: Opava

#28 Příspěvek od denis15 »

Myslím, že pokud tam je rádio, centrál a jiné nesmysly, běžný odběr naprázdno auta bude alespoň 60mA, tedy zbývá nějakých 240mA na dobíjení. Ve velkých mrazech bych to viděl na udržovací stav ;-). Osobně jsem minulou zimu pouštěl každou noc 1A do baterky a nevařila ani jednou. Bylo to v těch -10 a více. Připadal jsem si jak s elektromobilem. Teď mám baterku novou a klid ;-).

Uživatelský avatar
krutor
Příspěvky: 374
Registrován: 13 dub 2007, 02:00

#29 Příspěvek od krutor »

denis15: Moje auto bere v klidovém stavu 20 mA, takže na aku zbývá cca 80 mA (nabíječka víc jak 100 mA nedá). Připojený to budu mít furt, odpojovat budu jen když někam pojedu.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#30 Příspěvek od EKKAR »

Ale nezapomeň pro jistotu hlídat hladinu elektrolytu v článcích, aspoň tak jednou za dva měsíce. Znáš to, jistota je kulomet...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“