Když tři neděle prší...

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#16 Příspěvek od Hydrawerk »

kejki píše:Při 100 litrech na metr čtvereční to žádné žížaly nezachrání. Stačí se podívat na povodně v 19. století.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Karl%C5%AFv_most
Mnohokrát byl ohrožován povodněmi, a to již v průběhu stavby. Bylo to v letech 1359, 1367, 1370, 1373 a 1374. V červenci 1432 veliká povodeň zaplavila větší část Starého Města, bylo zbořeno 5 pilířů mostu. Most byl poté opravován až do roku 1503, tedy celých 71 let. Další povodně ohrožovaly most v letech 1655, 1784, 1845, 1872 a 1890. Války tělesu mostu příliš neublížily, při obléhání švédskými vojsky v 17. století ale byly poničeny sochy a
---------------------------------------------------------
V únoru 1784 stržené vory a ledy ucpaly oblouky mostu a voda podemlela pilíře. Zřítilo se přední zhlaví pilíře, na němž stála vojenská strážnice. Celkem pět mostních pilířů bylo silně poškozeno.
-----------------------------------------------------------
Rekonstrukční práce vedl inženýr Franz Herget spolu s navigačním stavebním ředitelem Františkem Traxalem. Po odstranění porušeného zdiva byly základy zpevněny novými pilotami, které se do dna zatloukaly ručními beranidly. Na piloty byl nasazen dřevěný rošt a na něj pokládány mlýnské kameny.
-------------------------------------------------------------
Při povodni v září 1890 protrhly most klády z utržených vorů, které se o Karlův most zarazily a bily do jeho pilířů. Hladina řeky stoupla o 2,5 až 3 metry. 4. září o půl šesté ráno spadly dva oblouky mostu; poškozeny byly tři pilíře a do vody spadly dvě sochy zdobící most, sv. Ignáce z Loyoly a sv. Františka Xaverského od F. M. Brokoffa. Jednalo se o nebývale velké poškození, které představovalo problém pro život města, neboť most byl důležitou dopravní spojnicí.

Jenda_KL
Příspěvky: 1173
Registrován: 10 zář 2008, 02:00
Bydliště: Kadaň
Kontaktovat uživatele:

#17 Příspěvek od Jenda_KL »

kovar:
Máme pod barákem potok, kde za normálního stavu jsou vidět kameny dna.
V sobotu večer tam bylo 30cm vody, což tomu dešti odpovídá. V neděli ráno se hladina náhle (20minut) zvedla na 1,2m a potok se vylil.
To nebyl déšť, ale nějakej vodohospodář se probral z opice a šel čistit koryto.
Naštěstí je tu dosti velká záplavová zóna a voda stihla ukrást ze spodní zahrady jen pár věcí.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#18 Příspěvek od BOBOBO »

Já jen prostě nemůžu pochopit , jak si někdo na několikrát vyplaveném území znovu něco postaví ve stejné výšce . Prostě nepochopím . Je přece evidentní , že ještě i já nemladík několik podobných povodní zažiji . Zatím naštěstí coby pozorovatel . Zažil jsem to jako kluk , v 72 a 74 , když jezevci naseli kolem dokola samou kukuřici . To nám taky tekla voda barákem . To měl táta připravený bednění a přede dveřmi jsme ho vždy plnili pískem . Tak jsem se zdravě naštval a ze tří vstupů je jen jeden a ty dva jsou za půlmetrem betonu , takže by voda měla valit okolo .

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#19 Příspěvek od FERYACT »

Určitě není náhoda, že těch povodní je v poslední době nějak moc.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#20 Příspěvek od konosuke »

CZJKP1 píše:Škoda že už to v Praze tak klesá. Tvořilo to pro mě samé výhody!! Mohlo to trvat trochu déle. Jen dva dny škola zavřená :(.. A metro mi taky vyhovuje, že si frčím domů v jednom tahu bez zastávek !
seš dobrej ! a co nešťastnici do chtěj vystoupit na malostranský nebo staroměstský poáč tam bydlej ? to mají mazat pešo v dešti až z dejvický ?
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#21 Příspěvek od p32 »

Tak si snad otevřou deštník, ne ?

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#22 Příspěvek od ZdenekHQ »

Mimochodem, teď jsem zachytil "pražskou" informaci, že provozní retence CELÉ vltavské kaskády je něco kolem 130 mil m³, což mě ale připadá trošku málo a může to být důvod toho rozporu mezi Prahou a severem Čech.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#23 Příspěvek od Habesan »

Teda, když už je řeč o miliónech, použil bych kubický kilometr.
Ovšem někteří lidé si dokážou splést i litr a metr...
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
frantajetel11
Příspěvky: 1922
Registrován: 13 lis 2008, 01:00
Bydliště: Kladno

#24 Příspěvek od frantajetel11 »

CZJKP1 píše:Škoda že už to v Praze tak klesá. Tvořilo to pro mě samé výhody!! Mohlo to trvat trochu déle. Jen dva dny škola zavřená :(.. A metro mi taky vyhovuje, že si frčím domů v jednom tahu bez zastávek !
Tohle je fakt výplod mozku pubertálního blbečka - máš mozek, nebo máš v tý palici nasráno???
Jasně - pro všechny to byly jenom samý výhody... hlavně pro ty, co to nepřežili :?

Uživatelský avatar
Zmije
Příspěvky: 1513
Registrován: 30 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubický kraj

#25 Příspěvek od Zmije »

Je vidět, že to přece jenom jde http://www.novinky.cz/domaci/304041-hra ... kovat.html , stačí aby kompetentní lidé aktivně hledali řešení místo aby se vymlovali. V západních čechách nespoléhali jen na české, evidentně špatné, modely. To mi vysvětlete jak to mohli Angličané předpovědět už 18.5 zatímco čeští meteorologové o tom neměli tušení ještě 30.5 (přitom mají nový superpočítač http://www.mzp.cz/cz/akce_instalace_superpocitace_chmu ), asi by si na ně měl někdo posvítit.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#26 Příspěvek od ZdenekHQ »

Co se týká superpočítače, mám dojem, že od té doby mají jen pomalejší stránky a méně přesné předpovědi.

Čeká nás asi druhé kolo deště od neděle a příští týden, v současné době by se tudíž měla začít Vltavská kaskáda opět upouštět na "maximální minimum" (s přihlédnutím k současnému průtoku Labe atd.), takže to můžeme posoudit online, jak to zvládnou.


A pak tady máme třeba ještě kauzu Hostivař...
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Zmije
Příspěvky: 1513
Registrován: 30 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubický kraj

#27 Příspěvek od Zmije »

Ten pocit ze zhoršení kvality předpovědí mám i já, zřejmě mají podrobnější modely, které ovšem nejsou odladěné, možná by nebylo špatné spojit síly se státy které to už mají lépe zmáknuté, když už jsme součástí té EPtákoviny.
Co se týče upouštění přehrad, možná by nebylo špatné zkusit upouštět i spodní výpustí, která je pod úrovní stáleho nadržení.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#28 Příspěvek od ZdenekHQ »

Současnou předpověď na neděli atd. si už (údajně - viz tiskovka ČT24 a Bendl) nechali udělat ve spolupráci se zahraničím, přece jenom to už někoho napadlo.

EDIT: Doplněn zdroj informace
Naposledy upravil(a) ZdenekHQ dne 07 čer 2013, 14:27, celkem upraveno 1 x.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#29 Příspěvek od ZdenekHQ »

K tomu upouštění - dokud to nejde přes přepady, jsou ty maximální limity upouštění samozřejmě výrazně nižší, což spousta lidí neví, a možná mají i trošku obavy o stabilitu hráze, takže drží nějaké technologické optimum. Ale to už je ode mě jen spekulace.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Zmije
Příspěvky: 1513
Registrován: 30 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubický kraj

#30 Příspěvek od Zmije »

O tom, že jednali podle platných manipulačních řádů nepochybuju, jsou to přeci alibisti. Otázka je jesli by z těch přehrad bylo možné, ve vyjímečných případech, vyždímat víc. Stabilita hrází mě taky napadla, přeci jen jsou gravitační a tam vypuštění může mít daleko větší význam než u skořepinových Pastvin, které jsem vyděl vypuštěné do mrtě dvakrát. K tomu by se mohl vyjádřit zdejší vysokoškolsky vzdělaný zedník, když tak rád poučuje.

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“