Tranzistor jako spínač

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#16 Příspěvek od masar »

Victronix píše:...dovolil jsem si úpravy - jiný tranzistor, ....Na Gate MOS FETu je krásnej obdélník s amplitudou 5V.
Na Drain je taky krásnej obdélník, ovšem pouze s amplitudou cca 625mV.
Proč se ten MOS FET neuzavře víc?
Dík.
Problém hledej v tom tranzistoru. Proč neuvádíš typ? :wink:

Uživatelský avatar
Victronix
Příspěvky: 910
Registrován: 23 lis 2007, 01:00
Bydliště: Vážany

#17 Příspěvek od Victronix »

Typ je v obrázku - 20N03

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#18 Příspěvek od breta1 »

Když dáš mezi D a plus 5V odpor 1k, jsou tam na D pulzy 5V?

Uživatelský avatar
Victronix
Příspěvky: 910
Registrován: 23 lis 2007, 01:00
Bydliště: Vážany

#19 Příspěvek od Victronix »

Nejsou. Stále 600-700mV.

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#20 Příspěvek od lesana87 »

No tak máš asi prohozený S a D. :wink:

Uživatelský avatar
Victronix
Příspěvky: 910
Registrován: 23 lis 2007, 01:00
Bydliště: Vážany

#21 Příspěvek od Victronix »

Dík, už jsem na to taky přišel.
Pořád mě hlodalo těch 600mV.
Kdopak asi kreslil to pouzdro :oops:

Uživatelský avatar
Hugo
Příspěvky: 27
Registrován: 21 říj 2012, 02:00

#22 Příspěvek od Hugo »

Zdravím, využiji toto téma.
Chci si do auta udělat bezkontaktní spínací prvky místo relé kvůli nižšímu odběru. Budu spínat všechna světla a klakson. Rozhodl jsem se pro použití MOSFET tranzistorů pro nejlepší parametry, protože klasické bipolární by potřebovaly chlazení. Jelikož budu spínat kladným napětím kladné napětí, nemůžu použít MOSFET-N. Proto mám v návrhu použit MOSFET-P s NPN tranzistorem (viz. schéma). Jako MOSFET využiji např. IRF4905. NPN můžu použít libovolný?
R1 = vytváří kladné předpětí do řídící elektrody, aby nedošlo k samovolnému sepnutí (15K), R2 = omezení proudu do báze (100K), D1 = univerzální dioda pro zachycení napěťových špiček (1N4007), D2 = Zenerova dioda pro nepřekročení Ugs (18V), C1 = filtrace zvlněného napětí (10uF), C2 = proti rozkmitání? (100nF). Přesné hodnoty nevím.
Chtěl bych se zeptat, potřebuji všechny tyto prvky pro spolehlivé a bezchybné spínání s velkou životností? Nebo tam mám ještě dodat další rezistor mezi B-E tranzistoru? Či něco vynechat?
Celkové napětí 12 - 14V, žárovky 12V/55W, klakson do 7A.
Děkuji.
Přílohy
Schema.png
(29.93 KiB) Staženo 85 x

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#23 Příspěvek od masar »

Ten odpor mezi B a E určitě doplň. ALE, pokud dnes výrobce upřednostňuje relé před takovými "udělátky", dobře ví, proč to dělá.
:wink:

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#24 Příspěvek od Hill »

Souhlas. Relé má v autě stále svůj význam. A rozdíl nějakých 50 - 100 mA v odběru palubní síti skutečně k pozorovatelné úspoře nepomůže, i kdyby alternátor dával jen 70 A (většinou umí víc).

Uživatelský avatar
Hugo
Příspěvky: 27
Registrován: 21 říj 2012, 02:00

#25 Příspěvek od Hugo »

Mám to do veterána, kde se to všechno spíná mechanickým otočným vypínačem, který přestal fungovat, zřejmě kvůli velkému proudovému zatížení kontaktů. Samozřejmě relé je fajn, už jenom kvůli jednoduchosti, jen se bojím, že když relé je na 12V a napětí může být až 14,4V, tak dřív odejde cívka. Leda to něčím srazit, rezistorem to nelze už z důvodu, že napětí kolísá... Alternátor má jen 42A.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#26 Příspěvek od rnbw »

Pouzi rele urcene do auta, to vydrzi.

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#27 Příspěvek od lesana87 »

Není mi úplně jasné, jak D2 chrání před překročením max. Ugs, když není zapojená mezi G-S.

Uživatelský avatar
Hugo
Příspěvky: 27
Registrován: 21 říj 2012, 02:00

#28 Příspěvek od Hugo »

rnbw píše:Pouzi rele urcene do auta, to vydrzi.

Nojo, ale těch relé by muselo být více, okolo šesti. Byl by problém s jejich umístěním a navíc by to už vadilo vzhledu. A když má každé příkon okolo 100 mA, tak už ztrácí význam jejich použití. Ještě o tom popřemýšlím. Ty polovodičové spínače berou tak 1 mA. A ještě, když budou za pojistkami...
lesana87 píše:Není mi úplně jasné, jak D2 chrání před překročením max. Ugs, když není zapojená mezi G-S.
Jo, moje chyba. Díky za upozornění.

Uživatelský avatar
Barty
Příspěvky: 1
Registrován: 17 srp 2017, 02:00

#29 Příspěvek od Barty »

Dobrý den,
doufám,že nevadí, když přidám svůj dotaz na spínaní mosfetem?

Jsem naprostý laik a potřeboval bych poradit s navržením dodatečného napájení u externího HDD.

Chtěl bych na své Raspberry Pi připojit externí HDD. Bohužel USB port na RPi dává max. 140mA, což na provoz HDD nestačí (dle specifikace potřebuje HDD 900mA). Proto musím řešit externí napájení. Mám zdroj který dává 5V a 2A.

Moje představa je taková, že nechci aby HDD běžel neustále, ale aby se zapínal a vypínal podle toho jak dá Raspberry přikaz. Proto řeším spínání přes mosfet.

Snažil jsem se zjistit nějaké informace, ale o moc moudřejší z toho nejsem. Snad na všech schématech, co se alespoň vzdáleně blížili mé představě, byli umístěný rezistory a často i diody a kondenzátory. Bohužel absolutně netuším zda tam tyto součástky musí být, jaké to mají být, a jak mají být zapojeny. Z několika příspěvků tady na foru jsem se snažil pochopit, jak vybrat mosfet. Nakonec jsem se rozhodl pro tento :https://www.gme.cz/unipolarni-tranzisto ... 4n-to220ab . Doufám, že to není uplná blbost.

Předem bych chtěl poděkovat za jakoukoliv radu.
Přílohy
Spínaní.jpg
Má představa :D :D
(57.37 KiB) Staženo 63 x

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#30 Příspěvek od EKKAR »

Pro spínání kladný polarity napájení bych radši zvolil P-MOSFET a spínal ho uzemněním hradla = přivedením log.0, protože takovýmu tranzistoru budeš muset zapojit Source = emitor na kladnou svorku zdroje a Drain = kolektor připojíš na zátěž (HDD). Pro spínání v prakticky statickým režimu pak potřebuješ už jen odpor omezující rychlost nabíjení Gate a pokud by ta "malina" nestíhala proudově, tak ještě jeden malej tranzistor jako budič.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“