Osciloskop Tesla BM550

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#16 Příspěvek od fredis »

Jo bez práce nejsou koláče a netočí se přepínače :lol: . A pak že to nepůjde!

Uživatelský avatar
pacak
Příspěvky: 107
Registrován: 07 úno 2010, 01:00

#17 Příspěvek od pacak »

Tak jsem to zkusmo zapnul a zdá se že jsem tomu nijak neublížil. Jen multimetr se zdá nefunkční,při zmáčknutí tlačítka se nerosvítí k němu příslušná led a nenuluje se displej.
Nakonec jsem sundal dekl co kryje zdrojovou část a tam už to tak optimistické není. Je tam rez a kondenzátory jsou v místě nožička/pouzdro zeleně plesnivé.

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#18 Příspěvek od fredis »

Pokud to roky hnilo někde ve vlhké garáži, tak se tomu budeš muset věnovat trošku víc. Aby chodil jak má.

Uživatelský avatar
pacak
Příspěvky: 107
Registrován: 07 úno 2010, 01:00

#19 Příspěvek od pacak »

No než s tím budu laborovat dál, tak raději ty kondenzátory ve zdrojové části vyměním. Nemám ale doma na příslušné napětí, tak budu pokračovat příští víkend. Zatím díky za rady.

Uživatelský avatar
pacak
Příspěvky: 107
Registrován: 07 úno 2010, 01:00

#20 Příspěvek od pacak »

Tak jsem vyměnil okyslé kondenzátory okolo transformátoru zdroje. Přístroj jsem zapnul, zdálo se to být v pořádku. Předtím byl zapnutý vždycky jen na chvilku a tak jsem ho nechal tentokrát déle. Zhruba po deseti minutách se vyvalil dým z patic na polovodiče v desce stabilisátoru a praskla pojistka.

Uživatelský avatar
pacak
Příspěvky: 107
Registrován: 07 úno 2010, 01:00

#21 Příspěvek od pacak »

stáhnul jsem si manuál, ale chybí tam zapojení desek 1AF 023 70, 1AF 023 71 a 1AF 02372. Nemáte někdo? Manuál jsem zkusil stáhnout z více zdrojů, ale bohužel to chybí u všech co jsem zatím objevil.

Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#22 Příspěvek od otakarv »

Smůla, zhruba před 3 týdny jsem ještě měl kompletní tištěný manuál k tomuto osciloskopu doma :cry: .
Zkus se poptat třebas zde, snad uspěješ.

Uživatelský avatar
pacak
Příspěvky: 107
Registrován: 07 úno 2010, 01:00

#23 Příspěvek od pacak »

Děkuji, tohle jsem včera večer našel.je to ta deska ze které se zakouřilo.

Soemtron
Příspěvky: 1085
Registrován: 23 čer 2013, 02:00
Bydliště: Olomoucko

#24 Příspěvek od Soemtron »

Schema zapojení desek 1AF 023 70 ( stabilizátory ) , 1AF 023 71 a 1AF 02372 ( 71,72 montážní jednotky ) není ani v seznamu příloh v papírové verzi dokumentace. K těmto deskám není ani rozpis součástí. Pouze DPS. Výrobní tajemství ???
:!: Sháním SM ELKA 21A, 6521, OKU101...
Koupím obrazovku Toshiba LR30477

Uživatelský avatar
pacak
Příspěvky: 107
Registrován: 07 úno 2010, 01:00

#25 Příspěvek od pacak »

desky 71 a 72 jsou připevněny na trafu a jsou na tom výkresu k desce 70.

Uživatelský avatar
pacak
Příspěvky: 107
Registrován: 07 úno 2010, 01:00

#26 Příspěvek od pacak »

Tak jsem to dneska zkouknul a zjistil jsem že to celé pravděpodobně začalo jedním hřejícím se odporem. Teplota byla tak velká, že ukápl cín a překlemoval mezeru v desce s kostrou až se to zkratovalo. Mám na tom svůj podíl. protože jsem si nezkontroloval pojistku. Místo 400mA tam bylo 1,35A. Stabilisované napětí +5V tam je , + a - 12V taky.40 nestabilisované též funkční. Co ale nejede je stabilisovaných 80V. Místo toho tam naměřím 130. Vinutí se zdá být v pořádku, ale stejně mi to přijde hodně i když to je naprázdno. Muselo by se "protopit" 50V. Stabilisace tedy nefunkční.
Po přečtení všech dostupných vláken o oscilech BM nevím jestli se mám pokusit o opravu nebo ne. Vlastně ani nevím jestli to předtím měřilo nebo jen něco ukazovalo.

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#27 Příspěvek od fredis »

Těch 80V by mělo držet. Evidentně nefunguje ten stabilizátor. Ale to by neměl být takový problém,ne? Součástek tam moc není. :wink:

Uživatelský avatar
pacak
Příspěvky: 107
Registrován: 07 úno 2010, 01:00

#28 Příspěvek od pacak »

To máš pravdu, ale myslel jsem spíš to , že většina těch vláken byla jako přes kopírák s většinou neznámým koncem. Pořídí si to většinou laik jako jsem i já, který vlastně ani neví co od toho může čekat a jak se s tím vlastně dělá. Většinou skončí u Tesly, která je dostupná, ale zpravidla se jedná o odložené přístroje , které někde ležely. Pak o nějakou tu závadu není nouze.Ten děda co mi to daroval to zapnul, objevila se stopa, pak dal prst na hrot a byla tam klikatice. Já to vyhodnotil jako funkční, ale něco jsem si o tom přečetl a dneska si myslím že je tam závad víc než dost /poskakuje stopa při přepínání, nevím jestli to synchronisuje a tak/. Takže je to minimálně na nějaké seřízení a kalibraci. Pak by to mohlo eventuálně něco změřit.To ale není pro amatéra.Proto ty pochybnosti.
No pokusím se o víkendu rozchodit tu stabilisaci a uvidí se co dál.

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#29 Příspěvek od fredis »

Jak jsem už výše psal, 550ku jsem v reálu neviděl. Ale podle mého je to 556ka v jiném kabátě doplněná multimetrem :cry: . Takže to bude mít i stejné neduhy jako to poskakování, posun stopy při změně V citlivosti atd, atd. Ale zase se nedá říct, že by to neměřilo a pro tebe jako začátečníka - jak sám píšeš- bude stačit bohatě. Alespoň ze začátku. Hlavně s ničím netoč, oprav zdroj a uvidíš co a jak. Tektronika z toho neuděláš, ale měřit určitě budeš.

Uživatelský avatar
pacak
Příspěvky: 107
Registrován: 07 úno 2010, 01:00

#30 Příspěvek od pacak »

Ano o to mi jde, abych se s tím naučil.

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“