Obnovení fotek

Vše, co se týká mobilních telefonů, GSM bran, mobilních datových připojení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#16 Příspěvek od EKKAR »

MetalGod píše:... tam pak pomocí nástroje dd (tradiční unixovej nástroj, jenž za desítky let svý existence prohozením vstupního a výstupního souboru - ze zbrklosti - zničil mrtěbajty dat, takže se mu začalo říkat Disk Destroyer :D) vytvořit obraz disku....
Jo něco jako když blondýna říká kámošce: "...to ti takhle otevřu Total Commander, koukám, mám tam dva disky označený "C", obsah měly do puntíku stejnej, tak jsem jeden dala hned smazat, aby mi zbytečně nezabíral místo..." ????? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#17 Příspěvek od MetalGod »

No, to zrovna ne, u unixovejch a unix-like systémů jsou diskový oddíly, vstupní i výstupní zařízení (klábosnice, myš, RAM, videozařízení, zvukovka, paralelní port, USB, síťovka,...), konzole, potom klasiky, jako random, urandom (náhodný bajty), zero (nuly), null (černá díra) aj. k dispozici jako speciální soubory ve složce /dev. No a tyhle oddíly, blokový zařízení, zpravidla bejvaj jak pro čtení, tak pro zápis.
Čtení i zápis probíhaj sekvenčně, od prvního bloku po poslední, jako by byly na pásce dejme tomu kazety.

Pomocí dd (lze použít i cat a výstup přesměrovat do souboru) kopíruješ libovolnej soubor do jinýho, a když už myslím libovolnej, tak obyč soubor, znakový, nebo blokový zařízení,... (akorát ne složky, byť to jsou taky soubory) a taky umí změřit protečený data a rychlost jejich průtoku. Takhle si můžeš udělat benchmark disků, RAM aj.
Páchá se to tak, že zadáš vstupní soubor (if; input file) a soubor výstupní (of; output file), třeba:
dd if=/dev/cdrom0 of=~/Desktop/Obraz_CD.iso
Tak uděláš a na plochu uložíš obraz CD, DVD, BD, přesně 1:1. No a to jde i u disků (třeba /dev/sdb), nebo jednotlivejch oddílů (např. /dev/sdb2) - tohle by se dalo aplikovat právě tady, jen to chce vědět, pod jakým zařízením to je (a nejspíš nebude v /dev, ale třeba v /system/dev, nebo podobně).

Průser nastane, když oba soubory 1) existujou, 2) oba jsou pro čtení i zápis, 3) pracuješ pod roootem a 4) si spleteš if a of:
dd of=/dev/sda if=/home/ekkar/Videa/Vzpoura\ rezistorů.avi bs=4096
Místo toho, abys přepsal film kompletním obrazem disku, přepíšeš část disku, od prvního bajtu po poslední bajt velikosti filmu, datama z filmu, navíc důkladně, každou nulu, každou jedničku. Nenávratně. Přitom stačí přepsat jen první bajt a může bejt zle (když nevíš, co tam bylo, máš 256 možností, u 2 bajtů ale už 65536).

Tady ale asi jiná možnost nebude, a podle způsobu uložení dat je možný, že bude potřeba udělat obraz celýho disku, ne jen oddílu.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
Standa99
Příspěvky: 3476
Registrován: 29 čer 2004, 02:00

#18 Příspěvek od Standa99 »

Jednou jsem něco důležitého vyhrabával tímhle návodem a jindy (na návštěvě) jsem použil něco z Play, ale už nevím přesně co (možná tohle) a dost toho našlo. Ovšem musí to být hned, protože čím později, tím více je jich poškozených přepsáním.
.
..
...
Ať žije zdejší FOSILOVNA :D

Odpovědět

Zpět na „GSM / CDMA / LTE technika a telefony“