radio europhon

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Hifista
Příspěvky: 745
Registrován: 15 kvě 2005, 02:00
Bydliště: U Ostravy

#16 Příspěvek od Hifista »

Tak my tady tlacháme už druhý den a zakladatel vlákna se zatím nevymáčknul o co mu vlastně v úvodním dotazu šlo.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#17 Příspěvek od BOBOBO »

Možná chtěl odkázat na schema . Ale potom se nás lekl .

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#18 Příspěvek od elektrosvit »

Když by potřeboval schéma, tak by to snad napsal...možná se jen chtěl pochlubit. :lol: Aspoň jsme si popovídali. :wink:

Uživatelský avatar
wendik
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 137
Registrován: 09 zář 2011, 02:00
Bydliště: bezno.cz u mlade boleslavi

#19 Příspěvek od wendik »

dekuji za reakcé trosku v tomto zacínám a reakce zkušenosti zajimavé od vas i schema taký bohužel na radiohistoria.sk mi nejdé

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#20 Příspěvek od elektrosvit »

Schéma k 723TB je v tom dokumentu. M5000 bude podle mě to stejné, pouze nf část bude zdvojená a navíc tam bude stereodekodér. Další schéma je ještě tady.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#21 Příspěvek od BOBOBO »

on se vejde . Nesmíte ho strašit !

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#22 Příspěvek od elektrosvit »

Vždyť wendika nikdo nestraší. :wink:

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#23 Příspěvek od Michal22 »

Já mám už nějaký ten pátek tohohle Robotrona, myslím, že v porovnání s tehdejšími výrobky z Tesly byl na špici.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#24 Příspěvek od elektrosvit »

Taky bych řekl, Tesla tehdy dělala 814A nebo 816A. A má stupnici z LEDek, za kterou se Tesle nadávalo. :D V Robotronu ji jen udělali přesnější. Solidní přístroj, považuj si jej. :wink:

Uživatelský avatar
Hifista
Příspěvky: 745
Registrován: 15 kvě 2005, 02:00
Bydliště: U Ostravy

#25 Příspěvek od Hifista »

Pokud se v tématu již odbočilo k hi-fi přístrojům, tak jen přidám můj náhled. Mám jak zmiňovaný Robotron, tak Teslu 820A. Jde koncepčně o zcela shodné přijímače, ale já mám radši Teslu, protože mi nepřipadá tak humpolácká. Robotron je sice hojně oceňovaný jako vrcholový produkt výroby z NDR v celém současném Německu, ale Tesla je provedená kultivovaněji. Německý stroj má velmi velké rozměry a neladí s žádným jiným zařízením. Stupnice z led diod nemám rád, i když zde je dobře čitelná frekvence vzhledem k velkému počtu ledek. U mého kousku mám bohužel vydřenou dráhu potenciometru plynulého ladění, takže je problém cokoliv naladit, ale aspoň fungují předvolby. Jak Tesla, tak Robotron které vlastním jsou z pozdějších výrobních sérií, takže již mají rekonstruovaný předzesilovač. Byly vynechány původně použité šumící IO typu A273, což přispělo dosti ke zlepšení nf části.

Vla
Příspěvky: 312
Registrován: 09 led 2011, 01:00
Bydliště: Havířov

#26 Příspěvek od Vla »

Hifista píše: Byly vynechány původně použité šumící IO typu A273, což přispělo dosti ke zlepšení nf části.
Pro upřesnění ty A273 tam zůstaly,ale bylo použito dvou kusů A274 pro snížení šumu.byl problém i s hlasitostí,která začínala reagovat až od půlky dráhy potenciometru.Doporučení bylo použít potenciometr s exponenciálním průběhem.Sám jsem to tak kdysi u své 820 vyřešil.

Uživatelský avatar
Hifista
Příspěvky: 745
Registrován: 15 kvě 2005, 02:00
Bydliště: U Ostravy

#27 Příspěvek od Hifista »

Takže aby to bylo přesně: v Robotronu RS5001 došlo při inovaci k výměně prvního IO v předzesilovači typu A273 za A274 a za ním následují ještě další dva stejné kousky, čili inovovaná verze předzesilovače má 3x A274. V Tesle sice v modulu "J" A273 zůstal, ale do modulu "K" za IO korekcí A274 byl přidán ještě další A274, který reguluje hlasitost až na výstupu z korekčního zesilovače, takže došlo ke zlepšení šumových parametrů.
Když jsem oba přístroje před lety sháněl, tak jsem se záměrně pídil právě po těchto inovovaných modelech. U té Tesly mi spíše než o předzesilovač šlo o to, že novější verze měla již FM do 108MHz. První 820A jsem kupoval ihned po uvedení na trh (asi v r. 1985), tudíž v původní verzi předzesilovače a nějak si nevybavuji, že by mě tehdy rušil šum (bedny byly ARS 1054).

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#28 Příspěvek od elektrosvit »

Hifista: Hezky napsáno... :wink: Mně se tedy líbí 820 A i Robotron. Oba přístroje mají něco do sebe. Bohužel nemám už doma moc místa, takže si asi ani jeden z nich nepořídím. Skončil jsem na teslácké trojce Soprán-Sextet-Sólo. Sólo je vpodstatě očesaná 820A, zapojení těch korektorů je tam asi původní, tedy A273 + A274. Potenciometry jsou všechny lineární a regulace hlasitosti chodí normálně od nuly. Se šumem mi to taky nepřijde nijak hrozné, přijímač slyšitelně šumí při stažené hlasitosti a při otočení potenciometrem výšek do "+". Když jej otočím na nulu, šum skokově zmizí. Při "pokojové" hlasitosti šum slyšitelný není, asi nějaký zdařilejší kus. LEDková stupnice nemá moc dobré rozlišení, takže se jí při ladění ani neřídím. Jednotlivé stanice se poznám podle obsahu. Oceňuji předzesilovač pro MM přenosku, který předchozí přístroje neobsahují. Pro případ poruchy jsem si v Hadexu koupil i originální TCA 730 a TCA 740, ale nemyslím si, že by s nimi přijímač šuměl méně. Z NDR mám tento přijímač Rema, vyráběný ve 2. polovině 70. let. Zvukově standardní, ale těžká a masivní konstrukce. Uvnitř není použitý jediný IO a téměř všechny tranzistory jsou germaniové, sovětské produkce. Další přístroje, které ke své činnosti potřebují externí reprosoustavy, si pořizovat nebudu.

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#29 Příspěvek od elektrosvit »

V tomto vlákně přišla řeč na Bohému a spol. Tohle vypadá na vzor zmiňovaných přijímačů. A je stereofonní. I vnitřní uspořádání je nápadně podobné.

Uživatelský avatar
Hifista
Příspěvky: 745
Registrován: 15 kvě 2005, 02:00
Bydliště: U Ostravy

#30 Příspěvek od Hifista »

Ještě oživím toto vlákno po nových zkušenostech s Europhonem TB723. Kolega mě požádal o jeho přeladění. Nejdříve jsem mu poradil sběrný dvůr, ale když jsem rádio uviděl, že je ve zcela zachovalém stavu (téměř jak po koupi), tak jsem se slitoval a šel do toho. Rádio má tak pěkný design, že ani po těch 45ti letech od koupě nevypadá jako starožitnost. Horší už to je se spolehlivostí - i tady rádio v minulosti potkalo to, co mnoho jeho bratříčků - odchod koncových tranzistorů na věčnost. Bylo to kdysi opraveno v servisu i s doporučeným dodáním malých odporů do emitorů koncových tranzistorů, takže to pak vydrželo až dodnes. Po zapnutí bylo příjemné zjištění, že poloha vysílačů na SV i DV zcela přesně sedí v příslušných okénkách stupnice. Český rozhlas v okénkách Praha a Brno, Rádio dechovka v okénku Košice, Rádiožurnál na DV rovněž přesně. To se Tesle Bratislava většinou nepodařilo ani u nově vyrobeného rádia.
Jelikož jsem nenašel nikde parametry pro přeladění tohoto typu, tak jsem musel nějakou dobu laborovat, ale nakonec to vyšlo perfektně. V našich končinách v okolí Ostravy se nedá umístění do pásma CCIR nějak odfláknout necelým pásmem, protože hned na začátku stupnice na kmitočtu 87,6 vysílá Country rádio a na samém konci na 107,3 Čr Ostrava a ještě za ním na 107,6 nějaká polská stanice.
Nakonec se vše vešlo do pásma CCIR s tím, že bylo nutno z oscilátorové cívky L103 ubrat 1 závit a paralelní kondenzátor C117 místo původních 22p dát 12p. Ze vstupní cívky L101 jsem původně ubral rovněž 1 závit, ale chtělo by to asi ubrat dva závity. Paralelní kondenzátor C108 byl dán nově 15p.
Po sladění mě Europhon docela mile překvapil velmi dobrou citlivostí, což jsem nečekal. Jen ta selektivnost vzhledem k tomu, že v mf zesilovači jsou jen jednoduché obvody není "nej".
Přílohy
DSCN3161.JPG
TB723-cívky po přeladění.
(276.23 KiB) Staženo 233 x

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“