Vysavač z USA na 120V a jeho použití na 230V

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#16 Příspěvek od sr71 »

ano ty rozmìry mùžu potvrdit, mám tady tøeba takovéto autotrafo se štítkovým výkonem (pøíkonem??) 920VA a rozmìry plechù jsou 95x45x80mm
Přílohy
autotrafo.jpg
(61.9 KiB) Staženo 41 x

Uživatelský avatar
Jonapo
Příspěvky: 184
Registrován: 02 črc 2005, 02:00
Bydliště: slovensko

#17 Příspěvek od Jonapo »

myslím si,že dalo by sa ísť aj cestou triakového regulátora, popr,regulátor s fet tranzistormi, na to som myslel, či to niekto neriešil?

Uživatelský avatar
kovar
Příspěvky: 1687
Registrován: 03 říj 2010, 02:00
Bydliště: Letohrad (Východní Čechy)

#18 Příspěvek od kovar »

Zahoď to
Lepší vrabec v hrsti nežli blechy v srsti.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#19 Příspěvek od rnbw »



Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#20 Příspěvek od ZdenekHQ »

Já bych do jednoduché triakové regulace taky nešel, i kdyby to byl obyčejnej vysavač bez regulace.
Možná jako experiment a s trošku "chytřejším" řízením triaku, aby si to uhlídalo RMS, teda reálnou efektivní hodnotu.
A s pořádným filtrem.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
PeteBurns
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2576
Registrován: 08 říj 2007, 02:00

#21 Příspěvek od PeteBurns »


Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#22 Příspěvek od mtajovsky »

xmurgi píše:Existuju aj polovodicove menice. V pripade trafa treba pocitat, ze motor je navrhnuty na 60Hz. Pri nasich 50Hz bude vrniet o nieco menej spokojne.
Vysavače používají sériový motor. Tomu je frekvence (téměř) lhostejná.

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#23 Příspěvek od Kremik »

Nevyskytuje se podobný případ v dnešních pračkách se sériovým motorem? Ani při ždímání není na motoru plné síťové napětí, nebo ano? Tak by šlo použít regulátor odtud. Pokud by teda obešel tacho...

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#24 Příspěvek od mi-ro »

sr71 píše:ano ty rozměry můžu potvrdit, mám tady třeba takovéto autotrafo se štítkovým výkonem (příkonem??) 920VA a rozměry plechů jsou 95x45x80mm

Promiň ale mě nestačí ukázat nějakou krabičku s nápisem. 1kW motor bude při 120V potřebovat nějakých 8A. Tohle trafo snese 4A. Podle mě musí být autotrafo minimálně 500W a to už je kus železa.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
KUBO
Příspěvky: 3713
Registrován: 30 říj 2005, 02:00
Bydliště: VT SLOVAKIA

#25 Příspěvek od KUBO »

Zožeň do vysávača motor na 230V ak ho tak silou mocou chceš a nerieš kadejaké regulátory a trafa. V dnešnej dobe to nieje až taký problém. Podobnú záležitosť sme riešili v robote s priemyselným vysávačom. Nebol problém zohnať motor na 230V do 50€. Cena nového vysávača bola 230€, tak sa to oplatilo.
„Hľadáme nepoznané, spoznávame nehľadané. Strácame to cenné, ceníme si až stratené. Milujeme všetko zradné a zrádzame milované.”
Pozdravuje Vás Martin

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#26 Příspěvek od Artaban001 »

KUBO: tuhle variantu jsem doporučoval o list dřív. (Výměna agregátu za agregát na 230V)

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#27 Příspěvek od ZdenekHQ »

mi-ro píše:Promiň ale mě nestačí ukázat nějakou krabičku s nápisem. 1kW motor bude při 120V potřebovat nějakých 8A. Tohle trafo snese 4A. Podle mě musí být autotrafo minimálně 500W a to už je kus železa.
U autotrafa se přece nepřenáší veškerá energie jádrem. Druhá věc je dimenzování vodičů, tam se můžeme hádat... :)
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#28 Příspěvek od mi-ro »

Hádat nee, já chci požádat někoho, kdo mi vysvětlí výkony přenášené autotrafem. Celý výkon železem nepůjde, proud už vinutím ano. Taky jsem psal, že trafo bude alespoň 500W a to je motor 1kW. O hádání to není, to musí mít přesné fyzikální zákony, stejně jako výpočet trafa odděleného. Chci aby mi někdo namaloval trfao- dvě vinutí v sérii, popsal proudy jednotlivými vinutími a spotřebičem a výkon přenášený železem. Děkuji.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#29 Příspěvek od Olchor »

Jádro žádný výkon nepřenáší, ani u klasického trafa. Ve finále je celý výpočet jen o počtu závitů, průřezu drátu a velikosti okna trafa. Čistě teoreticky - kdybych použil supravodič, můžu přenést velikááánský výkon i malinkým trafem.
Naposledy upravil(a) Olchor dne 19 čer 2017, 08:01, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#30 Příspěvek od procesor »

Nesúhlasím...sýtenie sa musí dodržať.
Ja si autotrafo akože (pre názornosť) prevediem na trafo. Potom sekundár spojím s príslušným počtom závitov na primáre. Keďže tie prúdy majú opačný smer, môže byť to spoločné vinutie tenšie. V tomto prípade stačí navinúť celé vinutie vodičom cca na 4...5A. Na prierez jadra či trafo, alebo autotrafo to nemá vplyv.
Iba "okno" pre vinutia bude menšie, lebo menej medi.
Přílohy
Auto-trafo.PNG
(161.01 KiB) Staženo 39 x

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“