Dědické řízení

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Jodr
Příspěvky: 1357
Registrován: 20 led 2008, 01:00
Bydliště: na vejminku

#16 Příspěvek od Jodr »

danhard píše:Kamaráde, Ty jsi snad jasnovidec ? :lol:
Kéž bych alespoň trochu jasnoviděl... Ale narazili jsme na to, když jsme rušili penzijko 92leté paní tchýně. Kdy náhodu z paní ve spořce vypadlo, že pokud by zemřela, na státní příspěvek pak dědicové nárok nemají, protože se vtahuje jen na její osobu. V jejím případě se by se jednalo o více jak 25tKč! Při sjednávání pojištění Vám nikdo o této skutečnosti nepoví. Samozřejmě, je to kulišárna "par exellence".
Jen blbec se učí svými chybami opakovaně....

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#17 Příspěvek od danhard »

Bohužel nevím, co mi BOBOBO chtěl sdělit :D
Byl jsem teď asi 5 hodin zadrženej na policii s pouty na zádech.
Byl jsem v České Spořitelně, kde jsem chtěl uplatnit nárok na přídavný důchod, který platila asi 20 let 100Kč měsíčně.
Protože mi úřednice tento důchod nabídla a tvrdila mi, že není problém to potom pozůstalým vyplatit, tak jsem tam šel s dokumentací a s dotazem, proč mi to před 3-mi lety odmítli.
Protože mi úředník stále nutil stejné klišé výplaty, které už jednou odmítli, tak jsem trochu zvýšil hlas a řekl mu, ať mi takovou blbost nenutí.
No a ppíča od vedljší přepážky řekla, že zavolá policici, tak jsem jí řekl ať jí klidně zavolá :D a už to bylo :lol:

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od ZdenekHQ »

Slušnej výkon. Dokážu si to představit. Ty budeš fakt asi ten typ člověka, co nepotřebuje psa obranáře... :D :D :D
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Behemot
Pod dozorem moderátorů
Pod dozorem moderátorů
Příspěvky: 1598
Registrován: 01 lis 2013, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#19 Příspěvek od Behemot »

No, to je objev, že tak 4/5+ všech tady těch rádoby pojištění a jinejch trotlovin jsou jenom ojebávka klienta. Když něco, tak většinou nikdo nic nedostane, a pokud jo, tak almužnu. Kdyby to strkali do polštáře, tak líp udělaj. 🤐 z toho jenom nabíraj sádlo, jediný řešení je nic takovýho rozhodně nepořizovat, ať zajdou na úbytě.

Co se týče dědictví, co chcete? Stád se má starat, tak se stará, máte tady ty zákony aby chudáky dědice někdo neobral. Výsledek je takovej, jako u všeho, na co stád hrábne, na jedno zachráněný dítě je sto tisíc vylitejch i s vanou. A proto ještě víc stádu a zákonů, žejo, bude hned líp :roll: :lol:

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#20 Příspěvek od p32 »

Možná je to blbá připomínka, ale dědic se má starat za života dotyčného, po kterém "chce" dědit. On je samozřejmě každý překvapený, když se ten konec uskuteční tak naráz, ale buď odmítne dědit nebo to dědictví přijme, ale se vším. Tzn. i s těmi dodatečnými dědictvími za 30 let, dluhy atd.
Tohle samozřejmě pro danou situaci není řešení, ale spíše rada pro budoucí dědice. :wink:

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#21 Příspěvek od sinclair »

p32, ve skutečnosti je to opravdu mnohem složitější.
Ten člověk může ty dluhy nasekat třeba i během posledního roku svého života - pokud jste dostatečně vzdáleni bydlištěm a vztahem, tak se to, že má 3 mega dluhů prostě ani nedovíte, nebo určitě ne hned.
Pokud jste s dotyčným navíc vycházeli dobře, tak potom je to rozhodování přijmout/nepřijmout se vším všudy velice složité. Už se mnohokrát stalo, že dluhy advokáti zatajili, resp. vytáhli je na světlo hodně pozdě.
Jak to sleduju, tak lidi jsou dnes a zase čím dál opatrnější na hubu. Znamená to prostě, že Vám třeba i bodrý, dobrácký soused zůstavitele neřekne, co dotyčný poslední rok prováděl, kdo k němu chodil, kdo ho sháněl apod. Lidi a zvlášť starší už se zase zpátky učí být opatrní a ostražití..

Wolfik
Příspěvky: 1076
Registrován: 28 črc 2009, 02:00

#22 Příspěvek od Wolfik »

Těší mě, že jsem snad se zrušením penzijního připojištění apod chujovin chybu neudělal.
Sorry za OT.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#23 Příspěvek od p32 »

OT to myslím není, je to k věci pro druhé čtenáře.
sinclair píše:p32, ve skutečnosti je to opravdu mnohem složitější.
Ten člověk může ty dluhy nasekat třeba i během posledního roku svého života - pokud jste dostatečně vzdáleni bydlištěm a vztahem, tak se to, že má 3 mega dluhů prostě ani nedovíte, nebo určitě ne hned.
Ne, je to jen stále jednodušší. Notář tě nemusí s ničím seznamovat. První věcí je to jestli dědictví či spoludědictví přijímáš nebo ne. Pokud ne, tak tě pošle prostě pryč hned po podpisu na tom zřeknutí se dědictví. Ti, co dědí, tak ze zákona vždy dědí majetek, závazky a to ostatní, co k tomu patří. Dozví se to až potom, co prohlásí, že to dědictví přijímají. Je to prostě jednoduché v tom, že se lidi musejí naučit, že dědictví vždy nemusí znamenat milionové majetky, ale také dluhy. A ti, co byli s dotyčným v dobrém vztahu, tak si určitě nechali část nemovitostí atd. převést na sebe darem se závazkem užívání až do smrti dotyčného.
Bohužel plno problémů pak vzniká z neznalosti a nezájmu dědiců a náš stát si pak jen chrochtá.

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#24 Příspěvek od Michal22 »

p32- ale nedělej z toho zas kovbjku.
Existuje možnost nechat si vyhotovit Soupis pozůstalosti.
Potom se ručí jen do výše dědictví.
Studuj třeba tady: https://www.penize.cz/spotrebitel/31504 ... -odmitnout
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#25 Příspěvek od danhard »

Problém je, že při jasném odmítnutí dědictví oslovují postupně všechny dědické skupiny, když jsou to nezletilí, tak to musí v jejich zájmu (čili odmítnout) určený právní zástupce a to nemůže být rodič.
A na to odmítnutí je lhůta 14 dní, jinak se to bere, že jsi to dědictví přijal.
A doručené je to automaticky za 14 dnů, i když to pak hodí jenom do schránky.
Mě to přišlo na mojí starou adresu, kterou mám jako trvalé bydliště, dostal jsem to do ruky asi 2 dny před vypršením termínu, tak jsem radši šel odmítnout dědictví do zápisu k tomu notáři.

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#26 Příspěvek od mtajovsky »

Tak dědictví lze odmítnout do jednoho měsíce ode dne, kdy soud dědice vyrozuměl o jeho právu dědictví odmítnout a o následcích odmítnutí. V případě, že dluhy převyšují pozůstalost je odmítnutí dědictví namístě, pokud by však byla pochybnost o výši dluhů, je možno uplatnit výhradu soupisu majetku.

Dědic, který uplatnil výhradu soupisu, je sice i nadále povinen obecně hradit dluhy zůstavitele společně a nerozdílně s ostatními dědici, avšak věřitel po tomto dědici může požadovat plnění jen do výše odpovídající jeho dědickému podílu.

Vyhradit si soupis pozůstalosti může dědic ve lhůtě jednoho měsíce ode dne, kdy ho soud o tomto právu vyrozuměl. Z důležitých důvodů potom může soud dědici tuto lhůtu prodloužit. Náklady na pořízení soupisu se hradí z pozůstalosti a jdou poměrně k tíži dědických podílů těch dědiců, kterým je soupis ku prospěchu.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#27 Příspěvek od ZdenekHQ »

Ten danajský dar, že dědic musí už od dveří volat "požaduji výhradu soupisu pozůstalosti" je jedna z mi(ni)strovských pozůstalostí po expertu Pospíšilovi, kterého následně raději uklidili do Bruselu.

Notář skutečně nemá povinnost na to upozornit, takže je to právnická sviňárna hodná modré vlny ODS a nohsledů.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#28 Příspěvek od mtajovsky »

To je stará zásada, že "právo svědčí bdělým". Samozřejmě by bylo lépe se vrátit ke staré úpravě, kdy dědic platil dluhy jen do výše dědického podílu a nepotřebovali bychom žádné zaklínadlo. To by ovšem notáři, kteří provádějí soupis pozůstalosti - samozřejmě za úplatu, přišli o nějaký ten bakšiš navíc, že.

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#29 Příspěvek od danhard »

Máš pravdu, lhůta odmítnutí je 1 měsíc od doručení.
Nebylo mi to zcela jasné, tak jsem radši usnesení z 27.10.2016 odmítnul 25.11.2016 aby to bylo sichr :D
To jsem byl ve 3. dědické skupině a stále se to řeší :roll:

ps. a zajisté, že ta lhůta nebyla v tom usnesení taxativně uvedena, bylo tam nabytí právní moci 27.10.2016 a upozornění, že když se to ve "stanovené lhůtě" neodmítne, tak se to dědictví přijímá.
A pak tam bylo, že je to do jednoho měsíce od vyhlášení tohoto usnesení.
Naposledy upravil(a) danhard dne 02 zář 2017, 06:46, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
JiriTom
Příspěvky: 1199
Registrován: 26 dub 2017, 02:00

#30 Příspěvek od JiriTom »

ZdenekHQ píše:Ten danajský dar, že dědic musí už od dveří volat "požaduji výhradu soupisu pozůstalosti" je jedna z mi(ni)strovských pozůstalostí po expertu Pospíšilovi, kterého následně raději uklidili do Bruselu.

Notář skutečně nemá povinnost na to upozornit, takže je to právnická sviňárna hodná modré vlny ODS a nohsledů.
Proč tedy růžová vlna s tím něco neudělala? Času měla dost... :)

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“