Manažerská ANTI-ČEŠTINA II.

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#16 Příspěvek od Michal22 »

Trocha odborného pojednání od pí. Ivany Bozděchové:
https://www.czechency.org/slovnik/ANGLI ... M%20LEXIKU
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#17 Příspěvek od tomasjedno »

Dneska mi pošta doručila od Conrada leták s “vychytávkami pro správné Makery”. I s tím velkým M. :smash:

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#18 Příspěvek od tomasjedno »

pajosek2 píše:Mne v poslední době v médiích vadí výraz motýle.
Už pronikli i do poezie.
Manon je motýle,
Manon je včele,
a ty už Andreji
běž do pihele.
(Nezval doufám promine :D )

Uživatelský avatar
Ruprecht
Příspěvky: 1114
Registrován: 28 zář 2005, 02:00
Bydliště: ZČ + JM

#19 Příspěvek od Ruprecht »

Motýle, motýle, on je to v podstatě chudák. Třeba byste taky mluvili z cesty, kdyby se vám zbláznily rovnou dvě děti
Kampaň, účelovka, nepodepsal, Palermo, ODS, Kalousek, je líp a jsou na to čísla, nastudujte si to.

Uživatelský avatar
Balt76
Příspěvky: 183
Registrován: 14 kvě 2009, 02:00
Bydliště: Rakovník

#20 Příspěvek od Balt76 »

Kamarádka, původem od Velké Bíteše, občas říká: "Zítra přijď, holky jdou do škole." ... To mě teď tak napadlo, když tu čtu ty motýle. Ale jinak mám ty její moravismy rád.

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#21 Příspěvek od pajosek2 »

To máš jedno Tomáší,
Babiš bude vládnou dál,
ty jsi z toho na kaši,
bude z něho král.

Nezval určitě promine :-) :-) :-)

Já nevím jestli jsi Tomáš,ale pasovalo mi to do verše :-) :-) :-)
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#22 Příspěvek od Hill »

A co takhle tipy, triky, fíčury? Nebo fičury? Prostě tento titulek jsem kdesi viděl. Jestli tomu dobře rozumím, jde o anglikanismus pro "vlastnosti". Vedle tipů s triků bych čekal spíše slovo "návody" nebo "postupy".
Asi takto: nedoukové, když chtějí budit dojem zajímavých inteligentů, rádi používají cizí slova, čím víc, tím líp. Někteří to jsou schopní ty nesmysly i vydat tiskem. Aspoň poznám, s kým mám tu čest. Ale ty nekritické pohledy těch dalších nedouků, kteří jim to žerou, mě docela děsí, připadá mi totiž, že na nás už hrají přesilovku. A každá blbost se šíří rychlostí světla...
Chápu, že čeština se logicky musí vyvíjet a modernizovat, prostě se přizpůsobovat vývoji společnosti, rozvoji techniky a vůbec nových poznatků ve vědě a technice. Nemyslím tím jen náhradu chozrasčotu badžetem nebo kešflou estimejšn, ačkoli pro to existuje český termín.
A samozřejmě netrvám na tom, aby už zažité mezinárodní pojmenování někdo vymýšlel za každou cenu unikátní český název.
Podívejte se na Němce a zrovna na elektroniku, chemii a jemnou mechaniku: nacionalisté zaváděli pro bouřlivě se rozvíjející obory vlastní názvy. Některé odpovídaly původním anglickým, francouzským či latinským výrazům, když to tu bylo dřív, pro jiné, vzniklé v Německu vymysleli pojmenování vlastní.
Paradoxně se tyto purismy udržely nejdéle v NDR, zatím, co v NSR se poměrně rychle ujala mezinárodně srozumitelnější terminologie, i na anglikanismy zhusta došlo. Ovšem v celém německy hovořícím prostoru přetrvává, že se nekouká na televizi, ale kouká se do dálky, stejně tak se řve do dálky, místo toho, aby se meziměstsky telefonovalo... ovšem odpor je jak součástka, tak veličina, nikdo tam oficiálně neprosadil nějaký rezistor, i když pokusy trvají.
Naposledy upravil(a) Hill dne 18 čer 2019, 19:43, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#23 Příspěvek od sinclair »

Anglicismy, které nejsou pro vyjádření nezbytně nutné, mě serou teda pěkně.
Můj text může občas vypadat jako plný anachronismů, ale to je nejspíš jenom tím, jak se snažím zbytečným anglicismům vyhnout.
Téma nedoukové a zbytečné anglicismy zcela vyčerpal Jarda :D
Internet je toho bohužel plný a mladí to bohužel přejímají tak, jak je jim to servírováno. Bohužel to někdy dělají i mladší odborní učitelé.

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#24 Příspěvek od Bernard »

A to víte, že program se dá nacustomizovat?

Uživatelský avatar
Osmdesat
Příspěvky: 1497
Registrován: 19 led 2016, 01:00
Bydliště: Liberecko

#25 Příspěvek od Osmdesat »

Ta angličtina mnohým dost pomotala hlavu. Lidé pak někdy vyslovují anglicky i to, co se anglicky nevyslovuje aneb "všechna cizí slova jsou přece z angličtiny". Nedávno, na kurzu ČNB o oběživu, mě rozesmálo, když erudovaná přednášející vyslovovala SPECIMEN jako "spejsmen" :D :D :D :D Ale nerozhořčilo mě to příliš - nějak mi to přišlo sympatické a občerstvující, si moci během monotematické nalejvárny o penězích představit, jak se volně vznáším vesmírem :)

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#26 Příspěvek od Hubert_79 »

Třeba to neměla ze své hlavy, už jsem slyšel i německou výslovnost toho výrazu.
OT: Kam jezdíte na tohle školení? Od nás posílali lidi do Plzně, ti šťastnější ten kurz měli v Praze v sídle ČNB.
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#27 Příspěvek od tomasjedno »

Hill píše: fíčury? Nebo fičury? ... Jestli tomu dobře rozumím, jde o anglikanismus pro "vlastnosti".
Já sám slovo “fíčura” používám, protože jednoslovný ekvivalent v češtině neexistuje.
“Vlastnosti” nejsou odpovídající překlad, jde o význačné (pozitivní) vlastnosti anebo o důležitou součást něčeho. (Můj výkladový slovník praví “an important part or aspect of something”.)

Uživatelský avatar
judeware
Příspěvky: 1085
Registrován: 04 srp 2009, 02:00
Bydliště: okres Písek

#28 Příspěvek od judeware »

Features -> význačné rysy (pochopitelně ne výkresy). :D To je jeden z možných libě znějících překladů. Léta jsem používal intuitivní překlad "hlavní přednosti" (právě probíraného výrobku).

Spojení "Main features" se používalo v příručkách k AV zařízením v 90. letech, v brožurkách k deskám v PC apod. To se ale hnusy typu fíčury ještě nepoužívaly. Laická veřejnost svůj pak svůj aparát obhajovala slovy - "má to víc funkcí" (dnes by se to pletlo hlavně s významem tohoto slova v matematice, nebo v programování).

Bernardovi uděluji výsostné právo autora výrazu "nacustomizovat" bezbolestně odstranit. :prst:

Za ohavné pojmy jako workshop, a téžžž šílená slovesa s třemi předponami ve stylu rychlého a neutuchajícího vzniku slov v ingliš, bych někdy veřejně bičoval, a to zadarmo a rád! :evil:

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#29 Příspěvek od Hubert_79 »

Tak my si ten jazyk dovedeme prznit i sami, bez anglismů. Třeba výraz "nejidelánější" nebo před každé druhé slovo cpát "jakoby". To kvetu.
Oblíbené je také hold versus holt. Snad neznám nikoho (tedy, kromě mého bratra; ten je učitel ČJ), kdo tohle napíše správně.
Další již jen heslovitě. Nemluvně o …… (něčem, někom...). Bizardní.
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#30 Příspěvek od Michal22 »

Huberte, holt musíme tvému bratrovi vzdát hold :D
Z mého pohledu jsou největší lúzři ( :lol: ) ti, kteří použijí spojení typu "dražší cena, levnější cena...".
8O
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“