Selenové usměrňovače

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#16 Příspěvek od Artaban001 »

Selenový "Gretze"byla i v hladinovým spínači "Sauter". Teda aspoň si to myslím, že je to selen. Jsou to červený plastový krychličky. Nahoře mají logo AEG a na boku B30c125. Přívody jsou z páskových vodičů ve dvou řadách. Asi se tenkrát gretze skládaly líp z selenových destiček, než z diod.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#17 Příspěvek od sinclair »

Taky bych to tipoval tak na 60.léta. U nás ještě o dost déle. Nástěnné stacionární usměrňovače měly seleny ještě v polovině 70.let.
Výroba selenů obecně, byla už od války zavedená, seleny Siemens a AEG používal už Wehrmacht. Bylo s nimi také hodně zkušeností a zároveň byly Ge silové diody ještě dost drahé.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#18 Příspěvek od Celeron »

Matně si vzpomínám na takovej divnej smrad, co se linul z přetíženýho selénu co jsem zkoumal ve vraku Athose. Mě to připadalo jako kvašený kyselý zelí, nebo siláž, či něco tak nějak podobnýho. :wink:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#19 Příspěvek od EKKAR »

sinclair píše:Taky bych to tipoval tak na 60.léta. U nás ještě o dost déle. Nástěnné stacionární usměrňovače měly seleny ještě v polovině 70.let.
Výroba selenů obecně, byla už od války zavedená, seleny Siemens a AEG používal už Wehrmacht. Bylo s nimi také hodně zkušeností a zároveň byly Ge silové diody ještě dost drahé.
Selenový destičky používaly třeba taky modelový napáječe "mašinek" firmy PIKO z NDR - typ F2 (jen trakce, regulovanej výstup dvojcestně usměrněnýho napětí 0,5 - 12V s přepínatelnou polaritou podle směru natočení reglknoflíku, odběr 0,7A) měl usměrňovač ze 4 destiček velkejch asi 2x3cm, kombinovanej FZ1 (1,2A regulovanýho dvojcestně usmerněnýho napětí 0-12V s přepínáním polarity, ale bez filtrace pro trakci + 1,2A střídaviny 16V pro přestavníky a světla) měl plochu selenovejch destiček dvojnásobnou - asi 4x3cm. A tyhle napáječe se u nás běžně prodávaly ještě koncem 80. let minulýho století. Běžně jich je mezi lidem železničně-modelářským pořád ještě několik habadějů. Jeden FZ1 jsem měl dokonce minulej týden v ruce u Rudolfa02 v bastlkroužku - po pádu na zem nedával stejnosměrnej výstup žádnej proud, na svorkách pro trakci měl naprázdno jen asi 3,5-4V v maximální poloze reglknoflíku - bez rozdílu polarity, zatíženej motorkem nula celá hovno. Střídavina pro příslušenství v pohodě. Původní nástřel diagnózy byl zlikvidovanej právě selenovej můstek, Rudolf02 se mě ptal, jestli nemám náhradní (měl bych, nakonec nebyl potřeba) - naštěstí stačilo zatahat za dráty k němu a napáječ naběhnul = na vině byl už při výrobě málo zacínovanej přívod k jednomu ≈ vývodu můstku, kterej po pádu povolil a vzniknul doslova hrkající študent. Stačilo pořádně propájet s troškou přidanýho olovnatýho "cínu" všecky pájený spoje a napáječ zas jede ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#20 Příspěvek od forbidden »

Ta Unitra je tu. Zajímavý, co všechno pšonci vyráběli, s většinou z toho jsem se nikdy nesetkal.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#21 Příspěvek od sinclair »

To je moc prima odkaz, koukám a čumím, kolik toho pobrali od Sanyo.
Uměl bys najít polské pasivní součástky, třeba potenciometry, elektrolyty a tak? Já neumím polsky ani pozdravit :D

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#22 Příspěvek od forbidden »

To nemůžu sloužit, toto byla čistě náhoda, že jsem si vzpomněl na toto vlákno, když jsem na to narazil.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#23 Příspěvek od Celeron »

Neumíš polsky pozdravit? No prohodíš první a druhý slovo našeho pozdravu "dobrý den" a už ti 98% poláků rozumí. :lol:
Jo poláci, tam zápaďácký součástky začaly s nákupem licence počítače Odra 1304 a 1305, což byly funkční kopie anglickýho ICL 1905 a 1906 SW kompatibilní.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#24 Příspěvek od EKKAR »

sinclair píše:... Já neumím polsky ani pozdravit :D
Moje žena nedávno po výjezdu do Medzilesí poznamenala, že aby se domluvila v Pšonsku by si při řeči musela chytit špičku jazyka mezi prsty, aby dokázala šišlat stejně jako Pšonci ... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Doporučuju vyzkoušet.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#25 Příspěvek od sinclair »

No já hlavně proto, že na Elektrodě to není a na jiném Unitra webu jsem to taky nenašel. Mám pár lepších polských přístrojů, víceméně náhodně posbíraných a říká se, že v Polsku jde dodnes sehnat na Unitry všecko.
Prý o hodně víc, než u nás na Tesly. Tak tam občas pátrám.
Polský stránky nejsou tak agresivní a potenciálně nebezpečný, jako ruský.
Tak občas zajdu ty Unitry místním patriotům česky pochválit a ti se pak mohou přetrhnout v ochotě radit s obchody :D
Ale jsou to všecko typický obchody ala Denkl, Drbal apod., co nemají mezinárodní eshopy a je tam bohužel potřeba zajet osobně nakoupit. To je pro mě dneska už problém..
Mimochodem, jako jediní Poláci sériově vyráběli poloprofesionální 2x150W až 2x250W/8R koncáky, co měly v konci čtyři nebojácný KD503 v sérii :D Ten poslední je drze napájený napětím 2x75V a umí nacpat 400W do zátěže 16 ohm. Modulometry jsou hezký a vypadají jako japonský. Ty poslední dva už mají i symetrické vstupy.
Přílohy
WS703_pic01.jpg
WS702_pic01.JPG
WS701_pic03.jpg

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#26 Příspěvek od sinclair »

Polští bastlíři se s tím moc neserou. Tenhle týpek už vůbec:
https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewt ... b3eeadcb9e

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“