Čím mazat přepínače po vyčištění kontaktů?

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#16 Příspěvek od sinclair »

To je zvláštní. Umývám chladiče od starých, rozlezlých silikonových vazelín acetonem a jde to úplně v pohodě.

Uživatelský avatar
therion
Příspěvky: 30
Registrován: 19 říj 2020, 02:00

#17 Příspěvek od therion »

Vazelina ma jine slozeni nez olej. Mohli by o tom vypravet autolakyrnici pokousejici se nanest barvu tam, kde majitel osetril tesneni dveri silikonem. Propije se to az na kov.

Mam dobre zkusenosti s osetrenim kontaku pomocu GUN REMEDY na zbrane. Nechava to kluzky , ale suchy povrch s a i vcelku slusnou konzervaci.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#18 Příspěvek od Celeron »

sinclair píše:To je zvláštní. Umývám chladiče od starých, rozlezlých silikonových vazelín acetonem a jde to úplně v pohodě.
Čím čistíš dálkáče zasyflený silinonovým olejem vyteklým z degradace silikonových hmatníků? Aceton či izák by mohl sežrat popis.
Stejnej problém, membrána do teplý vody s jarem a maximálně 80 st.C. Zrovna v sobotu jsem dekontaminoval jednoho dálkáče Tamťung, ty jsou degradací membrán přímo pověstný. U svý placky jsem musel dálkáč čistit po asi čtyřech letech následně každej rok.
Jo a ta čirá silikon vazelína z ventilů musela zmizet z jemnýho závitu kuželky beze stopy. Asi víš, co se stane když se sejde mastnota a kyslík a nějaká inicializace. A ve ventilu to je navíc jako kdybys škrtnul sirkou, když se ventil začne otvírat, tak než se vyrovná tlak před a za kuželkou, tak tam vzniká subsonický třesk. Takže palivo (silikon), okysličovadlo (kyslík) a iniciátor (třesk) a už hoří mosaz ventilu. Viděl jsem následky jen jednou a stálo to za to. V cihlový zdi vypálená pokovená díra 15 cm průměr, hluboká 5 cm. Když se ventil během pár sekund zcela upálil, tak z 10l láhve byla raketa, co skončila 20 m daleko na druhý straně hangáru a vzala spoustu věcí s sebou.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
jogo9
Příspěvky: 364
Registrován: 23 lis 2014, 01:00

#19 Příspěvek od jogo9 »

Bežne som na kontakty vyčistených prepínačov dával Kontox -posoplil, aby zostalo ozaj len na kontaktoch, nechal odpariť a zopakoval -reklamácie neboli -možno šli ku konkurencii -ale že by všetci.. bolo toho na stovky.. No verím že naveky to nebolo -naveky boli len tie od výrobcu -a vidno po ich otvorení.. Dôležité je dôkladne vyčistiť aj pohyblivé protikusy -inak sa to z nich znovu roznesie po okolí..

Uživatelský avatar
bumbo
Příspěvky: 167
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#20 Příspěvek od bumbo »

Ja mam dobre zkušenosti z obyčejnou diavou (leštěnka na nábytek).

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#21 Příspěvek od fredis »

Tou novou, že! :roll: :lol:
Rotor rotuje a stator stagnuje...

Uživatelský avatar
bumbo
Příspěvky: 167
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#22 Příspěvek od bumbo »

fredis píše:Tou novou, že! :roll: :lol:
Ne tou starou červenou.To že to neznáš neznamená že to nefunguje.

Uživatelský avatar
bardot13
Příspěvky: 153
Registrován: 01 črc 2007, 02:00

#23 Příspěvek od bardot13 »

Tak jak píše BUMBO. Také používám červenou DIAVU na čištění a konzervování jak potenciometrů, tak přepínačů. Zdá se mě, že vydrží na kontaktech nejdéle a mazací schopnost je dlouhodobá. Mám i prostředek, PURESPREJ, který je na čištění elektroniky a mikroelektroniky, a docela dobře čistí i celé desky plošných spojů. DIAVU používám i na enkodéry a několikrát jsem ji použil na přepínače DM. Zatím naprostá spokojenost a spolehlivost. Nedostatek je v tom, že diavu mám cca z roku 1980, možná starší a ve skleničce je už zbytek asi 5 ml.

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#24 Příspěvek od fredis »

bumbo píše:
fredis píše:Tou novou, že! :roll: :lol:
Ne tou starou červenou.To že to neznáš neznamená že to nefunguje.
Ale znám, ty chytráku. :lol: Jen jsi to tam měl napsat, že to musí být ta stará! :wink: Kdo to nezná tak by mohl vzít tu novou a.....
Rotor rotuje a stator stagnuje...

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#25 Příspěvek od sinclair »

...a přepínač/potenciometr je za několik málo měsíců rozežraný do zelena.

Uživatelský avatar
bumbo
Příspěvky: 167
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#26 Příspěvek od bumbo »

sinclair píše:...a přepínač/potenciometr je za několik málo měsíců rozežraný do zelena.
To se mi ještě nikdy nestalo.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#27 Příspěvek od Sendyx »

Jo, není nad Diavu, starou i novou. Pořádně to prochcat a koroze i na mědi a fosforbronzu je zaručena.
Přílohy
diava.jpg
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#28 Příspěvek od Celeron »

Boha jeho, Kontox 10 to jistí. Používám ho už možná 40 let na poťáky a přepínače a po jeho aplikaci ještě nikdy žádný problém. Píšou na něm " Omezeně čistící, velice účinný konzervační a mazací prostředek pro NF i VF slaboproudé kontakty".
Akorát se docela těžko shání. V Česku ho má SOS. Asi že to vyrábí Rimavan na Slovensku.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
maxijaroslav
Příspěvky: 237
Registrován: 02 čer 2020, 02:00
Bydliště: Brno KrPole

#29 Příspěvek od maxijaroslav »

Používám Servisol Super 10 - kdysi to dovážela Služba Výzkumu a ještě mi trošku zbylo. Ale až dojde, tak nevím...

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#30 Příspěvek od rnbw »

Tak kupis Kontakt 60 a 61.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“