Čím mazat přepínače po vyčištění kontaktů?

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Kindergril
Příspěvky: 45
Registrován: 07 úno 2017, 01:00

Čím mazat přepínače po vyčištění kontaktů?

#1 Příspěvek od Kindergril »

Ahoj kamarádi, snažil jsem se hledat na internetu i tady na fóru, ale žádnou konkrétní dobrou radu, nebo odpověď se mi nepodařilo najít - tak jestli jsem špatně hledal - předem se omlouvám.

Mám v předzesilovači přepínače vstupů, které mají otočnou hřídel, ale přepínání kontaktů se pak odehrává posuvem bronzových (či měděných) jezdců po kolejničce (viz. obrázek). Kolejničky jsou stříbřené a po mnoha letech jsou úplně zčernalé, s krustou, která pevně drží, někdy ji lze odloupnout. A samozřejmě nevodí. Různé spreje neudělaly vůbec nic, bez úspěchu.
Rozebrat přepínače a přeleštit je jemnou gumou byla nutnost, ale aby jezdce dobře klouzaly, je potřeba to něčím namazat. U stejného přístroje, co má kamarád, jsem kolejničky jemně namazal silikonovou vazelínou a chvíli to bylo naprosto dokonalé. Po nějakém čase ale neni přepnutí stoprocentní a někdy se musí víckrát zavaklat knoflíkem, než se kontakt chytí. To mě dost mrzí a nevím, jestli jsem neudělal někde chybu. Jezdce nijak po čase unavené nejsou, přítlak mají opravdu silný - na sucho je znát, že dost tlačí. Ale po namazání tou vazelínou není výsledek na 100% - jakoby byla vazelína moc hustá či co a kontakty se někdy nespojí..? Není na to něco vhodnějšího, případně řidšího na způsob vhodného olejíčku, co bych mohl použít? Rád bych to udělal jednou provždy, aby to bylo v pořádku, tohle rozebírat je strašná práce a nedá se to dělat mockrát.
Moc děkuji předem za tipy či rady.
Přílohy
P1010393.JPG
P1301054.JPG
www.mindža-cybernetics.com
Překlad publikací kvantové fyziky do Romského jazyka

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#2 Příspěvek od sinclair »

Kontakt-Vaseline od firmy KontaktChemie.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#3 Příspěvek od rnbw »

Guma obsahuje siru. Ona je zodpovedna za cierny povrch striebornych predmetov (sulfid strieborny). Neviem, z akeho materialu su tie tvoje kontakty...

Uživatelský avatar
Kindergril
Příspěvky: 45
Registrován: 07 úno 2017, 01:00

#4 Příspěvek od Kindergril »

rnbw píše:Guma obsahuje siru. Ona je zodpovedna za cierny povrch striebornych predmetov (sulfid strieborny). Neviem, z akeho materialu su tie tvoje kontakty...
Gumou jsem to leštil až při otevření přepínače - po 40 letech provozu. To zčernání už tam bylo, proto jsem ho tou gumou leštil dolů.
A pak vykoupal všechno v izopropyl alkoholu. Kontakty jsou mosazné, postříbřené. Jednu sadu jsem nechal po vyleštění chemicky pocínovat (druhý obrázek). Koleje jsou krásně lesklé, vrstvička cínu je mikroskopická. Doporučil mi to v rozhovoru před lety člověk z Japonska, který roky pracoval pro Alps. Mnoho přepínačů se prý dělá od určité doby s cínovaným povrchem, jako například fastony - protože stříbro po letech černá a jsou s ním potíže. Jak říkám - kontakt perfektní (naměřeno 0,02 Ohm) - jen možná vlivem hustší vazelíny ne vždy správně sepne...
www.mindža-cybernetics.com
Překlad publikací kvantové fyziky do Romského jazyka

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#5 Příspěvek od sinclair »

Kontakt-Vaseline /oranžová/ je ve spreji. Je poměrně řídká, ale neteče.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#6 Příspěvek od rnbw »

Ano, nevhodna vazelina moze byt problem.
Casto robi problem v rotacnych enkoderoch - ked sa po rokoch dostane z hriadela vazelina na kontakty, prestanu spolahlivo spinat.

Uživatelský avatar
Kindergril
Příspěvky: 45
Registrován: 07 úno 2017, 01:00

#7 Příspěvek od Kindergril »

sinclair píše:Kontakt-Vaseline /oranžová/ je ve spreji. Je poměrně řídká, ale neteče.
Je to typ 701, nebo jiný? Abych nekoupil nějaký nesmysl, moc děkuji.
www.mindža-cybernetics.com
Překlad publikací kvantové fyziky do Romského jazyka

Uživatelský avatar
geograf
Příspěvky: 169
Registrován: 15 čer 2004, 02:00
Bydliště: tade na Hané (JN89OK)
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od geograf »

Kdysi sem někde četl že na kontakty se nesmí používat silikonový olej / vazelína. Při spínání dochází k jiskření a ze silikonu se tak uvolňují oxidy křemíku které zvyšují odpor kontaktů.

Uživatelský avatar
Mikras
Příspěvky: 471
Registrován: 04 zář 2019, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od Mikras »

Co zkusit molybdenovou vazelínu Molykote DC4?

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#10 Příspěvek od Zaky »

Přesně jak je psáno výše, silikonová mazadla se na kontakty nesmí dostat. Používám Wurth WGF 130 se sulfidem molybdeničitým, slabé potření vydrží dlouho a konzervuje dobře. Vazelína je drahá, používám jí, protože jí mám, kupovat ji kvůli přepínači je ale nesmysl.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
stefan31
Příspěvky: 1195
Registrován: 17 čer 2004, 02:00

#11 Příspěvek od stefan31 »

Používam DeoxIT, je to presne na takéto úèely ....

Stefan31

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#12 Příspěvek od petrfilipi »

Zaky píše:... Používám Wurth WGF 130 se sulfidem molybdeničitým, slabé potření vydrží dlouho a konzervuje dobře. Vazelína je drahá, používám jí, protože jí mám, kupovat ji kvůli přepínači je ale nesmysl.
No já nevím, výrobce má toto použití: "Vysoce účinné mazivo lze použít k mazání všech typů valivých a kluzných ložisek (např. ložisek kol), vodítek, spojů, drážkovaných hřídelí, závitových vřeten a ložisek čelících extrémně vysokým povrchovým tlakům nebo nárazovému zatížení." čimž samozřejmě nevylučuji, že to může fungovat.

Tady je nějaký seznam "kontaktních" sprejů.

PF

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#13 Příspěvek od Zaky »

Finta je v tom MoS2, zůstává mazat, i když všechno ropné či lithné vyschne. Ta Molykote zmíněná výše bude velmi podobná.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#14 Příspěvek od Sendyx »

geograf píše:Kdysi sem někde četl že na kontakty se nesmí používat silikonový olej / vazelína. Při spínání dochází k jiskření a ze silikonu se tak uvolňují oxidy křemíku které zvyšují odpor kontaktů.
Dokonce to byl velký průser při výrobě relátek jako RP210 a podobných, stopy silikonového oleje coby separátor formy při lisování plastů tyhle relátka vyřazovaly. Říkalo se tomu tenkrát "silikonová nemoc" a byly nějaké zlepšováky a snad i patenty na to, co s tím.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#15 Příspěvek od Celeron »

Silikon je pěknej prů ser. A ještě větší je čím ho odstranit protože ho nic dostupnýho pořádně nerozpouští. Třeba ventily tlakových lahví se nedají téměř ničím spolehlivě vyčistit. Existuje ale docela levný a spolehlivý způsob a to "uvařit polívku". Prostě se ty ventily dají do hrnce s vodou, přidá lžíce Jaru a vaří několik hodin. Silikon se uvolní a plave na povrchu. Proces je dobrý několikrát zopakovat s čistou vodou. Samozřejmě že to nejde použít na věci citlivý na vodu. :wink:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“