RIGA 103 preladenie

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#16 Příspěvek od kutilmil »

c1, c2, c5, r5, c8, c9, c11c13,c14 r6, r7 z L4 jeden kondenzátor preč. L4 som upravil tak, že som jej nechal 5 závitov a na druhom a štvrtom závite odbočky.....

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#17 Příspěvek od elektrosvit »

A hodnoty vyměněných součástek odpovídají CCIR jednotce? Jestli ano, tak MF filtr s L5, L6 a L7 naladěný na 6,8 MHz nepropustí do MF zesilovače potřebný signál. Budeš muset změnit kapacitu C13 tak, aby oscilátorový kmitočet byl o 6,8 MHz vyšší než kmitočet přijímaný. Jestli pak bude potřeba "pohnout" i s hodnotami dalších součástek, nedokážu říct. Těch 15 MHz jsi naměřil čím?

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#18 Příspěvek od kutilmil »

Ahoj. Ano hodnoty súčistok som dal podľa schémy ccir, prikladám ju. Frekvenciu som meral čítačom HP5383A. Ruku do ohňa nedám že ju riadne zachytil ale asi áno. Ja som urobil chybu že som neskúsil frekvenciu zmerať pred tým než som pomenil súčiastky.
Přílohy
riga.jpg

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#19 Příspěvek od xsc »

varikap píše:xsc - může to tak být, ale pak se bude "pořádný kus pásma" přijímat i na zrcadlových kmitočtech. 2 x 10,7 je jen o maličko víc než šířka celého CCIR pásma.
To máš pravdu. Američani měli od začátku 98-108, tak tu MF zvolili tak, aby zrcadlo vyšlo mimo pásmo. Na druhou stranu třeba na SV, KV se na to odjakživa kašle. Záleží na selektivitě vstupu.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#20 Příspěvek od ok1hga »

hodnota C13 -> 51pF se mi teda moc nelíbí . . .
a kolik máš C14 ?
kolik jsi tam dal skutečně ?

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#21 Příspěvek od elektrosvit »

51p je špatně, správně má být 5p1.
Přílohy
vstup.png

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#22 Příspěvek od kutilmil »

Aha dík chalani tak preto to kmita asi na 15 MHz jak ukazuje čítač.
Pre OK1 - Suteščne som tam dal asi 6,8p. Som teraz v práci tak to nemôžem skontrolovať ale isto tam je 6,8. Problém bude ale v tých 51p. aj mne sa to zdalo byť trocha nepomer ale dal som to tak ako je to v schéme. Ešte som ale neodmotal z cievky L3. Keď sa rozbehne oscilátor na normálnom kmitočte môže to byť tak "ujeté" že by to nič nenaladilo. Myslím tým cievku L3.

Uživatelský avatar
lubos1961
Příspěvky: 324
Registrován: 20 črc 2010, 02:00
Bydliště: Nový Jičín

#23 Příspěvek od lubos1961 »

Co si já pamatuji, tak jsem na vstupní jednodce snad jenom měnil kondenzátory, úpravu počtu závitů jsem nedělal. Po přeladění lze naladit pouze omezené pásmo (88-101Mhz) nebo v tomto rozsahu někde výše. Pro proladění celého pásma je potřeba vyrobit nové mosazné jádra L3,L4 podle zde již vloženého odkazu, (je na nich větší rozdíl malého průměru k velkému průměru). Osobně jsem to ještě neodzkoušel, chystám se na to, ale od kolegy jsem kolem vánoc dostal informaci, že to touto výměnou proladil v celém pásmu.
já to mám zatím naladěno na 91-104Mhz s těmito úpravami.
Přílohy
riga103_tuner_CCIR.png

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#24 Příspěvek od elektrosvit »

Pěkné, rozsah 91-104 MHz by mi bohatě stačil. Až se do rozjetí Rigy dám, vyzkouším. Kutilmil teď asi nebude moc nadšený, když se včera drbal s převíjením těch cívek. :)

Odstupňovaná jádra mě opravdu zaujala, zajímalo by mě, jestli ty rozměry někdo analyticky spočítal, nebo prostě jen šolíchal, až nakonec vyšolíchal správnou délku a průměr jednotlivých stupňů.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#25 Příspěvek od ok1hga »

to odstupňování nemá vliv na velikost max. rozladění, ale jen na jeho průběh . . .

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#26 Příspěvek od kutilmil »

to: elektrosvit. Pokial by to prevíjanie pomohlo preladiteľnosti tak by som bol rád. Mimochodm tie jadrá sú odstupnované originál. Nekontroloval som ale rozmery tak neviem ako. tam hodím trimer namiesto tých 51p a uvidíme či sa to rozbehne.

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#27 Příspěvek od elektrosvit »

kutilmil píše:Mimochodm tie jadrá sú odstupnované originál. Nekontroloval som ale rozmery tak neviem ako.
Tohle jsem třeba nevěděl, neměl jsem je vyšroubovaná. Dej místo C13 vhodný trimr a uvidíš. Když se ti podaří oscilátor správně naladit, změř pak ten trimr a dej místo něj pevný kondík s co nejbližší hodnotou.

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#28 Příspěvek od kutilmil »

Mam naplanovane ze tam necham ten trimr. Myslis ze by tam mohol robit problem?

Uživatelský avatar
lubos1961
Příspěvky: 324
Registrován: 20 črc 2010, 02:00
Bydliště: Nový Jičín

#29 Příspěvek od lubos1961 »

ok1hga píše:to odstupňování nemá vliv na velikost max. rozladění, ale jen na jeho průběh . . .
Jasně to odstupňování je tam aby indukčnost rostla nepřímo úměrně stejně jako u klasického ladicího kondenzátoru, aby z pohledu ladění byly stanice alespoň trochu rovnoměrněji rozprostřeny (aby na jedné straně ladění nebyly moc stěsnané a na druhé daleko od sebe).
Jenomže v těch vstupních jednotkách laděných od 88 do 108 Mhz mají jadýrka ty největší průměry větší než ty původní, takže se docílí na stejné rozměrově posunuté vzdálenosti jadérka většího rozladění cívky.

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#30 Příspěvek od kutilmil »

Tak som to akosi rozchodil preladitelnost je ale len 10 MHz. Niesom ale spokojny lebo som cahal na L6 a L7 a to som asi nemal. Budem to musiet nejako napravit. Prosim ale o info ako sa prenesie signal z l5 na l6? Tie cievky su totiž kazda na samostatnom jadre. Trochu tomu nechapem.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“