Hustomer

Vše, co se týká elektroniky v automobilech, motocyklech a jiných samohybech

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#16 Příspěvek od EKKAR »

Kdybys jen blbě nežvanil a čet co píšu, viděl bys, že jsem o ostřikovacích kapalinách psal. I proto dost dobře nechápu, co má stupnice na metylový roztoky co dělat na hustoměru, primárně určeným pro nemrznoucí chladicí kapaliny. Jestli to má bejt pro rozmrazovací roztoky, mělo by to na něm bejt taky uvedený ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#17 Příspěvek od BOBOBO »

A proč si myslíš ty bambulo , proč jsem se u toho zastavil . Jako starý semtíňák , nepotřebuju mít tvoje wikivýlevy .

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#18 Příspěvek od p32 »

Co je to starý semtíňák? To je nějaký druh nadávky či přezdívky? :wink:

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#19 Příspěvek od EKKAR »

Bořku, i když jsem jako provozní chemik nedělal, tak na základní organiku JÁ žádnou Wiki nepotřebuju. Problém je, že většina ostatních lidí jo ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#20 Příspěvek od Celeron »

Karle, nikdá v životě se mi nestalo, že by se mě metyl rozkládal, ten se dřív odpaří a nebo nasytí vodou. Jó ale ve směsi s ricíňákem za 2-3 roky sežere 1 mm tlustou měděnou rouru docela spolehlivě. Ale to není metylem ale žluknutím rycíňáku. Metyl mám v 10 l plechových kanystrech a ještě žádnej nepovolil ani po 10 letech. Jo a netřeba mě školiti, jedový povolení na metyl od KHS jsem měl, nyní už potřeba není. :wink:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#21 Příspěvek od EKKAR »

Jde o to, že samotnej metyl nic nedělá - ale ve vodným roztoku a v případě, že se kolem něj houpe teplota, ten roztok dilatuje a jako horkej přichází do styku se vzduchem - v takový situaci oxiduje a s tou vodou dává mrafčofku. A ta bohatě stačí na to, aby převrátila pH celýho roztoku na < 7 a v tu chvíli začnou normálně korodovat prakticky všecky kovy a oxidačně degradovat plasty a guma, pokud nejsou proti kyselý reakci kontaktního roztoku ošetřený předem. Pokud je metyl jen v bandasce a nic se s ním nedělá, vydrží - ale sám víš a taky už jsi napsal, že jak se s něčím smíchá a dostane se k tomu v podstatě odkudkoliv nějakej ten kyslík, skončí to průserem - ne že by to bouchlo, ale udělá to chemický chřoupy chřoup a to co si jeden myslel že vydrží léta, je za pár měsíců sežraný jak nádražní stánek s buřtama po příjezdu ruskýho rychlíku ...

P.S. Dobře víš, co umí udělat neaditivovaný "MEŘO" v nádrži starýho auta s palivovou soustavou nevybavenou materiálama odolnýma proti kyselý reakci - a to už to je ester, ne čistej metanol ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#22 Příspěvek od Celeron »

No teoreticky bych mohl zkusit metyl naředit vodou ale to se při rozpouštění zas tak moc neohřeje. A ohřívat tu směs na vařiči rozhodně nehodlám, úplně mě stačilo, co se nám přihodilo na CNC při hrabání hliníku s chlazením lihem. :wink:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#23 Příspěvek od EKKAR »

Ne, to opravdu neriskuj, jak už jsem několikrát napsal (a tys to nepřímo potvrdil), metyl se v praxi (kromě zvyšování oktanovýho čísla palivovejch směsí do (závodních) speciálů a modelů) dává opravdu jen do směsí na rozmrazování, ne do chlazení.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Odpovědět

Zpět na „Auto - Moto technika“