Jak spolehlivě zabránit vzplanutí napájecího adaptéru?

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#16 Příspěvek od Achab »

Trvale připojené adaptéry co mám se zahřívají minimálně. U satelitů Technisat sotva znatelně, asi k nim nedávají ten nejhorší šunt. Adaptér budíku USB 5 V / 100 mA je úplně studený. U STA je běžná spotřebka, ale v plechové skříni a v okolí nemá co hořet. Sestavu s adaptéry kolem PC při delší nepřítomnosti vypínám jako celek.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#17 Příspěvek od konosuke »

Rádiobudík Grundig sonoclock běží 24h/den a většinu času bez dozoru
když pracuji nebo občas cestuji až mám někdy obavy ale - hřeje minimálně
(zdroj interní, jmenovité napájení AC220-230V v sítí je 240V)
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od Hubert_79 »

Tento zdroj mi jede 24/7 už asi šest let; napájím tím řídící hodiny Pragotron.
Přílohy
zdroj.jpg
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

Uživatelský avatar
kovar
Příspěvky: 1687
Registrován: 03 říj 2010, 02:00
Bydliště: Letohrad (Východní Čechy)

#19 Příspěvek od kovar »

A co mám dělat já s dětmi na internátě? Dělají si tam taky pěkné zozvodny! :(
A to nemluvím o tom kolik mají schovaných nabíječek v posteli mezi polštáři!
Přílohy
IMG_20211122_092947.jpg
IMG_20211122_092927.jpg
Lepší vrabec v hrsti nežli blechy v srsti.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#20 Příspěvek od rnbw »

Z nabijania v posteli byva poziar bezne. Ale od baterie, nie od zdroja. Na stole by to mozno len zhorelo a nic nezapalilo (keby tam neboli papiere).

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#21 Příspěvek od Crifodo »

To hnízdo na internátu s nabíječkama obvykle škodu neudělá, horší jsou levné konvice z číny (jaké ostatně jiné), z toho důvodu někdy internáty vyžadovaly provedení revize spotřebiče, který chce student používat, za nějakou padesátikorunu, pak je provozovatel do nějaké míry krytý v případné škodě. Navíc je tam stálý dozor obvykle.
Adaptérů provozuju jak já tak blízké okolí hodně, spínané i s 50 Hz trafíčkem, některé 20+ let, žádný barák neshořel. Čeho bych se bál, jsou ta šílená plastová topítka a takový šmejd.
Lehkou až střední paranoiu by řešilo umístění na kousek ytongu nebo na dlaždici + žádná textilie poblíž adaptéru, větší paranoiu pak zmíněný trvalý dozor.

Uživatelský avatar
Mysteri
Příspěvky: 2875
Registrován: 12 bře 2008, 01:00
Bydliště: Považie - Vorošilovo

#22 Příspěvek od Mysteri »

konosuke píše:Rádiobudík Grundig sonoclock běží 24h/den a většinu času bez dozoru
Ja mám takto non-stop od r.1990 zapnutý rádiobudík AudioTon. Rádio už je mimo, ale hodiny a bzučák-vrešťák funguje. Je tam však ešte to klasické trafko. Už mám síce obavu.... Ale stále je to jediné elektronické zariadenie, okrem routra a chladničky, ktoré pri odchode z bytu na viac, ako 4 hodiny, nevypínam zo siete.
K adaptérom: zažil som v priamom prenose: r. cca 2004, bol som na návšteve, domáca si dala nabijať asi 4-mesačnú Nokiu, origoš adaptér. Po asi hodine rana, z origoš adaptéra vyšľahol plameň, ktorý vzápätí zhasol a vyletel istič zásuviek.
K zapnutiu spotrebičov v pohotovostnom režime tiež niečo. Kolega si vymaľoval celý byt. O týždeň sa mu stalo, že keď prišiel domov, ho skoro trafilo. Vošiel do izby, steny začiernené a z telky zo zadu postupoval čierny dym.
Mimochodom, pamätáte si ešte na recenziu, alebo skúsenosť (?) v Amáre na B73 ? Kde chytil zvod kondík motora? Pamätná veta ( v SK preklade...) ,, Napriek tomu, že magnetofón horel plameňom, nahrával kvalitne až do momentu jeho vypnutia..." :lol:

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#23 Příspěvek od konosuke »

Na ten článek v AR se dobře pamatuji, byla tam i fotka tepelně
deformovaného plastového krytu Tesla B73, zavinil to vraj hořící
kondík nebo něco takového.
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#24 Příspěvek od Crifodo »

Což je ovšem statistický úlet. V životě jsem jinej zahořenej magnetofon neviděl.
zato čínských otavených topítek za nesrovnatelně kratší dobu dost.

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#25 Příspěvek od elektrosvit »

Jenže v B73 žádný "kondík motora" není, naposledy byl v B4x. Takže ty plasty musely chytit od něčeho jiného.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#26 Příspěvek od Crifodo »

To byl nějaký TC235 s výrobní vadou, snad kvůli odrušení, tak holt jeden z 10 000 zahořel a pisatel z toho udělal armagedon. Vietnamský prodlužky tehdy nebyly, tak se nedaly ani fotit do AR.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#27 Příspěvek od Sendyx »

Ano, tuším průserový něco jak TC235 použitý jako odrušovák přímo na síť.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#28 Příspěvek od termit256 »

Prodavaji se protipozarni natery ze kterych po zahrati vznikne takova pena. Co by to udelalo s adapterem tezko rict. http://www.izostav.cz/cz/drevo

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#29 Příspěvek od elektrosvit »

Sendyx píše:Ano, tuším průserový něco jak TC235 použitý jako odrušovák přímo na síť.
Ve schématu žádný takový nevidím, dva jsou však ze strany spojů na desce usměrňovače. Takže by to mohly být tyto? Čekal bych spíš přepálení pojistky, ale možné je asi všechno.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#30 Příspěvek od Celeron »

Sendyx píše:Ano, tuším průserový něco jak TC235 použitý jako odrušovák přímo na síť.
To je nějaký divný, TC235 jako odrušovák na síti je nesmysl, byly jen na 63Vef 160Vdc.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“