Schéma, návod na slušný NF generátor pulzů. Nemáte někdo?

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Jenys
Příspěvky: 2120
Registrován: 11 úno 2008, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#181 Příspěvek od Jenys »

stepa píše:
Jenys píše:
masar píše:heslo: asterionet
:wink:
Jinak stačí si prohlédnout zdejší vlákna, já jsem neudělal nic jiného:
http://elektroworld.info/modules.php?na ... &start=240
Stáhnul jsem si to AR B 86, ale ani s tím heslem co jsi sem dal to nejde otevřít, co dělám špatně? Nejde to ani rozbalit, chce to to heslo a to tvé nefunguje :cry:
Heslo nekopiruj, ale opis, potom by to jit melo. Heslo by melo byt spravne, tohle jsou totiz uploady od asterioneta.
Už jsem to otevřel, ono to nešlo ani po napsání ručně, bylo potřeba to heslo zadat dvakrát, což se normálně nestává ?!?! Proč se nemá kopírovat, když to všude naopak doporučují?

Ale jinak díky :lol: :wink:
Když něco nevíte...klidně se zeptejte :) Co vás nezabije, to vás posílí :) Jenys :)

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#182 Příspěvek od stepa »

Jenys píše:Proč se nemá kopírovat, když to všude naopak doporučují?
Protoze to muzes zkopirovat i s mezerou a pak to nerozbalis nikdy. Kdyz si nato davas bacha, tak to muzes kopirovat, ale kdyz to nejde ani po zkopirovani, tak je prvni alternativa prepsat to rucne.

Uživatelský avatar
Jenys
Příspěvky: 2120
Registrován: 11 úno 2008, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#183 Příspěvek od Jenys »

Tak jsem změřil výstupy generátoru a vypadá to asi takto:
Přílohy
P1020258.JPG
Asi 50kHz
(37.39 KiB) Staženo 25 x
P1020259.JPG
Asi 50kHz
(37.66 KiB) Staženo 23 x
P1020260.JPG
100kHz
(34.74 KiB) Staženo 25 x
P1020261.JPG
100kHz
(36.91 KiB) Staženo 28 x
P1020262.JPG
100kHz
(35.64 KiB) Staženo 27 x
Když něco nevíte...klidně se zeptejte :) Co vás nezabije, to vás posílí :) Jenys :)

Uživatelský avatar
Jenys
Příspěvky: 2120
Registrován: 11 úno 2008, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#184 Příspěvek od Jenys »

Další měření. Místo CA3100 je tam TL071.
Přílohy
P1020253.JPG
100kHz TTL
(32.98 KiB) Staženo 26 x
P1020257.JPG
Asi 50kHz
(34.84 KiB) Staženo 24 x
Když něco nevíte...klidně se zeptejte :) Co vás nezabije, to vás posílí :) Jenys :)

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#185 Příspěvek od masar »

No vidíš, kdybys sem dal tu fotku TTL hned, nemuseli jsme se zabývat problematikou kompenzace sondy. Ale všechno zlé je pro něco dobré.

Dále:
Pokud dám někomu odkaz, měl by mu prostě fungovat hned a ne se pracně dobývat dál.
Ale ono to funguje. Než jsem dal odkaz do bastlírny, nejprve jsem jeho funkčnost vyzkoušel a soubor jsem si stáhl a to hned 2x. Po druhé, abych ti mohl napsat, jak na to. Já taky nemám rád tyhle uploadovací weby, který si za svou službu(úschova souborů) účtují čekací prodlevy, vyplněné různými reklamními triky a nástrahami. Co bys chtěl, když je to zadarmo. Chtěl jsem to dát jinam(www.leteckaposta.cz), ale zrovna měla poruchu. Nevěděl jsem, že s tím budou problémy.

Ale abych se vrátil k tématu - je vidět, že obdélník 100kHz je na oba OZ (TL071 a NE5532)příliš velký náklad. Ještě by to chtělo změřit, jak moc se na špatných hranách podepisuje každý OZ. Pokud oba dva, pak bych volil řešení s tranzistory na zvláštní destičce. S tímhle bych se nespokojil. :wink:

Uživatelský avatar
Jenys
Příspěvky: 2120
Registrován: 11 úno 2008, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#186 Příspěvek od Jenys »

masar píše:No vidíš, kdybys sem dal tu fotku TTL hned, nemuseli jsme se zabývat problematikou kompenzace sondy. Ale všechno zlé je pro něco dobré.

Dále:
Pokud dám někomu odkaz, měl by mu prostě fungovat hned a ne se pracně dobývat dál.
Ale ono to funguje. Než jsem dal odkaz do bastlírny, nejprve jsem jeho funkčnost vyzkoušel a soubor jsem si stáhl a to hned 2x. Po druhé, abych ti mohl napsat, jak na to. Já taky nemám rád tyhle uploadovací weby, který si za svou službu(úschova souborů) účtují čekací prodlevy, vyplněné různými reklamními triky a nástrahami. Co bys chtěl, když je to zadarmo. Chtěl jsem to dát jinam(www.leteckaposta.cz), ale zrovna měla poruchu. Nevěděl jsem, že s tím budou problémy.

Ale abych se vrátil k tématu - je vidět, že obdélník 100kHz je na oba OZ (TL071 a NE5532)příliš velký náklad. Ještě by to chtělo změřit, jak moc se na špatných hranách podepisuje každý OZ. Pokud oba dva, pak bych volil řešení s tranzistory na zvláštní destičce. S tímhle bych se nespokojil. :wink:
Já se nezlobil na tebe, trochu mě rozhodil stepa..mám ještě nějaké jiné problémy a tohle tady je spíš relax a tak jsem reagoval možná podrážděně... což se omlouvám. Mě spíš vadilo to, jak mi stepa píše, že to je tam vše jasné, že to tam mám napsané...ale prostě někdy pro oči nevidím a tenhle web jsem neznal a špatně se orientoval. Navíc pak, když jsem to dělal podle tebe, tak to stejně nešlo. Mám to nakonec stažené z té druhé adresy a to už jde i přes ten malý problém s heslem. Takže díky :o)

A co se týče těch průběhů, také se mi vše nelíbí, ještě bych zkusil místo toho druhého obvodu co je pro sinus, trojúhelník, dát zkusmo místo NE 5534 ty TL071, protože ten TTL je celkem dobrej a ten jde přes TL071. Možná by to právě bylo zajímavé zkusit i u toho konce, jak se to projeví. Pak jinak, tedy udělat celé konce tranzistorové, nebo jen ten konec z obdélníku :?: Budu experimentovat a uvidím. :wink:

Myslel jsem, že když je to jako stavebnice, takže je to vyzkoušené a že se to může jen sletovat a je to a ono je s tím dost starostí a já bych se radši zabýval jinými věcmi :( :wink:
Když něco nevíte...klidně se zeptejte :) Co vás nezabije, to vás posílí :) Jenys :)

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#187 Příspěvek od masar »

Ono je to tím, že možná hodně lidí je spokojeno s tím, že to "nějak chodí" a nějaké hrany při 100kHz je ne...ou. :wink: Nakonec beztak v udávaných parametrech není o kvalitě obdélníku ani slovo. A v nadpisu v tom KTE je napsáno "Funkční generátor" :D , nikoliv "Generátor funkcí".
Ten TTL výstup je ještě tvarován tranzistorem T2. Proto je třeba se podívat osciloskopem na výstup 11 XR2206, výstup IO4 a výstup IO5, aby bylo jasno, který obvod má v čem prsty. :wink:

Uživatelský avatar
Jenys
Příspěvky: 2120
Registrován: 11 úno 2008, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#188 Příspěvek od Jenys »

masar píše:Ono je to tím, že možná hodně lidí je spokojeno s tím, že to "nějak chodí" a nějaké hrany při 100kHz je ne...ou. :wink: Nakonec beztak v udávaných parametrech není o kvalitě obdélníku ani slovo. A v nadpisu v tom KTE je napsáno "Funkční generátor" :D , nikoliv "Generátor funkcí".
Ten TTL výstup je ještě tvarován tranzistorem T2. Proto je třeba se podívat osciloskopem na výstup 11 XR2206, výstup IO4 a výstup IO5, aby bylo jasno, který obvod má v čem prsty. :wink:
Hm, tak já si myslel, že jako, když je to Funkční generátor...teda že jako funguje :lol: :lol: Ne, asi máš pravdu, že to asi nikoho moc nezajímá a vzpomínám si, že se spíš dřív měřilo jen sinusem a tam problémy až na to rušení nejsou. Z výstupu z 11 jsem to sem dával, jak jste mě navedli na to vykompenzovat sondu a tam to má tu náběžnou hranu oblou, teprve za T2 je to dobrý. Zkusím zablokovat ten obdélník, abych zkusil jestli zmizí to rušení sinu a pak budu přemýšlet dál. Původně mi šlo hlavně o sinus a kdyby měl zlobit nějak moc ten obdélník, možná bych přemýšlel o samostatném obdélníku, třeba v jiné krabičce, nebo to jen dobastlit dovnitř tohohle, když už to mám i s panelem. Místa by uvnitř bylo dostatek, takže by to šlo. Také je mi divné, že by na trhu nebyl nějaký dobrý operák, který by se sem hodil? Nepřemýšlel někdo o tom :?:
Když něco nevíte...klidně se zeptejte :) Co vás nezabije, to vás posílí :) Jenys :)

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#189 Příspěvek od Cust »

existují superrychlé operáky, za super prachy...
navíc jsme malá zemička, kde se to nevyplatí distribuovat do normálních obchodů - prodejci by museli koupit tisícové množství od výrobce a pak by měli na sto let zásobu. Jde to koupit od výrobce (150 dolarů kus - např.) nebo od obchodníků z německa nebo anglie (pokud umíš francouzsky tak z francie)- tam to bude levnější.
Každopádně je nejschůdnější cesta ten tranzistorák
udělej třeba to TTL obdélník a za to hoď tranzistor, kde si upravíš velikost amplitudy - zapojení tranzistorových bufferů najdeš v některých datasheetech k OZ a nebo použij jeden tranzistor jakoby ve spínacím režimu , ale nesmí dosáhnout saturace, to se pak mnohonásobně zpomalí....

PS: doufám, že někoho neopakuji...

Uživatelský avatar
Masob
Příspěvky: 194
Registrován: 27 čer 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#190 Příspěvek od Masob »

Ten sinus a troj. je pěkný, teda kromě těch zákmitů, ty odstraníš jak jsem psal.

U obdélníku už lepšího průběhu nedosáhneš, proto jsem po pokusech s všemožnými operáky šel do tranzistorů (viz to AR-B), já však stavím až do 1MHz. Můžeš zkusit zmenšit ten odpor R12, případně dát paralelně k R15 ještě kondenzátor pár jednotek až desítek pikofaradů, ale už tomu odhaduji moc nepomůžeš.

Uživatelský avatar
Jenys
Příspěvky: 2120
Registrován: 11 úno 2008, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#191 Příspěvek od Jenys »

Masob píše:Ten sinus a troj. je pěkný, teda kromě těch zákmitů, ty odstraníš jak jsem psal.

U obdélníku už lepšího průběhu nedosáhneš, proto jsem po pokusech s všemožnými operáky šel do tranzistorů (viz to AR-B), já však stavím až do 1MHz. Můžeš zkusit zmenšit ten odpor R12, případně dát paralelně k R15 ještě kondenzátor pár jednotek až desítek pikofaradů, ale už tomu odhaduji moc nepomůžeš.
Jo, to můžu zkusit jak píšeš s tou úpravou odporu R12 a přidání kapacity. Zajímalo by mě, když bych chtěl udělat ten obdélník jen s tranzistory, musel bych i snížit těch dest voltů, nebo by mohly zůstat. Bylo by nutné, když bych ponechal napájení +-10V měnit hodnoty odporů?
Pak bych musel i předělat napájené toho odporu R 12, z plusu na GND a dodělat vypínání T2. Otázka je, jestli by to stejně nechtělo udělat i ten celej konec tranzistorvý, což by do té už stávající konstrukce byl dost veliký zásah, ale šlo by to. Nejprve zkusím odrušit ty zákmity u sinu a pak proměřím, kde vlastně dochází k pokřivení obdélníku a podle toho budu uvažovat dál :wink: Děkuji za pochvalu toho sinu :lol:
Když něco nevíte...klidně se zeptejte :) Co vás nezabije, to vás posílí :) Jenys :)

Uživatelský avatar
Masob
Příspěvky: 194
Registrován: 27 čer 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#192 Příspěvek od Masob »

Ten sin bude chtít ještě trochu natáhnout, zdá se mi, že má moc kulaté špičky, ale to jde doladit trimrem.

Napájení 10V můžeš nechat i s velikostmi odporů, to je téměř zanedbatelné. Kdybys dělal ten konec tranzistorový, tak bys musel vyzkoušet, jak vypadá sin při uzemněném (k -10V) T2 a pokud by byl použitelný, tak to udělat jak je tam napsáno a můžeš zároveň využívat i TLL. Pokud by byly zákmity pořád velké, musel bys uzemnit přímo 11 IO1.

K "pokřivení" dochází kvůli pomalému CAčku, ukaž kdyžtak fotku průběhu na vstupu toho OZ, pin 3, za těmi diodami, pak budeš mít jistotu, že je to tím OZ.

Počítej s tím, že výstup s pomalým NE5534 navíc ještě s tranzistory ti ten obdélník zprzní daleko víc než relativně rychlé CAčko, takže od toho nečekej žádné zázraky.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#193 Příspěvek od masar »

Ten CA3100 můžeš zkusit nahradit tímto obvodem, zapojeným na malé destičce a krátkými spoji (vstup, výstup a zem) připojené do PCB. Zenerovy diody(4,5V) určují rozkmit výstupního napětí. Bylo by to snad nejméně pracné. Musíš ale odpojit i diody D4 a D5, aby to chodilo. :wink:

p.s. Nevyužité vstupy 4093 spoj s +Ucc nebo -Ucc, ne s GND.
Přílohy
tvarovač.png
(3.05 KiB) Staženo 34 x

Uživatelský avatar
Jenys
Příspěvky: 2120
Registrován: 11 úno 2008, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#194 Příspěvek od Jenys »

Masob píše:Ten sin bude chtít ještě trochu natáhnout, zdá se mi, že má moc kulaté špičky, ale to jde doladit trimrem.

Napájení 10V můžeš nechat i s velikostmi odporů, to je téměř zanedbatelné. Kdybys dělal ten konec tranzistorový, tak bys musel vyzkoušet, jak vypadá sin při uzemněném (k -10V) T2 a pokud by byl použitelný, tak to udělat jak je tam napsáno a můžeš zároveň využívat i TLL. Pokud by byly zákmity pořád velké, musel bys uzemnit přímo 11 IO1.

K "pokřivení" dochází kvůli pomalému CAčku, ukaž kdyžtak fotku průběhu na vstupu toho OZ, pin 3, za těmi diodami, pak budeš mít jistotu, že je to tím OZ.

Počítej s tím, že výstup s pomalým NE5534 navíc ještě s tranzistory ti ten obdélník zprzní daleko víc než relativně rychlé CAčko, takže od toho nečekej žádné zázraky.
Hm, tak ten sin jsem schválně trochu stahnul, někdo, už nevím kdo, to tu psal, že ten sin co jsem posílal dřív, není moc dobrý sin, tak jsem ho trochu stahnul a zmenšil ty vrcholy...jojo, tak jak to je tedy dobře..Asi budu muset kouknout na to jak přesně má ten sin vypadat.Také asi záleží jakou mám frekvenci zobrazenou, kolik kmitů.

Jo zkusím změřit za diodami D4 a D5 a za operákem IO 4 na pin 6 a pak přímo na výstupu toho IO 5 na pin 6 a porovnáme to a budeme moudřejší.

Děkuji za rady, je to dobré a zkusím, až tu ještě něco vybavím na PC. :wink:
Když něco nevíte...klidně se zeptejte :) Co vás nezabije, to vás posílí :) Jenys :)

Uživatelský avatar
Jenys
Příspěvky: 2120
Registrován: 11 úno 2008, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#195 Příspěvek od Jenys »

masar píše:Ten CA3100 můžeš zkusit nahradit tímto obvodem, zapojeným na malé destičce a krátkými spoji (vstup, výstup a zem) připojené do PCB. Zenerovy diody(4,5V) určují rozkmit výstupního napětí. Bylo by to snad nejméně pracné. Musíš ale odpojit i diody D4 a D5, aby to chodilo. :wink:

p.s. Nevyužité vstupy 4093 spoj s +Ucc nebo -Ucc, ne s GND.
Děkuji za tento návod na náhradu, když nepůjde s tím nic udělat tak jak to mám teď, zkusil bych něco takového udělat. Nejdřív to změřím co a kde vůbec je a jak se to chová a pak to budu moci řešit, mám aspoň z čeho vybírat. Jo a když odpojím ty diody, nebude tam to rušení?? na sinu..
Když něco nevíte...klidně se zeptejte :) Co vás nezabije, to vás posílí :) Jenys :)

Odpovědět

Zpět na „Poradna“