Oprava úsporky ???

Vše, co se týká osvětlení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#181 Příspěvek od Hydrawerk »

Habesan píše: Tak jsem ho k ní připájel a svítí, jenom trochu bručí, na to se ještě podívám.
Zkontroluj, jestli není vadný hlavní elyt cca 5uF 400V.

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#182 Příspěvek od serviceman »

Tady je o kompaktních zářivkách zajímavá kniha i se schematy, v ruštině.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#183 Příspěvek od Hydrawerk »

Dnes se spálila 20W úsporka Philips, vydržela přesně šest let, jak sliboval výrobce. Je to sice hezké, ale mnoho těchto úsporek nám odešlo po cca třech letech. Nejprve se prorazil kondenzátor 4n7 a než ho někdo stihnul vyměnit, tak se přepálilo jedno vlákno v trubici. Takže neopravitelné.
Měla docela atypický pozvolna se zvětšující tvar, takže se vešla do našeho divného lustru. Bylo dost těžký sehnat náhradu.
http://www.ebastlirna.cz/modules/Forums ... 01_154.jpg
Přílohy
philips energy saver 01.jpg
(182.09 KiB) Staženo 39 x
Naposledy upravil(a) Hydrawerk dne 02 dub 2014, 11:54, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#184 Příspěvek od Hydrawerk »

Nakonec jsem koupil tuhle Osramku. Má ji někdo? Vyplatí se to za 316 Kč? Krabička se startérem je zbytečně malá, může toto mít dlouhou životnost??
Mohl jsem koupit jinou levnější, ale ta by se do blbýho lustru nevešla.
Přílohy
osram dulux intelligent--02.jpg
(249.6 KiB) Staženo 51 x

Uživatelský avatar
pepik9
Příspěvky: 2239
Registrován: 31 srp 2010, 02:00

#185 Příspěvek od pepik9 »

Mě minulý měsíc odešla Philps 23W v kuchyni bez dvou týdnů po roce. Žhavila, ale nezapálila.

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#186 Příspěvek od Otkundes »

Úsporky patří ke zboží, u kterého výrobce deklaruje relativně dlouhou životnost. V případě té od Osramu, dokonce snad 20 let. Zda se její pořízení za prodejní cenu vyplatí? Peníze jsou jen prostředkem obchodní směny, jejichž hodnota je pomíjivá. Jako technik jistě víte, že skutečnou životnost úsporky, můžete ovlivnit způsobem jejího používání, instalací atd. Sotva Vám proto někdo fundovaně odpoví, zda předřadník právě zakoupené úsporky, opravdu vydrží těch plánovaných 20 let...
Myslím, že než pořizovací cena a udávaná životnost, v tomto případě, je daleko důležitějším kritériem kvalita a přiměřená intenzita světla, kterým si po dobu životnosti úsporky, budete denně doma svítit. Soudě podle teploty 2500 K, bude úsporka generovat nažloutlé světlo a bude vhodná třeba do ložnice...

Uživatelský avatar
vasekpetr1
Příspěvky: 802
Registrován: 20 čer 2005, 02:00
Bydliště: Hospoda u Třebíče

#187 Příspěvek od vasekpetr1 »

Hydrawerk: tyto Osramky (dokonce 21W) používáme u nás v práci na Strojovně pro osvětlení prostoru v "autobusu" u sběracího ústrojí generátoru na jaderce, čili prostředí horké s otřesy, s častým zhasínáním a rozžínáním, některé svítí trvale a vydrží svítit i několik odstávek, takže výdrž mají. Někdy se najde kus, který to vzdá, ale moc jich není. Můžu doporučit.

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#188 Příspěvek od Hydrawerk »

Znamená něco to obchodní označení INTELLIGENT? Může tam být integrovaný obvod? Nebo se jedná o běžné, snad trochu vylepšené zapojení, s kvalitnějšími součástkami?
Přílohy
osram21w.png
Běžné zapojení úsporky. Ale většinou je tam ještě termistor na pomalý start...
(13.97 KiB) Staženo 53 x

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#189 Příspěvek od Hydrawerk »

Našel jsem další úsporku. Bude docela stará, má hliníkový závit. Funguje, nechal jsem ji svítit asi hodinu. Proč ji někdo vyhodil, není jasné. Luminofor je v dobrém stavu. Ozývá se z ní sotva slyšitelné bzučení. Možná bude časem vhodné vyměnit hlavní elyt. Taky může být zničený termistor, protože úsporka naběhne velmi rychle.
Ale to je jedno, i bez jakýhokoliv zásahu asi ještě bude hezky svítit nějakou dobu.
Přílohy
osram duluxstar02.jpg
(180.83 KiB) Staženo 30 x
osram duluxstar.jpg
(130.47 KiB) Staženo 28 x

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#190 Příspěvek od rnbw »

Odisla mi 20W usporka IKEA SU320 - prerusilo sa jedno vlakno. Vymenil som ju za rovnaku a potom som si uvedomil, ze tej druhej trva dlhsie, kym sa rozsvieti. V tej vadnej je termistor prasknuty a preruseny - takze asi preto sa rozsvietila rychlo a preto sa aj odpalilo to vlakno.

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#191 Příspěvek od Hydrawerk »

http://www.ebastlirna.cz/modules/Forums ... 01_525.jpg
Jedna z těchto opravených úsporek stále svítí v lustru, tak jsem zkusil opravit i tu druhou, ale nepovedlo se to. Po asi 15 minutách svícení se spálily dva rezistory. Už jsem to vzdal. Je totiž docela bláznivý nápad provozovat 45W trubici s předřadníkem získaným z 20W úsporky.
Mohu být rád, že aspoň ta první úsporka funguje.

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#192 Příspěvek od Hydrawerk »

Navštívil jsem zase smeťák a donesl si pěknou 24W úsporku. Po zapnutí nesvítila. Po propájení všech studených spojů zase svítí jako nová, už asi hodinu. Už asi někde sloužila pár let. Plošňák je trochu opotřebovaný teplem a studeňáků bylo mnoho. Taky plast už trochu zkřehnul. Ale myslím, že ještě bude nějakou dobu sloužit.
Tyhle německé úsporky jsou docela kvalitní.
Přílohy
osram duluxstar002.jpg
(113.47 KiB) Staženo 24 x

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#193 Příspěvek od PavelFF »

Hydrawerk píše:Našel jsem další úsporku. ....Proč ji někdo vyhodil, není jasné..
Taky jsem pod vlivem tohoto vlákna sebral ze zvědavosti v Globusu z recyklačního kbelíku 4 Osramky (jiné nepoužívám), že se do nich zase po letech aspoň podívám. Kdysi jsem si s nimi hrál jako ty. No, z těch čtyř byly 3 dobré a nic jim nebylo. Takže z oprávárenského hlediska vlastně neúspěch. :) Někdo asi měnil způsob osvětlení (ledky, halogeny?) a vyhodil funkční kousky.

Z tehdejších rozbitých Osramek, mi v krabici zůstaly dobré trubice od malých výkonů(11W) a dobré patice s elektronikou od vyšších výkonů(21W) - možná je to přesně obráceně, musel bych se podívat.
Takže se z toho zbytkového materiálu jako na potvoru nedají zkombinovat dobré kusy, protože rozměrově ani výkonově nesedí trubice s paticí.
Momentálně mám přebytek funkčních zářivek, takže do oprav vadných měničů se nepouštím, stejně bych toho víc zničil než opravil.

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#194 Příspěvek od Hydrawerk »

Nezná někdo tuhle 18W úsporku Philips? Byla zakoupena a zprovozněna asi kolem roku 2000 a svítí dodnes. Nejprve byla ve stojací lampě a nyní se nastěhovala do lustru. Má docela pomalý náběh a díky tomu asi vydržela tak dlouho. Asi za 30 sekund postupně naběhne na docela slušný jas. Trubice je už opálená, ale zatím to nevadí.
Bohužel, dnes ji už nekoupíte.
Přílohy
philips economy04.jpg
(264.8 KiB) Staženo 18 x
philips economy03.jpg
(98.17 KiB) Staženo 22 x
philips economy02.jpg
(62.12 KiB) Staženo 18 x
philips economy01.jpg
(77.26 KiB) Staženo 20 x

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#195 Příspěvek od Artaban001 »

Z hodně úsporek se během svícení uvolňuje smrad vzniklý přepalováním plastů a tmelů, které drží sklo úsporky pevně v plastovým výlisku.. U mě do dosáhlo takový intenzity - mám svítidlo ze 4-mi nekrytými zdroji - že jsem je vyměnil za LED žárovky EGLO 3W z mléčnou kulatou baňkou.. Jsou studený i po několikati hodinovém svitu a nesmrdí.. Zato se to nedá říct o těch zakrytovaných úsporkách z Ikei.. Proto je to jeden z možných důvodů, proč končí v odpadu funkční úsporky..

Odpovědět

Zpět na „Osvětlovací technika“