Germaniový zesíček

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#211 Příspěvek od danhard »

Jak už jsem psal, dobře se choval buffer s transformátorem v Bčku.
Nedá se říct, že by to mělo slyšitelné přechodové zkreslení.
A mohu Vám to vysvětlit, že se to chovalo asi 10x lépe, než inzerovaný zesilovač Lake :D

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#212 Příspěvek od danhard »

microlan píše:10 ks vezmu
Zeptej se, kolik jich má ?
Je to něco mezi 3NU73 a 3NU74.
Malé napětí, pokud by jsi chtěl 20W/4R a klasiku s transfomátorem v buzení, tak jsem pro :D

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#213 Příspěvek od sinclair »

ASZ15-19 a Tungsram ASZ1015-1019 jsou skoro čistokrevný spínače. Podobně, jako třeba 0C28.
V TW30G sice ASZ1016 chodí, mají i velice slušnou betu, ale musí se jim navalit aspoň 40-45mA kliďáku a to znamenalo, že předpěťová dioda musela na chladicí subpanel a termistor navrch.
Originál Mullard ASZ16 /dělal je mmch i Siemens/ je oproti ASZ1016 Tungsram trošku jiný, nemám ho vyzkoušený.

ASZ16: 60V/32V/8A/30W/0,25MHz/β 35-80
ASZ1016: 60V/48V/22,5W/0,25MHz/β 35-80
Ale za dvacku proč ne, jestli je to origoš a ne něco přeznačeného.
Mně by se líbily SFT211 od SescoSem, ale to už je dnes chiméra. Ale splněný sen pravověrného bambusáře:
SFT211: 80V/80V/6A/45W/0,5MHz/β 50-100 :D

Uživatelský avatar
microlan
Příspěvky: 1646
Registrován: 09 kvě 2017, 02:00
Bydliště: Kósek vod Brna

#214 Příspěvek od microlan »

GD607 β=40/2A (danhardovou metodou), čip 4,8 x 3,2 mm. Klobouk plný bílé pasty.

//Klobouk nebyl plný, jen se to odlouplo od základny a v klobouku byla asi 1 mm vrstva té pasty, která teplo roznášela na podložku.
Přílohy
gd607.jpg

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#215 Příspěvek od sinclair »

Pěkný, díky moc.
Plastové elektrolyty /zelenina/ není původní teslácký výmysl.
Přílohy
plastovy hnuj.jpg

Uživatelský avatar
microlan
Příspěvky: 1646
Registrován: 09 kvě 2017, 02:00
Bydliště: Kósek vod Brna

#216 Příspěvek od microlan »

Pěkný, díky moc.
No a jaký je výsledek? Myslím to porovnání s AD162.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#217 Příspěvek od Celeron »

sinclair píše:Plastové elektrolyty /zelenina/ není původní teslácký výmysl.
To je fabrika?
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#218 Příspěvek od EKKAR »

sinclair píše:...Plastové elektrolyty /zelenina/ není původní teslácký výmysl.
No jo, Leošu - ale uvažuješ taky, jak tu netesláckou "zeleninu" vyráběli? Hlavně čím byly ty futrálky uzavíraný? Pokud to bylo zalívaný dobrým k pouzdru přilnoucím epoxidem nebo jiným siderightem, případně plastovým víčkem a vf termickým svárem, tak ty kondíky těsnily a budou těsnit do Alelujá - ale to, co předváděli tesláci s tím svým vlepováním zátek do kalíšků nějakou ubohoučkou náhražkou lepidla, to už přestávalo bejt normální i ve svý době ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#219 Příspěvek od danhard »

Mám tu takový bakelitový 40 let starý a jsou furt ok.
Můžu se podívat na technologii, ale pod tím zalitím bude ještě gumová zátka.

Uživatelský avatar
microlan
Příspěvky: 1646
Registrován: 09 kvě 2017, 02:00
Bydliště: Kósek vod Brna

#220 Příspěvek od microlan »

Tak mě napadlo mrknout do šuplíku s roztříděným nálezem ze skládky a vida co jsem našel.
Přílohy
germanium.jpg

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#221 Příspěvek od sinclair »

Ty oranžový elyty jsou nějaký levný japonský dovoz a zesilovač je anglický Sinclair 2000 Mk.II. Údajně dodnes plně funkční, r.v. asi 1971-1972.
Otevřený jsem měl AD161 asi výroby Ates /ten co máš na obrázku vlevo/ a vypadalo to skoro stejně, jenom světle žluté. Ten kus bambusu v něm byl stejný, takže i zatížitelnost GD-AD je srovnatelná.
Všechna AD od S&H mají třetinový zbytkový proud oproti průměrným GD607/617. Ale to může být náhodná trefa na lepší kusy, anebo lepší technologií. Tohle nevím.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#222 Příspěvek od EKKAR »

sinclair píše:...
Všechna AD od S&H mají třetinový zbytkový proud oproti průměrným GD607/617. Ale to může být náhodná trefa na lepší kusy, anebo lepší technologií. Tohle nevím.
Vůbec bych se nedivil, Tesla měla ze začátku docela fest problémy s čistotou prostředí i výchozího materiálu, než se dokázali dostat na vůbec nějakou použitelnou čistotu matroše pro vytažení monokrystalu, trvalo jim to hezkejch pár pátků - a to měli zkušenosti s "čistýma" provozama pro přípravu skla i kovovejch systémů do elektronek...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#223 Příspěvek od Celeron »

EKKAR píše:a to měli zkušenosti s "čistýma" provozama pro přípravu skla i kovovejch systémů do elektronek...
No nevím jak si hráli na čistotu u lampiček ale když jsem byl ve Vrchlabí na exkurzi ve výrobě PL509, tak nás normálně protáhli 32 študáků celou montáží. Žádný bílý hadry a přezouvání nebylo.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#224 Příspěvek od sinclair »

Kájo, ty GD607/617 a jejich horší deriváty se NIKDY nedělaly v Tesle.
Ze staršího zdroje je potvrzený, že tahle GD-čka se v Tesle ani "nevyvíjela" - rozuměj, sami neopráskli AD161/162.
Není to ani náš typ pouzdra TO66.
Nechali je od počátku dělat feferóny. Ti už měli koupenou regulérní licenci na AD161/162 Siemens.
Aby ty tranzistory seděly do našeho systému značení, tak je Maďaři jen tiskli jako GD607/617, i s logem T a datecode :D

Jinak mezi AD a GD nebude zásadního technického rozdílu.
Ještě si musím potvrdit měřením demontovaných AD161/162 Tungsram z TV modulů Dukla, že ten velmi nízký, jen třetinový Icbo u Siemensů oproti GD-čkům, je buď hloupá náhoda, anebo jsem prostě měl smůlu na horší sortu GD-ček. Zalamuje se mi v řiti, že je tomu tak u obou vodivostí. Že bych měl až takovou porci smůly?
Podrobně jsem proměřil přes 20 továrních párů GD607/617, jak je v krabičce od elektronek prodávala Tesla. Stejný páry chodily jako ND pod číslem nejprv z Litovle a pak Vráblí.
Moje GD-čka mají Icbo v průměru o dvě třetiny vyšší, než S&H. Mmj. to dost omezuje jejich použitelné Uceo asi na 30V. Iceo s napětím prostě leze rychleji, než u S&H. Od určitý meze, plus teplota asi 45-50°C, už to pak nejde uřídit ani opratěma.

Uživatelský avatar
microlan
Příspěvky: 1646
Registrován: 09 kvě 2017, 02:00
Bydliště: Kósek vod Brna

#225 Příspěvek od microlan »

Při prohlídce toho GD607 systému, jsem si uvědomil rozdíl mezi Si a Ge z pohledu plochy "čipu". U Si je aktivní téměř celá plocha, kdežto u germania jen to kolečko, které je naletované na měděný komolý kužel, který odvádí teplo. Zbývající plocha se vzhledem k nízké tepelné vodivosti germania na odvodu tepla asi moc nepodílí.

//On to není komolý kužel ale stupňovitý válec, jak prozradilo detailní foto.

///Tento odkrytovaný vykazuje Icbo 15 uA/10V
Přílohy
bok.jpg

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“