Princip antény

Příspěvky, které svou "duchaplností" přesahují možnosti toho fóra.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#31 Příspěvek od kokun »

Vyjimečně s tebou souhlasím - mám to podobně.
A někdy v 60. letech jsem četl ve Sdělovací technice, že profesor Yagi počítal jednu anténu snad měsíc. Dá se tomu věřit, páč v té době nebyla k dispozici výpočetní technika, kterou známe dnes :wink:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#32 Příspěvek od EKKAR »

A "nejvječí ftip" zrovna u těchhle antén typu "direktorová řada" je v tom, že je nevymyslel inženýr Hidecugu Jagi (ten ypsilon na začátek mu dala anglická transkripce) sám, ale spolupracoval na výpočtech s dalším teoretikem jménem Šintaró Uda, takže anténa se správně jmenuje Yagi-Uda, což ovšem málokdo respektuje ... Známější jméno pana Jagiho je jen proto, že on byl z dvojice ten hubatější a nasertivnější, takže společnej vynález publikoval a nechal si patentovat pod svým jménem ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
dzinzlahve
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 158
Registrován: 07 pro 2022, 01:00

#33 Příspěvek od dzinzlahve »

EKKAR píše:Ovšem VÝMĚNA předpokládá cosi jako oboustrannou záležitost neboli účetně řečeno, vyrovnanou obchodní bilanci. To co si představuješ ty je srovnatelný se způsobem barterovýho obchodování mezi předlistopadovou ČSSR a tehdejším vzorem všeho pracujícího lidu zvaným SSSR - z moSSkvy přišel do Prahy dotaz na kvalitu sklizně obilí a brambor, po odpovědi, že to dalo pár tun z hektaru následoval příkaz k neprodlený dodávce 100 000 tun potravinový pomoci hladovějícím soudruhům v zemích třetího světa s příslibem poslání nikoliv malého počtu kozáků jako kompenzace neúrody jedlých hub ... Co nabízíš TY jako výměnu za to, že my tady ti věnujeme svůj čas a vědomosti ?
V tom případě jsi tu ovšem cenný jako vegetarián, co chce dělat sudího v soutěži o nejchutnější domácí tlačenku.

Jde ti jen o držkování.

V tom případě je bezcenné s tebou komunikovat. :?

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#34 Příspěvek od Hill »

kokun píše:...profesor Yagi počítal jednu anténu snad měsíc. Dá se tomu věřit, páč v té době nebyla k dispozici výpočetní technika, kterou známe dnes
To u nás nebyla ještě počátkem 80. let, nebo nebyla dostupná každému. Programy na výpočet rozměrů antén pro osmibitové počítače (a je jedno, zda šlo o ZX-81, Spectrum, Atari, Sord, Sharp MZ nebo PMD-85) se objevily až někdy v letech 1983 - 1985, ale ty vlastně jen přepočítávaly rozměry jednoho vyzkoušeného typu antény podle žádané frekvence, v lepším případě i potřebné šířky pásma, rozhodně to nebyly žádné plnokrevné simulátory proudů v prvcích, ani šíření magnetického pole podél nich, nebo tak něco.
Trochu OT: K prvnímu simulátoru analogových obvodů psaném v Sinclair-Basic jsem se dostal až někdy v roce 1988, běhal na ZX Spectru a ještě byla v programu školácká chyba - po třetí čtvrté změně některého parametru se přeplnil zásobník návratových adres a program zabloudil, protože autor se z procedur nevracel příkazem RETURN, ale GOTO. Osmimetrový výtisk programu jsem prolézal snad měsíc, než se mi to podařilo umravnit. Takový korekční zesilovač to spočítalo a charakteristiky nakreslilo za 6 - 8 hodin (večer jsem zadal a ráno viděl), což bylo asi 25x rychlejší, než když jsem to předtím počítal s technickou kalkulačkou Sharp EL5801 na plachty čtverečkovaného papíru, i když jsem měl část parametrů už předem naměřených. Paradoxně na počítači Atari XE přepsaný program běhal asi 8x rychleji, ačkoli měl poloviční takt procesoru proti Spectru. A největší pakárna bylo přizpůsobit rutinu pro kreslení grafů, ty příkazy PLOT a DRAW se chovaly v každém Basicu jinak...
Ale co bylo, bylo.

Bohužel jsem ještě dlouho potom nenašel program, který by nějakou anténu vypočítal "od nuly", a i ty osvědčené přepočítané konstrukce bylo třeba sestavit a následně optimalizovat.
Nakonec jsme se ještě rádi vrátili k anténám podle Českého nebo i jiným, které vyšly časem v AR. Při pečlivé a přesné práci už na nich nebylo co vylepšit. Nehledě k tomu, že správně vybraná anténa z chlumecké nebo plzeňské produkce, když zrovna byla k dostání, udělala nejméně stejnou službu.

Uživatelský avatar
dzinzlahve
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 158
Registrován: 07 pro 2022, 01:00

#35 Příspěvek od dzinzlahve »

Hill:

Ze zvědavosti jsem naťukal "PMD-85" (tehdy jsem ještě nebyl na světě) a co to vidím...

Hra, nebo "zábavnej" interface nějakého užitkového SW?

https://ibb.co/pyY2BdX

nixdorf
Příspěvky: 540
Registrován: 06 kvě 2017, 02:00

#36 Příspěvek od nixdorf »

Sabotér bola hra; načítavaciu obrazovku "loading screen" mali väčšina premakanejšieho software osembiťákov toho času. To ako výplň krutoprísne pomalého načítavania z kazetovej pásky, ktorá svojou spoľahlivosťou nie vždy prebehla úspešne.

Mimochodom, ohaři, genie in a bottle vás tu geni-álne vodí za nos už niekoľko vláken..

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#37 Příspěvek od EKKAR »

On nás nevodí za nos, on se nás jen snaží vyprovokovat k tomu, aby mu tady někdo jako chudinkovi neznalýmu začal vysvětlovat věci od pí(č)(k)y, protože on je přece u sebe v práci nucenej vedením "něco novýho vymyslet". Pak sem nasází 150 vláken každý s dotazem na jiný téma a myslí si jak nás nedostal na kolena. A když mu napíšeš, že základní vědomosti si musí každej do kedlubny nahonit sám třeba tím, že bude zkoušet stavět podle ověřenejch návodů, tak ti odpoví následovně:
dzinzlahve píše:... No, tady jde spíš o to, že mi přijde zbytečné/nudné replikovat něco, co už stejně bylo x-krát vymyšleno....
a začne ti zdůrazňovat výměnu zkušeností jako základní účel fóra.
A ještě má tolik drzosti, že na tvoji odpověď "Co nabízíš TY jako výměnu za to, že my tady ti věnujeme svůj čas a vědomosti ?" začne vyskakovat jako nakopnutej yorkšír (další citace):
dzinzlahve píše:... V tom případě jsi tu ovšem cenný jako vegetarián, co chce dělat sudího v soutěži o nejchutnější domácí tlačenku.
Jde ti jen o držkování.
V tom případě je bezcenné s tebou komunikovat.....
Ano, všema 20 potvrzuju, s flaškovanou jalofcovou samohoňkou je bezcenný komunikovat, neb je to čunění každýmu zcela nepřínosné ... Doporučuju vrchovatě se na takový tazatele vyignorovat a v případě dalších výskoků je zlehka poklopit vošatkou jižních plodů ....
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#38 Příspěvek od ok1hga »

EKKAR píše:
dzinzlahve píše:V tom případě je bezcenné s tebou komunikovat.....
Ano, všema 20 potvrzuju, s flaškovanou jalofcovou samohoňkou je bezcenný komunikovat, neb je to čunění každýmu zcela nepřínosné ... Doporučuju vrchovatě se na takový tazatele vyignorovat
Karle, zkus to taky alespoň několik dní ignorovat . . .
. . . budeš klidnější a ostatním bude taky lépe.

Uživatelský avatar
dzinzlahve
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 158
Registrován: 07 pro 2022, 01:00

#39 Příspěvek od dzinzlahve »

ok1hga:
Příběh osla a tygra
Osel řekl tygrovi:
′′Tráva je modrá".
Tygr odpověděl:
′′Ne, tráva je zelená".
Diskuse se rozostřila a oba se rozhodli podrobit problematice arbitráži a přistoupili k lvu, králi džungle.
Před dosažením mýtiny v lese, kde seděl lev na svém trůnu, začal osel křičet:
′′Vaše Výsosti, je pravda, že tráva je modrá? ".
Lev odpověděl:
"Pravda, tráva je modrá".
Osel spěchal vpřed a pokračoval:
′′Tygr se mnou nesouhlasí a odporuje mi a štve mě, prosím potrestejte ho".
Král poté prohlásil:
′′Tygr bude potrestán 5 lety mlčení".
Osel skákal radostí a vydal se svou cestou, spokojený a opakující se:
′′Tráva je modrá"...
Tygr přijal svůj trest, ale zeptal se lva:
′′Vaše Veličenstvo, proč jste mě potrestali, vždyť tráva je zelená? "
Lev odpověděl:
′′Ve skutečnosti je tráva zelená".
Tygr se zeptal:
′′Tak proč mě trestáš? "
Lev odpověděl:
′′To nemá nic společného s otázkou, zda je tráva modrá nebo zelená. Trest je proto, že není možné, aby statečný, inteligentní tvor jako ty ztrácel čas dohadováním se s oslem, a ještě k tomu mě přišel obtěžovat s tou otázkou".
Nejhorší ztráta času je dohadovat se s hlupákem a fanatikem, kterým nezáleží na pravdě ani realitě, ale pouze na vítězství jejich přesvědčení a iluzí. Nikdy neztrácejte čas diskuzemi, které nedávají smysl... Jsou lidé, kteří i přes všechny důkazy, které jim byly předloženy, nemají schopnost porozumět, a jiní, kteří jsou zaslepeni egem, nenávistí a zášti, a jediné, co chtějí, je mít pravdu, i když nemají. Když křičí nevědomost, inteligence mlčí. Váš mír a klid mají větší cenu.
Autor neznámý
Asi tak... :wink:

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#40 Příspěvek od ok1hga »

dzinzlahve píše:Lev odpověděl:
′′To nemá nic společného s otázkou, zda je tráva modrá nebo zelená. Trest je proto, že není možné, aby statečný, inteligentní tvor jako ty ztrácel čas dohadováním se s oslem, a ještě k tomu mě přišel obtěžovat s tou otázkou".
Nejhorší ztráta času je dohadovat se s hlupákem a fanatikem, kterým nezáleží na pravdě ani realitě, ale pouze na vítězství jejich přesvědčení a iluzí. Nikdy neztrácejte čas diskuzemi, které nedávají smysl... Jsou lidé, kteří i přes všechny důkazy, které jim byly předloženy, nemají schopnost porozumět, a jiní, kteří jsou zaslepeni egem, nenávistí a zášti, a jediné, co chtějí, je mít pravdu, i když nemají. Když křičí nevědomost, inteligence mlčí. Váš mír a klid mají větší cenu.
ano, je to tak . . .
ale chyba je i na tvé straně, odpovězeno ti bylo.
Že jsi to nepochopil se taky může stát, ale místo "vyskakování" jsi se měl zeptat jinak . . .
. . . nebo nereagovat, zůstat sám v klidu a nastudovat si něco víc o anténách.

Uživatelský avatar
rudolf02
Příspěvky: 445
Registrován: 05 zář 2012, 02:00
Bydliště: ústeckoorlicko

#41 Příspěvek od rudolf02 »

Nemohu odolat a utrousím něco málo. A to takovýto trus.
Džine chceš něco montovat nebo pochopit princip antény?
Pokud montovat, pořiď si něco s montážním návodem, ať přiloženým či dostupným odjinud.
Pokud pochopit princip antény a nestačí ti rady zdejších guru, pak začni pasivními prvky v AC obvodech, především L a C. Nezapomeň na rezonance. Poté přejdi k části vedení, nejprve nf a poté vf včetně problematiky stojatých vln. Na škodu nejsou vlnovody a dutinové rezonátory, neb jsem nepostřehl, o jaké pásmo ti vůbec jde. Podle obrázku to asi není ve hře. No a pak antény budou jen bombónek na dortu. Pokud jsi měl na mysli tužkové vyřazovací charakteristiky odražečů tvořených mg poli pro vvf signály, tak to ti já moc nepomůžu.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#42 Příspěvek od EKKAR »

rudolf02 píše:Nemohu odolat a utrousím něco málo. A to takovýto trus.
Džine chceš něco montovat nebo pochopit princip antény?
...
Pokud jsi měl na mysli tužkové vyřazovací charakteristiky odražečů tvořených mg poli pro vvf signály, tak to ti já moc nepomůžu.
Rudolfe, TOMU nepomůže ani svěcená voda ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
HF_Tech
Příspěvky: 331
Registrován: 25 dub 2022, 02:00

#43 Příspěvek od HF_Tech »

Do Not Feed The Trolls (Nekrmte Trolly)
Přílohy
DNFTT.jpg

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#44 Příspěvek od Yarda1 »

Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#45 Příspěvek od Crifodo »

Hill píše:K prvnímu simulátoru analogových obvodů psaném v Sinclair-Basic jsem se dostal až někdy v roce 1988, běhal na ZX Spectru a ještě byla v programu školácká chyba - po třetí čtvrté změně některého parametru se přeplnil zásobník návratových adres a program zabloudil, protože autor se z procedur nevracel příkazem RETURN, ale GOTO. Osmimetrový výtisk programu jsem prolézal snad měsíc, než se mi to podařilo umravnit.
To se mi zdá skoro hodně vzhledem k 48k paměti ze které ještě 7 kB padlo na videoRAM, resp. co to bylo za program?

Odpovědět

Zpět na „Hvjezdná pjechota“