Zapojení SSR

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
barnodaj
Příspěvky: 665
Registrován: 16 dub 2011, 02:00
Bydliště: Vodňansko

#31 Příspěvek od barnodaj »

Ber to tak, že jinde ve světě fázi a nulu (podle našeho vzoru) nerozlišují. Nakresli (představ) si místo triaku v SSR relé jednoduchý spínač, tam je taky jedno, co na kterou svorku přivedeš. Termín "potřebuju spínat trafo v nule" je dvojsmyslný: v průchodu st proudu nulou nebo v nulovém vodiči?
V každém případě, dívej se na to relé jako na obyčejný spínací kontakt a můžeš ho zapojit kam potřebuješ.
Spínací průběhy, druhý list.
https://pdf1.alldatasheet.com/datasheet ... 40AC8.html

Uživatelský avatar
Valdano
Příspěvky: 695
Registrován: 01 led 2023, 01:00
Bydliště: Česká Lípa

#32 Příspěvek od Valdano »

scorpions-cz píše:Podle čeho se to pozná? Zda to má, nebo nemá spínání v nule?
Jen pro informaci.

V úvodním dotazu tohoto tématu je foto SSR relé, které se jen tváří jako SSR-40DA značky FOTEK a originální SSR-40DA mají spínání v nule. SSR-40DA na fotce z úvodního dotazu je ovšem pouhý padělek, u kterého mohou být parametry velmi nejisté.

Přímo od výrobce FOTEK mám potvrzeno, že se jedná o padělky a je jich údajně na trhu spousta od spousty různých tzv. noname výrobců nebo spíš "přelepovačů", kteří vezmou klidně i SSR úplně jiných parametrů a jen ho přelepí padělanou nálepkou, přičemž parametry třeba vůbec nesedí a někdy dokonce i výrazně nebo zamění DD za DA apod. a pak se uživatel diví, že mu to pro jeho účel nefunguje nebo, že mu jedno za druhým odchází.

Upozornili mne i na to, že padělky se dají na první pohled poznat tak, že mají uvedeno vstupní tj. řídící napětí od 3VDC zatímco originální SSR od FOTEK mají uvedeno vstupní tj. řídící napětí od 4VDC. Výrobce potvrdil, že SSR s řídícím napětím od 3VDC nevyrábí a ani nikdy nevyráběl tj. právě podle tohoto deklarovaného parametru se dají poznat padělky.

Použít padělek je riziko, protože padělky od různých výrobců mohou z vnějšího pohledu vypadat shodně, ale uvnitř nemusí být shodné a mohou se i dost lišit reálnými parametry oproti těm deklarovaným. Takže koupit padělek je u těchto produktů sázka do loterie s nejistým výsledkem.

Uživatelský avatar
Klob1
Příspěvky: 303
Registrován: 18 bře 2014, 01:00

#33 Příspěvek od Klob1 »

barnodaj píše:Ber to tak, že jinde ve světě fázi a nulu (podle našeho vzoru) nerozlišují. Nakresli (představ) si místo triaku v SSR relé jednoduchý spínač, tam je taky jedno, co na kterou svorku přivedeš. Termín "potřebuju spínat trafo v nule" je dvojsmyslný: v průchodu st proudu nulou nebo v nulovém vodiči?
V každém případě, dívej se na to relé jako na obyčejný spínací kontakt a můžeš ho zapojit kam potřebuješ.
Spínací průběhy, druhý list.
https://pdf1.alldatasheet.com/datasheet ... 40AC8.html
Děkuji. takže je jedno jak to bude procházet? Potřebuji spínat v nule, ne v nulovém vodiči.. U mého případu je jedno jestli to ssr bude spínat na fázovém nebo na nulovém vodiči.

Mi šlo o to, že třeba u triaku to bylo dané, na které nožce bude zátěž a jestli bude procházet skz něho fáze nebo nulový. Většinou to byl nulový vodič a fázový přes spotřebič.

Tak z těch návodů po netu jsem se nějak zamotal. Ani nikde právě nebylo, jak jde fázovýa jak nulový v těch obvodech. Tak jsem nechtěl to zapojit špatně.
Naposledy upravil(a) Klob1 dne 11 črc 2023, 17:39, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Klob1
Příspěvky: 303
Registrován: 18 bře 2014, 01:00

#34 Příspěvek od Klob1 »

barnodaj píše:Ber to tak, že jinde ve světě fázi a nulu (podle našeho vzoru) nerozlišují. Nakresli (představ) si místo triaku v SSR relé jednoduchý spínač, tam je taky jedno, co na kterou svorku přivedeš. Termín "potřebuju spínat trafo v nule" je dvojsmyslný: v průchodu st proudu nulou nebo v nulovém vodiči?
V každém případě, dívej se na to relé jako na obyčejný spínací kontakt a můžeš ho zapojit kam potřebuješ.
Spínací průběhy, druhý list.
https://pdf1.alldatasheet.com/datasheet ... 40AC8.html
Jde o sepnutí průběh v nule. Což by mělo jít.

Uživatelský avatar
barnodaj
Příspěvky: 665
Registrován: 16 dub 2011, 02:00
Bydliště: Vodňansko

#35 Příspěvek od barnodaj »

Ber to SSR jako stykač, svorky 1 a 2 silový kontakt a 3 a 4 jako cívka.
Možná by nebyl od věci přes primár toho spínaného trafa dát vhodnou přepěťovou ochranu, varistor, pokud by došlo k vypnutí trafa od jinud (třeba jistič, předřazený hlavní vypínač) vznikne pravděpodobně napěťová špička.

Možné řešení:
https://www.wago.com/cz/p%C5%99ep%C4%9B ... 02_281-588

Uživatelský avatar
Valdano
Příspěvky: 695
Registrován: 01 led 2023, 01:00
Bydliště: Česká Lípa

#36 Příspěvek od Valdano »

Klob1 píše:Asi jsem jelen. 8O
Mám toto KSA240AC8

https://ecom.cz/eshop/detail/18735-KSA240AC8

Potřebuji trafo spínat v nule.

Jak toto SSR mám tedy zapojit? Fáze a nula?
Zcela nesmyslně a zbytečně si pletete pojmy "spínání v nule" a "nulák". U SSR je spínáním v nule myšleno pouze to, že interní elektronika v SSR zajistí sepnutí zátěže napájené střídavým napětím v okamžiku kdy napětí na sinusoidě prochází nulou a nesouvisí to se zapojením tzv. nuláku a fáze. Záleží tedy pouze na tom, zda příslušné SSR funkci spínaní v nule má nebo nemá. Podle odkazovaného datasheetu toto SSR spínání v nule má. Takže pokud použijete toto SSR tak je spínání v nule automaticky zajištěno aniž by jste se o to jakkoli staral a nesouvisí to ze zapojením fáze a nuláku.

Toto SSR navíc vyžaduje jako řídící napětí 100 až 240V AC.

Níže přikládám obrázek zapojení zmíněného SSR, vašeho trafa a spínače pro ovládání toho SSR. Namísto ručním spínačem můžete to SSR ovládat třeba nějakým spínacím kontaktem jiného relé, které budete spínat třeba z nějakého PLC nebo třeba z Arduina apod. Různá PLC mívají i přímo releové výstupy z nichž by se jeden pro tento účel také dal použít.
Přílohy
zapojeni_ssr.png

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#37 Příspěvek od forbidden »

Valdano píše: Níže přikládám obrázek zapojení zmíněného SSR, vašeho trafa a spínače pro ovládání toho SSR. Namísto ručním spínačem můžete to SSR ovládat třeba nějakým spínacím kontaktem jiného relé, které budete spínat třeba z nějakého PLC nebo třeba z Arduina apod. Různá PLC mívají i přímo releové výstupy z nichž by se jeden pro tento účel také dal použít.
Raději to ihned oprav, ještě jsem neviděl SSR, co by mělo vstup a výstup takto orientovaný. I datasheet to má správně.
Tak jsem slepej, blbě jsem na to kouknul já. :D

Uživatelský avatar
Valdano
Příspěvky: 695
Registrován: 01 led 2023, 01:00
Bydliště: Česká Lípa

#38 Příspěvek od Valdano »

Stane se, že se člověk někdy přehlédne, ale mnou uvedené zapojení je opravdu správně.

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#39 Příspěvek od Bernard »

Klob1 píše:...Potřebuji trafo spínat v nule.
Spínání trafa v nule napětí nepředstavuje velkou výhodu. Pokud je v okamžiku zapnutí v jádře nulový remanentní tok, je nejlepší zapnutí v okamžiku maximální amplitudy. Jinak řečeno, když napětí nastartuje jako kosínusovka, tak indukce poběží od nuly podle sínusovky a primární proud taky. V reálu v jádře nějaká remanentní indukce při zapnutí je, a podle její orientace může spínání v nule proudový náraz zmenšit, nebo ještě zvětšit. Sepnutí v maximu to ovlivní méně.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#40 Příspěvek od BOBOBO »

Spínat indukci je problém . Ideálně je to v cca 1/3 od nuly na všech bodech sinusovky. Což žádné běžné relé neumí . Sepnutí v nule je vlastně v době největší změny .

Uživatelský avatar
barnodaj
Příspěvky: 665
Registrován: 16 dub 2011, 02:00
Bydliště: Vodňansko

#41 Příspěvek od barnodaj »

Za trafem bývá ještě zátěž, pokud by se jednalo o baterii kondenzátorů za usměrňovačem, bez úpravy nabíjecího proudu, je lepší spínaní v nule.

Uživatelský avatar
Klob1
Příspěvky: 303
Registrován: 18 bře 2014, 01:00

#42 Příspěvek od Klob1 »

barnodaj píše:Za trafem bývá ještě zátěž, pokud by se jednalo o baterii kondenzátorů za usměrňovačem, bez úpravy nabíjecího proudu, je lepší spínaní v nule.
Bude to spínat CO2. Moc místa uvnitř není. Zkoušel jsem Softstart s relé, ale nepomohlo to. Tak ještě chci zkusit sepnutí v nule.

Uživatelský avatar
Klob1
Příspěvky: 303
Registrován: 18 bře 2014, 01:00

#43 Příspěvek od Klob1 »

barnodaj píše:Ber to tak, že jinde ve světě fázi a nulu (podle našeho vzoru) nerozlišují. Nakresli (představ) si místo triaku v SSR relé jednoduchý spínač, tam je taky jedno, co na kterou svorku přivedeš. Termín "potřebuju spínat trafo v nule" je dvojsmyslný: v průchodu st proudu nulou nebo v nulovém vodiči?
V každém případě, dívej se na to relé jako na obyčejný spínací kontakt a můžeš ho zapojit kam potřebuješ.
Spínací průběhy, druhý list.
https://pdf1.alldatasheet.com/datasheet ... 40AC8.html
Díky. Nevím. myslím, že Triak má dané, na které nožce má být zátěž? V SSR má uvnitř Triak a plus další součastky společně..

Uživatelský avatar
Valdano
Příspěvky: 695
Registrován: 01 led 2023, 01:00
Bydliště: Česká Lípa

#44 Příspěvek od Valdano »

Klob1 píše:Nevím. myslím, že Triak má dané, na které nožce má být zátěž? V SSR má uvnitř Triak a plus další součástky společně..
Tak to prostě je. SSR zkrátka není pouze samotný triak. Když chcete spínat v nule tak použijte to SSR. Výše máte jasné a konkrétní zapojení vhodné pro to konkrétní SSR ke spínání vašeho zmíněného trafa. Co ještě víc potřebujete?
Klob1 píše:Bude to spínat CO2.
Jako, že přes to trafo se bude spínat nějaký solenoidový ventil pro vypouštění CO2 plynu z nějaké tlakové nádoby?
Klob1 píše:Zkoušel jsem Softstart s relé, ale nepomohlo to. Tak ještě chci zkusit sepnutí v nule.
V čem konkrétně to mělo pomoci a nepomohlo?

Možná to chtělo už v dřívějším Vašem dotazu popsat mnohem podrobněji a třeba by se už dříve ukázalo, že to o co se snažíte je možná "úplný nesmysl", ale kdo ví když k tomu informace pouštíte takto doslova jen "po kapkách".

Uživatelský avatar
Klob1
Příspěvky: 303
Registrován: 18 bře 2014, 01:00

#45 Příspěvek od Klob1 »

Valdano píše:
Klob1 píše:Asi jsem jelen. 8O
Mám toto KSA240AC8

https://ecom.cz/eshop/detail/18735-KSA240AC8

Potřebuji trafo spínat v nule.

Jak toto SSR mám tedy zapojit? Fáze a nula?
Zcela nesmyslně a zbytečně si pletete pojmy "spínání v nule" a "nulák". U SSR je spínáním v nule myšleno pouze to, že interní elektronika v SSR zajistí sepnutí zátěže napájené střídavým napětím v okamžiku kdy napětí na sinusoidě prochází nulou a nesouvisí to se zapojením tzv. nuláku a fáze. Záleží tedy pouze na tom, zda příslušné SSR funkci spínaní v nule má nebo nemá. Podle odkazovaného datasheetu toto SSR spínání v nule má. Takže pokud použijete toto SSR tak je spínání v nule automaticky zajištěno aniž by jste se o to jakkoli staral a nesouvisí to ze zapojením fáze a nuláku.

Toto SSR navíc vyžaduje jako řídící napětí 100 až 240V AC.

Níže přikládám obrázek zapojení zmíněného SSR, vašeho trafa a spínače pro ovládání toho SSR. Namísto ručním spínačem můžete to SSR ovládat třeba nějakým spínacím kontaktem jiného relé, které budete spínat třeba z nějakého PLC nebo třeba z Arduina apod. Různá PLC mívají i přímo releové výstupy z nichž by se jeden pro tento účel také dal použít.
Podle datasheetu je zátěž na č1. Ale ten nákres je na č2. Spíš se mi hlavně jednalo kudy půjde Fáze a nulák co se týká toho trafa jako zátěže A co má procházek tím triakem. Záleží i na vnitřním zapojení pak..

Neměla by být zátěž na č1? Mě se hlavně jednalo jestli jde Fázový přes zátěž na č1 a Nulový pak na č2 projde Triakem a z č1 k té zátěži, takže skrz Triak projde nulový. Tím není tak namáhaný Triak Fází.

Nebo to může bý opačnět, že skrz prochází fáze a zátěž je tedy na č2.
Nějak bývalo pravidlo ohledně toho zapojení Triaku.
Po netu jsou právě zapojení různá.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“