Rušení zvuku po výměně reproduktoru

Poruchy, opravy, rady, návody (kromě návodů na UNLOCK !)

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Jana75
Příspěvky: 23
Registrován: 28 bře 2023, 02:00

#31 Příspěvek od Jana75 »

Je mi to jasné. Hille a ostatní moc děkuji!!!

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#32 Příspěvek od samec »

A možno je chyba v ukostrení nie audia, ale riadiacej jednotky tých ľavých zadných dverí... K čomu mohlo dôjsť pri rozoberaní počas výmeny...

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#33 Příspěvek od bu2520 »

auto zesilovače mají plovoucí signálovou kostru většinou mají rádia kostru výstupu také plovoucí, nebo přes polysw pojistku . Často se stává, že manipulací ta plovoucí kostra upadne, nebo se na ní zavleče napětí a pak se signálová GND tlačí přes napájení. Projevuje se to rušením a často je slyšet i "cvrlikání" sběrnice

Uživatelský avatar
Jana75
Příspěvky: 23
Registrován: 28 bře 2023, 02:00

#34 Příspěvek od Jana75 »

EKKAR píše:a měla by samozřejmě mít i samostatnej šroubek/svorku/faston (takovej ten placatej autokonektor) s určením přímýho ukostření na nejbližší kostřicí bod.
Samozřejmě, že tam nic takového NENÍ.
Měla jsem pár takových rádií venku. Vždy byl jen svazek drátů do ISO. Zvlášť ještě kostra na "samostatnej šroubek/svorku/faston" jsem nikdy neviděla? Vyndala jsem teď pro jistotu i svoje radio a také samostatnej šroubek/svorka/faston NEBYL.
Nevím kde jsi viděl tohle ukostření?

Spojila jsem kovový obal radia na kostřící bod kde mám i zesilovač. Vůbec nic se nezměnilo😪

P. S. Tedy abych se správně vyjádřila.
Faston nebo šroubek jsem na radiích viděla, ale NIKDY nebyl na sériové výrobě osazen a spojen s kostrou.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#35 Příspěvek od EKKAR »

Fabrika to samozřejmě napoužívá, protože má všecky kontaktní plochy nový, nezaoxidovaný a spoléhá se na to, že přes konektor se to přenese. Po pár letech, když se kontakty pokrejou kysličníkama a ztrácejí dobrý kontaktní schopnosti, už fabriku auto nezajímá - ta by byla nejradši, kdyby uživatel auto vyměnil místo umytí. Elektronický firmy aspoň trochu chápou problém, proto ty kostřicí svorky na svoje výrobky dávají a doporučujou je používat - protože jim na zákazníkovi aspoň trochu záleží (zatím).
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Jana75
Příspěvky: 23
Registrován: 28 bře 2023, 02:00

#36 Příspěvek od Jana75 »

Noo, alchymie jak hrom😛
Jednotka v oněch dveřích jak psal samec by také mohla dělat paseku. 99% rušení leze jen do toho zadního kanálu.
Běh na dlouhou trať. Zkoušet, poslouchat a stále dokola.
A najednou vejškáč stichne a nevím proč 👹
Rušení pochází stopro z elektroniky.
Jedině, že bych postupně odpojovala všelijaké ŘJ a pak diag. zase smazala chyby. Ale to se mi moc nechce. Když to funguje, nechrabat se do toho.
Jak jsem zmatlala nevědomky ukostření košů repro, asi je málo "pravděpodobné" , že by rušení pocházelo z jiného kanálu. Budu se "soustředit" na ten zadní 3tí kanál. Sice je to výk. výstup ze zesíku, ale jak jste psali, vazby tam můžou být.
Ale je mi divné, že všechny 4 repro jsou chycené stejně tj. vodivě ke dveřím a blbne jen jeden😒
Děkuji za trpělivost s blbou ženskou.

Uživatelský avatar
Jana75
Příspěvky: 23
Registrován: 28 bře 2023, 02:00

#37 Příspěvek od Jana75 »

Tak abych ještě napsala výsledek bádání.
Oduzemnění košů nepomohlo. Slibovala jsem si od toho hodně.
Jak jsem se už zmínila, dost pomohlo uzemnit zesilovač.
A ještě jsem dala paralelně na napájení zesilovače kondík 100n a 1n. Nevím proč, někde jsem to četla.
Také zlepšení.
Rušení jsem vždy "študovala" v klidu, bez motoru a jízdy. A s úplně ztlumeným zvukem.
Při jízdě při ztlumení ani při malé hlasitosti už není slyšet vůbec nic. Při větší (normální) hlasitosti to bylo dobré i před tím.
Tak sláva a díky.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#38 Příspěvek od ZdenekHQ »

Já si se svým smyslem pro humor nemůžu odpustit poznámku, že jestli pomohla kombinace 1n+100n, tak bych přidal ještě 1u+10u+100u+1G, ať si to rušení prostě vybere. :D

Superkapacitor snad nebude pořeba...
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#39 Příspěvek od EKKAR »

Ten 1µ bych klidně přidal taky, ale jinak než jeden velkej kýbl s desítkama tisíc µF capovitosti bych do auta doporučoval vícero menších kousků paralelně - takový 470µF až 1mF, na 25V provozního napětí - a klidně 10-20 kousků paralelně do nějaký škatulky. Radikálně se tím zmenší parazitní indukčnost i sériovej odpor takový kombinace ve srovnání s jedním "velkokapacitním" kusem třeba 10mF nebo ještě víc. A to myslím bez ftipkování smrtelně vážně, i když tuzingový bratrstvo si myslí něco jinýho a bez olbřímího supercapu nejlíp ještě s modrým do rytmu blikajícím podsvícením displeje si nedokážou žádnej "pořádnej zešilovač" ani představit ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Jana75
Příspěvky: 23
Registrován: 28 bře 2023, 02:00

#40 Příspěvek od Jana75 »

Notak kluci.
Hlavní věc bylo uzemnění zesu.
Ty kondíci pár % ale také udělali.
Prostě to funguje.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#41 Příspěvek od Hill »

Jo, kdyby tak člověk věděl, kterým směrem uhne proud jaké frekvence ve sloupcích, střeše či podlaze, jestli jsou dveře líp ukostřené horním, nebo dolním pantem, případně se po zavření vytvoří smyčka přes zámek, jestli to rušení leze do audia kapacitní nebo induktivní vazbou, případně jako úbytek na odporu něčeho po napájení nebo cestou na kostru, to by se to zvučelo...
Taky jsem měl auto, kde z rádia byl pořád slyšet v různě rušivé úrovni hvízdot alternátoru, než jsem přišel na to, že kostra do konektoru rádia nevede a nikdy nevedla, nevedla ani na šroub či faston vzadu. Celé rádio bylo kostřené, tedy i napájené, pláštěm anténního kabelu přes střechu. Odpojil jsem anténní konektor z rádia, to zůstalo bez napájení, a bylo jasno, obešel jsem se bez laborování s kondenzátory. Jenže to se nepovede pokaždé, jednotný diagnostický předpis neexistuje a někdy to sežere hezkých pár hodin a hodně zbytečné práce vynaložené na pouhé zjištění, že "tím to není".
Jano chválím Tě za tu vytrvalošt, že sis nakonec poradila, i za to, žes napsala, jak to dopadlo, a čím jsi toho dosáhla. Na něco takového si tu spousta tazatelů ještě nezvykla.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#42 Příspěvek od ZdenekHQ »

Ještě jsem se v noci dopustil myšlenky, že jestli jsou ty kondíky přímo na napájení, tak bych si dal(a) pozor na jejich max provozní napětí.

On ten filtr není v autorádiu zbytečně.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Jana75
Příspěvky: 23
Registrován: 28 bře 2023, 02:00

#43 Příspěvek od Jana75 »

Psala jsem nano😉

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#44 Příspěvek od ZdenekHQ »

No právě. Ty vývodový keramiky jsou s bídou na 50V, já bych byl opatrný. Když to slyšitelně ruší, ty jehly budou vyšší. Elytu je to (téměř) jedno.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Jana75
Příspěvky: 23
Registrován: 28 bře 2023, 02:00

#45 Příspěvek od Jana75 »

Vyzkouším osciloskopem.
Ale, že by tam špičky byly až k 50V??? Se mi moc nezdá.
Když se švihne keramika (polštářek) může se i vyzkratovat nebo se jen rozpojí?
No pojistky tam mám 😀

Kondy tam mám keramiky tohoto typu:
(napětí na sobě nemají)

Obrázek

Nebo tam dát radši svitek?

Odpovědět

Zpět na „Autorádia“