Jak zabránit roztočení gramofonu naopak

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
PCman
Příspěvky: 465
Registrován: 17 lis 2006, 01:00
Bydliště: Ostravsko

#31 Příspěvek od PCman »

No ten dvourychlostní motorek z kazeťáku není špatný nápad jsou tiché ale nevím jestli mají takovou sílu a bylo by s tím moc práce spočítat řemenici a potom by ji musel někdo udělat

kondik
Příspěvky: 3763
Registrován: 25 pro 2006, 01:00

#32 Příspěvek od kondik »

sila motora z dvojkazetaka je omnoho vecsia ako ten tvoj v gramci, toho sa neboj.
Remenicu-bud z niecoho ineho, alebo na sustruhu upravit (pouzit nieco zo suflikovych zasob).

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#33 Příspěvek od Sendyx »

Existují motorky přímo pro gramofony, mají i řemeničku na plochý řemínek. Ale raději bych opravil ten původní.

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#34 Příspěvek od jezevec »

Zajdi si na sběrný dvůr, tam nějaké gramce určitě budou i s motorkem.

Uživatelský avatar
PCman
Příspěvky: 465
Registrován: 17 lis 2006, 01:00
Bydliště: Ostravsko

#35 Příspěvek od PCman »

Tady kde bydlím nic takového není všechno se vyhazuje k popelnicím.Ale bylo by to nejlevnější řešení jen bych přehodil ty vinutí.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#36 Příspěvek od Artaban001 »

Jinak když si obalíš tenkej šroubováček izolačkou, tak tomu motorku z kazeťáku můžeš dodatečně upravit otáčky (ta díra na zadní straně motorku není jen tak pro paradu, je pod ní trimr) a pokud si na to troufneš, tak mu můžeš dokonce přehodit otáčky

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#37 Příspěvek od Sendyx »

Jak přehodit otáčky ? Smysl otáčení ? To raději ne, umře pak většinou velmi rychle, kartáče nejsou dělané k tomu, aby se točil "proti srsti".

Uživatelský avatar
DjRix
Příspěvky: 1247
Registrován: 30 dub 2005, 02:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#38 Příspěvek od DjRix »

Sendyx píše:Jak přehodit otáčky ? Smysl otáčení ? To raději ne, umře pak většinou velmi rychle, kartáče nejsou dělané k tomu, aby se točil "proti srsti".
Jednou jsem to udělal u motorku do jezevčíka,měl jsem rozměrově stejný motor,ale točil se obráceně,tak jsem vevnitř na plošňáku prohodil vývody motoru,dopadlo to jak píše Sendy,po měsíci umřel,navíc sebou vzal i spínač na mechanice (kvůli nadměrnému odběru).
Klídek chlapi,to je nulák...

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#39 Příspěvek od Hill »

To je fakt takový problém pravotočivý motorek koupit? V Hadexu mají dva, do 50 Kč, ten dražší má vývod pro nastavení vyšších otáček. Jen jsem se tam nedověděl, v jaké oblasti otáček ten motorek běhá, ale bude to nějakých 2000/min s možností zdvihnout až na 4000/min. Pro gramec stačí k těm 2000 (pro 33,3333 otáček) jen 2700 (pro pětačtyřicítku). To ovšem předpokládá řemeničku o zhruba 6,5x menším průměru, než má ta menší.
Směrem k nižším otáčkám sice tyhle motorky nastavit jdou (tlustší řemenička je výhodnější), ale zhoršují se často vlastnosti regulátoru.

Rozměrově by tam mohl jít plochý přivíjecí motor z videa (starý Orion, Avex 6465). Těm je jedno, kam se točí, malé otáčky potřebným směrem zvládají potichu, jen jim bude slušet snímač otáček a zpětnovazební regulátor.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#40 Příspěvek od Sendyx »

A nebylo by lepší raději vyměnit tu špuli a nekomplikovat to ? Když se to vymění pěkně, nebude to hlučet.
Zásoby motorků v Hadexu jsou silně probrané, ne vše, co mají na netu tam vůbec vyzicky je.

BTW, nemáte někdo tip na firmu, která má skladem 9V a 12V motory s regulací, jednorychlostní, pro mechaniky klasických decků střední třídy, ale hlavně, aby nehlučely ???

Uživatelský avatar
Mourek
Příspěvky: 1285
Registrován: 17 zář 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#41 Příspěvek od Mourek »

než takovýhle akce , tak buď vyměnit špuli a nebo koupit za pětikilo nový motor. Solidní gramec nový nekoupíš, tak holt pokud je jinak dobrej (přenoska, ložisko talíře) tak bych do toho šel.

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#42 Příspěvek od jezevec »

Ještě se mrkni po bazarech, tam bývají gramce za pakatel, protože jsou většinou bez vložky.

Uživatelský avatar
PCman
Příspěvky: 465
Registrován: 17 lis 2006, 01:00
Bydliště: Ostravsko

#43 Příspěvek od PCman »

Tak jsem dnes od kolegy dostal gramofon NZC 160 ale po rozebrání jsem zjistil že tam je motor na 24V takže cívku nepřehodím a kdybych to chtěl předělat tak bych zase musel sehnat trafo na 24V protože to co tam bylo původně je hrozně velké(napájelo i zesilovač.)

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#44 Příspěvek od Hill »

Pro pohon gramce tomu motorku na 24V stačí i 12V (v plotteru Alfi spolehlivě tahal při napájení 8V, ale tam byl s odbočkami uprostřed vinutí, takže těch 8V šlo jen do půlky cívky, druhá byla odpojená). Trafíčko do 5W.

Uživatelský avatar
PCman
Příspěvky: 465
Registrován: 17 lis 2006, 01:00
Bydliště: Ostravsko

#45 Příspěvek od PCman »

Dky hille ty mi narušuješ mou mysl,bylo divné že to trafko dávalo jen 19V a trafka na 12střídavých tady mám dost tak to zkusím.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“