Jak zabránit roztočení gramofonu naopak

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
PCman
Příspěvky: 465
Registrován: 17 lis 2006, 01:00
Bydliště: Ostravsko

Jak zabránit roztočení gramofonu naopak

#1 Příspěvek od PCman »

Stalo se mi to včerá poprvé a ani jsem si toho nevšimnul pustil jsem gramovon NC 470 a talíř se mi roztočil opačně.Teď se to stává zkoro pořád tak musím nejdříve rukou roztočit talíř správným směrem a potom gramofon zapnout.V čem je problém a jak to opravit nebo tomu zabránit.Už se mi stalo že se motor vůbec neroztočil.Zkoušel jsem opačně zatrčit vidlici do zásuvky ale je to stejné.

kondik
Příspěvky: 3763
Registrován: 25 pro 2006, 01:00

#2 Příspěvek od kondik »

xxx
Naposledy upravil(a) kondik dne 12 lis 2017, 12:26, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
PCman
Příspěvky: 465
Registrován: 17 lis 2006, 01:00
Bydliště: Ostravsko

#3 Příspěvek od PCman »

To si děláš prdel (podle loginu) nebo to opravdu stačí jen vyměnit ten kondenzátor?

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#4 Příspěvek od mi-ro »

to si prdel nedělá, motor má dvě vinutí, jedno hlavní-pracovní a to druhý pomocný-rozběhový, přes kond kvůli fáz posunu. Buď máš ten kond bez kapacity nebo přerušený vinutí (taky nic ojedinělýho)
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#5 Příspěvek od Sendyx »

Přesně tak, motor nebo kond je v háji, možná obojí. Taky jsem zažil, že do série s motorem byla zapojena kontrolka - LED tuším v můstku z diod a jedna ta dioda byla vadná, LED občas svítila, občas ne a motor se stal hlučným a k nepotřebě.

kondik
Příspěvky: 3763
Registrován: 25 pro 2006, 01:00

#6 Příspěvek od kondik »

xxx
Naposledy upravil(a) kondik dne 12 lis 2017, 12:26, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
PCman
Příspěvky: 465
Registrován: 17 lis 2006, 01:00
Bydliště: Ostravsko

#7 Příspěvek od PCman »

Tak to jsem asi odvařil motorek zřejmě mi do něj natekla voda při mokrém přehrávání desek jde ten motor bez rozebrání nějak změřit?Rozeberu to zítra a uvidím.

kondik
Příspěvky: 3763
Registrován: 25 pro 2006, 01:00

#8 Příspěvek od kondik »

xxx
Naposledy upravil(a) kondik dne 12 lis 2017, 12:27, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#9 Příspěvek od MetalGod »

Tomu motorku voda snad vadit nebude, ale změř ty vinutí- jsou jen 2 a vyměň kond.

Uživatelský avatar
PCman
Příspěvky: 465
Registrován: 17 lis 2006, 01:00
Bydliště: Ostravsko

#10 Příspěvek od PCman »

Ještě jsem to neměl rozebrané ale posledně jak jsem to měl otevřené tak k motorku vedou jen dva dráty je to synchroní motor na 220V.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#11 Příspěvek od mi-ro »

Tomu motorku ta voda vadí hrozně moc, mám spoustu zkušeností z mikrovlnek, tam jsou motory podobný. Bude uhnilý vinutí a nejde to opravit -teda až na vyjímky. Je to Cu smalt cca 0,05mm
..to bude jen ňákej odpůrek

kondik
Příspěvky: 3763
Registrován: 25 pro 2006, 01:00

#12 Příspěvek od kondik »

xxx
Naposledy upravil(a) kondik dne 12 lis 2017, 12:27, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#13 Příspěvek od Hill »

To bys tu vodu musel lít proudem, abys namočil motor a ještě se to dostalo dovnitř.
Ale změřit to jde: ony to jsou dva motory nad sebou na jednom hřídeli a vinutí každého z motorů (má každé dva dráty!) musí mít přibližně stejný stejnosměrný odpor. Pokud mají, vyměň ten kondík.
Ale častěji zjistíš přerušení jedné z cívek - cívky jsou vinuté drátem CuL o průměru 0,05 mm (fakt pět setin milimetru!) a tato porucha není nijak vzácná.
Horší je, že motorek sám už začíná být vzácným.
Nakonec to, že mu budeš muset pomoci správným směrem rukou, je až do odchodu zbývajícího vinutí víceméně kosmetická závada (u motorku SMz375, který pomocnou fázi neměl, se to řešilo jednosměrnou brzdou, aby se nerozbíhal opačným směrem) - jde o synchronní motor, takže kvůli absenci pomocné fáze jiné otáčky mít nebude.
Hrát tedy můžeš a zatím se snad najde dobrá duše, která ještě nerozdala obě cívky z posledního zbývajícího motoru, jako já.

Uživatelský avatar
PCman
Příspěvky: 465
Registrován: 17 lis 2006, 01:00
Bydliště: Ostravsko

#14 Příspěvek od PCman »

Takže z motoru vedou dvě bužírky v každé jsou dva dráty takže jsou dvě vinutí.Na jednom jsem naměřil 12.5 Kohm a druhé je mrtvé.Zítra jak bude více času mrknu na ten motor jestli jde rozebrat.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#15 Příspěvek od Sendyx »

Motor rozebrat jde, musíš sehnat nový, nebo další mrtvý a vyměnit jednu cívku. Myslím by šla použít i cívka z některých motorů s reluktanční kotvou (časovací strojky), mi kdysi zůstávaly tyhle motorky s vymlácenými ložisky.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“