Reg. zdroj vyššího napětí - konstrukce

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#31 Příspěvek od Olchor »

No já mám pro taková VN šprťouchlata trafo z MW + regulační trafo.
MOT má převod zhruba 1:10, dá tedy přes 2kV AC, s násobičem ( taky z MW) až 6kV DC. Je ale potřeba být velmi opatrný, je to dost tvrdý zdroj.
Měřím obyč multimetrem s VN sondou.

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#32 Příspěvek od samec »

Mikrovlnka sa dá kúpiť aj za 40 eur, ale autotransformátor je príliš drahý. Samozrejme sa občas niekde niečo pritrafí na bazoši, ale to je vecou náhody a enormnej improvizácie. A tiež by to zaberalo vcelku dosť miesta. Ja by som chcel niečo kompaktnejšie. a rád by som to poskladal z niečoho, čo sa dá bežne kúpiť a nestojí to veľa peňazí, aby až to bude hotové a funkčné, sa to dalo jednoducho zreprodukovať. Za približne 20 eur sa dá kúpiť 6 transformátorčekov 7VA. To by malo stačiť na vyskladanie 1kV. Spoločný výkon 42VA je vcelku dosť na zabitie. Vyvstáva však problém s prepínačom sério-paralelného radenia výstupov. Jaksi prepínačov nad 250V niet. Relé detto. Máte niekto nápad na nejaké lacné riešenie? Minimálne jedno relé by sa zišlo na výstupe. Nebránim sa ani 3D tlačeniu.

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#33 Příspěvek od workhard »

Někde se mi tu válí relé z defibrilátoru, to by mělo vydržet snad 5 kV, ale proud nebude nic moc.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#34 Příspěvek od Olchor »

Regulační trafo je velmi užitečný přístroj. Do racku jsem ho dal spolu s trafem 230/24V 40A a MOT + pár diod. Takže mám zdroj 0 -24V/40A, 0-250V 4A a 0-2000V 0,4A AC/DC. Je to teda harapák těžký cca 12kg, ale docela často využívaný.
BTW - MOT seženeš na SD nebo Aukru do 100kč.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#35 Příspěvek od EKKAR »

samec píše:... Vyvstáva však problém s prepínačom sério-paralelného radenia výstupov. Jaksi prepínačov nad 250V niet. Relé detto. Máte niekto nápad na nejaké lacné riešenie? Minimálne jedno relé by sa zišlo na výstupe. Nebránim sa ani 3D tlačeniu.
Obvyklý řešení je zapojit několik kontaktů do série. Přiložený napětí se rozdělí a pokud budou rozepínat opravdu současněnebude tak těžký docílit přerušení proudu - navíc tyhle voloviny se vždycky přepínají bez zátěže právě proto, aby se co nejmíň napěťově i proudově namáhaly kontakty ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#36 Příspěvek od Olchor »

Dělají se jazýčková relé na cca 7kV , možná tu nějaké mám. Jaz. kontakt ve vakuu nebo ochranné atmosféře vydrží daleko vyšší napětí. Ale proudově to nebude nic moc.

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#37 Příspěvek od samec »

Na sério-paralelné radenie šiestich vinutí mi vychádza 15 spínačov alebo relé. Ak by som chcel to isté pre filtračné kondenzátory, tak je to ďalších 15. Je to riešiteľné, aj cenovo, dokonca by takéto relé mohli zároveň rozpájať obvod. Nevýhodou je 20 relé zopnutých súčasne, čo je asi 10W príkonu. Rozmýšlam preto aj nad 6 polohovým otočným prepínačom s 20 prepínacími kontaktmi. Bežné otočné prepínače však nejde modulárne predĺžovať a tie, čo sa dajú, sú drahšie, než moja predstava na celé zariadenie. Silne preto uvažujem nad konštrukciou vlastného prepínača z bežne dostupných materiálov, prípadne s využitím 3D tlače. Len by to chcelo nápad na vhodnú konštrukciu a z čoho a ako použiť kontakty.
Přílohy
serio-paralelne_radenie.jpg

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“