Reg. zdroj vyššího napětí - konstrukce

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

Reg. zdroj vyššího napětí - konstrukce

#1 Příspěvek od Sendyx »

Má někdo zkušenosti s návrhem a konstrukcí výkonnějšího regulovatelného stabil. zdroje - parametry cca 0-800V, proud cca 400-600mA - může být i omezen stupňovitě, pro 600-800V stačí 200mA. Zvlnění dejme tomu pod 0,1%, ochrana před zkratem, omezení proudu...
Koncepce zřejmě spínaný předregulátor a analogová filtrace. Zabýval se někdy někdo výběrem dostupných regul. prvků pro oblast takovýchto napětí a proudů ?

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#2 Příspěvek od bu2520 »

dělal jsem stabilizovaný zdroj 0-200V 2A se 723 pro její napájení je zvlášť vinutí funguje to v pohodě, jen je potřeba více otáčkový potenciometr, myslím ,že by to šlo rozšířit na vyšší napětí, ovšem se t osestupný regulátor , čili to předpokládá trafo s výstupem alespoň 820V

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#3 Příspěvek od Sendyx »

Takhle nějak jsem to podobně myslel, stepdown spínaný regulátor + analogová část. Možná ještě použít přepínání sek. části - vzhledem omezení proudu by bylo možné sekundár udělat jako 2 zdroje 450V a řadit je paralelně nebo sériově dle potřeby, z toho krmit stepdown.

Taky mi jde o rychlost regulace - odezvu na změnu zátěže. Jeden komerční zdroj, který by byl cenově dostupný, má třeba velmi nepříjemný překmit při odlehčení zátěže a špatnou odezvu vůbec, zákmit řádově 10%.
Pohrávám si i s myšlenkou, že by to mohlo být jako regulátor + parametrický stabilizátor, ovšem drsně dimenzovaný. A otázka mj. zní, jaké polovodiče použít. Nad 300V to začíná být dost problém.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#4 Příspěvek od Sendyx »

Jinak předpokládám, že pro začátek bude vše nastavováno potenciometry, časem z řídicího počítače. Nemám zcela jasno v tom, jakou budu potřebovat odezvu na řízení, skok z nuly do maxima se moc rychle provádět nemusí, ale třeba skok třeba o 20-50V by to mělo zvládnout rychle, pod 10ms - bude se to používat i na měření charakteristik a s ohledem na trvání cyklu by to mělo být rychlé.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#5 Příspěvek od Crifodo »

takhle vcelku s tvými parametry sice ne, ale pro blesky jsem dělal nabíjecí zdroje kde byly tvoje parametry podmnožinou. Sice by to bylo s kanonem na vrabce, ale jinak po pře(down)dimenzování prvků proč ne.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#6 Příspěvek od Sendyx »

Pro blesky - myslíš stacionární studiové ? Já jsem zkoumal trochu elektroniku pro podobné věci - ty velké vany, se kterýma se fotilo na hokeji - ale tam je jen měnič s vypnutím na mezi napětí a pak vybíjecí sada pro snížení, modernější řešení už má vypnutí proudu výbojkami a regulaci nepotřebuje.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#7 Příspěvek od Crifodo »

Jo, spíš větší blesky :lol:

Jak tak koukám, ty potřebuješ podle parametrů v podstatě rychlý operační zesilovač s napěťovým a proudovým boosterem.
Jestli to chceš řídit datově, tak s 10bitovým D/A převodníkem.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#8 Příspěvek od Sendyx »

Řízení bude časem, asi těch 10 nebo 12 bitů. Tenhle zdroj by měl být doopravdy jen zdroj, časem se bude asi realizovat ještě jeden, s menším proudem, ale dvoukvadrantový - zdroj/spotřebič

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#9 Příspěvek od Crifodo »

s mosfety by to za daných parametrů mělo být docela dobře řešitelné, při těch proudech. LSB při 12 bitech je už slušný odstup, bude to chtít pečlivou konstrukci a to se zapotíš. Holt máš dostatečnou motivaci :malta:

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#10 Příspěvek od Sendyx »

Dělal jsem průzkum pár komerčních věcí, používají buď bezpotenciálové speciály, nebo speciály s průmyslovým značením. V DIY jsem našel pár tipů, ale v těchhle napětích fakt není výběr pro analogovou část, pokud by měla v rámci SOA zvládat takový výkon. Ne nadarmo to DIY amíci mají realizováno s 2 lampama paralelně jako regul. prvkem. Tohle ve sklepě mám, ale těch lamp je paralelně 8.
V zimě výhoda....

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#11 Příspěvek od Crifodo »

Jo, lampy mají dost dobrou SOA a k tomu značnou necitlivost na statiku :lol:
Jinak se někdy podobné věci (napájení vysílacích lamp) řeší sériovým spojením více zdrojů a paralelním řízením.
Tady bych se nebál řešit to i nespojitě, "zdroje jsou", jak pravil Špidla.
Obrázek

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#12 Příspěvek od Sendyx »

Taky mne napadlo klasické řešení, odbočky sekundáru + analog + řízení. Možná to bude první varianta, než se zvládne pulsní předregulátor.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#13 Příspěvek od Crifodo »

já bych šel radši cestou lineární zásobník a za ním pulsní poregulátor. Kombinovaný s lineárním řízeným spotřebičem (váhově řízené odpory 10 bitů), hodnotou spočítané tak, aby tu nějakou nevelkou výstupní kapacitu vybily do intervalu který zvládne výstupní filtr, aby nebyly ty překmity.

Uživatelský avatar
Radix
Příspěvky: 2633
Registrován: 14 lis 2006, 01:00

#14 Příspěvek od Radix »

Sám jsem dělal zdroj, který dával asi 70 až 450 V. Byl elektronkový, se dvěma 6P36C paralelně, tedy proud tomu úměrný. Stačilo by dát dva podobné zdroje do série a paralelně těch bání třeba víc.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#15 Příspěvek od Sendyx »

UIP-1 (Univěrsalnoi istočnik pitanija) už mám, tohle fakt nechci. Ten ale umí 0-600V 600mA a krátkodobě 1A + 0-400V a ještě hromadu střídy. Tohle fakt nechci duplikovat :)

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“