Výroba DPS s pomocí tiskárny

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#31 Příspěvek od stepa »

Jista vyhoda to byt muze, ale kdyz mas sondy s hackem, tak to dnes takovy problem neni omerit pouze ze strany soucastek.

Uživatelský avatar
tandel
Příspěvky: 1488
Registrován: 01 led 2008, 01:00

#32 Příspěvek od tandel »

Tento bastl je taky dělaný popsanou metodou

Obrázek

Z dálky to vypadá k světu.

Uživatelský avatar
Deny
Příspěvky: 102
Registrován: 23 zář 2004, 02:00
Bydliště: Severní Morava

#33 Příspěvek od Deny »

Plošňáky vyrábím tak, že si v práci "zdarma" vytisknu předlohu vytvořenou v programu Eagle na laserové tiskárně s nastaveným největším kontrastem. Tisknu na čtvrtku A4 používanou na kreslení tužkou (obyčejný tvrdší papír formátu A4). Předloha je velmi trvanlivá, takže můžeš vyrábět i po několika letech. Mám odzkoušenu dobu i více než 5let. Pak ji přesně vystřihnu nůžkami, mezitím si odstřihnu pákovkama, nebo nůžkama na plech potřebný rozměr DPS. DPS očistím práškem na nádobí (cif, toro a pod.). Na očištěnou desku položím tištěnou stranou dolů odstřihnutou předlohu (je nutno ji vytisknout v Eaglu ze strany součástek a nezrcadlit ji, jinak bude spoj obrácený !), srovnám, dám pod to desku na krájení chleba a přímo na to položím žehličku nastavenou na 2 až 3 stupeň (není to kritické). Tlačím na desku a přejíždím žehličkou asi 3minuty. Poté nechám desku úplně vychladnout a celou ji ponořím do studené vody. Až se papír úplně promáčí cca po 30 minutách ji pod tekoucí vodou opatrně prsty mnu, až papír sleze a zůstane na desce pouze toner. Musíš ji mnout jemně, ale vytrvale, až sleze i poslední zbytek. Opět nechám vše řádně uschnout, např. na topení tonerem nahoru a pak ji standardním způsobem vyleptám v chloridu železitém. Je pomalejší, ale mám ho radši než kyselinu. Toner drží výborně, takže podleptání nehrozí. DPS je poté vyleptána kvalitně a řekl bych, že výsledek je velmi dobrý. Samozřejmě je lepší si nechat plošnák vyrobit jinde, ale mně by to připadalo jako stavebnice, do které pouze vletuji součástky. Mám pak větší radost ze své práce. Ahoj

JendaKL

#34 Příspěvek od JendaKL »

Používám níže zobrazené )) Pøes pauzák, osvit 7minut
Co takle to nažehlování trochu vytunit, tøeba stroj na laminování k tomu použít, myslel na to nìkdo a proè jste to eventuelnì zavrhli?
Nebo upravit laser tak, aby s ním bylo možné tisknout na DPS pøímo??
Kdysi na HP400, která mìla ládování ze zadu jsem tiskl popisy pøímo na CD, staèilo zvednout jen pojezdový mechanismus a bylo.
Přílohy
DSCN0137small.JPG
(45.97 KiB) Staženo 150 x

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#35 Příspěvek od rnbw »

Tlacit laserom priamo na DPS - to asi tazko, kedze sa pri tlaci vyuziva staticky naboj.

Uživatelský avatar
Deny
Příspěvky: 102
Registrován: 23 zář 2004, 02:00
Bydliště: Severní Morava

#36 Příspěvek od Deny »

JendaKL píše: Co takle to nažehlování trochu vytunit, třeba stroj na laminování k tomu použít, myslel na to někdo a proč jste to eventuelně zavrhli?
No laminovačka by byla dobrá, ale jedině nějaká starší už jinak nepoužitelná, nová stojí poměrně dost a to mi přijde levnější ta žehlička, i když s laminovačkou by byl výsledek téměř vždy stejný. Záleží na frekvenci výroby DPS, pokud je vysoká, vyplatí se koupit nějakou no name laminovačku a tuto upravit pro nažehlování předloh na dps. Na toto téma jsem našel jedny stránky :

http://thomaspfeifer.net/ ,záložka Trickkiste, Platinen ätzen mit der Direkt-Toner-Methode

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#37 Příspěvek od forbidden »

rnbw píše:Tlacit laserom priamo na DPS - to asi tazko, kedze sa pri tlaci vyuziva staticky naboj.
To by prece nemelo vadit ne? Pokud vim, tak se nabiji fotovalec a na nej se statikou prichyti castecky toneru. Z fotovalce to jde bud rovnou na papir, nebo jeste pres nejakej transfer valec - toto nevim presne, nevyznam se v konstrukci tiskaren az tak. Takze vodivy tiskovy podklad by snad prosel.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#38 Příspěvek od rnbw »

Myslim, ze na papier sa to tiez prenasa elektrostaticky. Navyse je valec citlivy na mechanicke poskodenie.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#39 Příspěvek od Cust »

navíc je měď tepelně vodivá, tak nevím jak by se tam ten toner pripekl, to by ti vyjel kuprexit posypaný práškem...

Uživatelský avatar
Hop377
Příspěvky: 439
Registrován: 19 čer 2004, 02:00

#40 Příspěvek od Hop377 »

Za prve nepoznam ziadnu tlaciaren, ktora ma tak rovnu drahu aby cez nu presla DPS.
Za druhe papier sa nabija na pomerne vysoku hodnotu proti valcu a DPS nedokazes nabit.
Za tretie teplota zapekacej pece je prilis nizka na tak hruby material ako je DPS.
Moze si to kludne vsykusat, strc do tlaciarne hrubsi papier asi 300g, teda pokial ti to tvoja tlaciaren zvladne a potom skus zotriet text, uvidis, ze to pojde pretoze bude malo zapeceny toner.

Uživatelský avatar
Masob
Příspěvky: 194
Registrován: 27 čer 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#41 Příspěvek od Masob »

Tak dneska jsem udělal další desku pro SMD nažehlením a už je to skoro dokonalé, jdou i cesty pod 0,2mm. Akorát jsem asi žehlil příliš velkou teplotou, takže se toner na pár místech slil, ale stačilo před vyleptáním proškrábnout a deska je pěkná. Jinak ten toner tam drží opravdu dobře, po vyleptání jsem ho zkoušel smýt pískem a kartáčem ale namáhal jsem se zbytečně. :roll:

Uživatelský avatar
p4ul
Příspěvky: 317
Registrován: 29 srp 2007, 02:00

#42 Příspěvek od p4ul »

Opět jsem dělal DPS. Tentokráte 0,5 (v eaglu). Nálepkový papír se dá běžně koupit za 4 kč, bohužel, nenašel jsem copycentrum, kde by to na něj vytiskli. Musel stačit křídový papír 140g, ale s ním to jde taky dobře. Při žehlení je potřeba tlačit. Při přežehlení se postupně objevují spoje, takže je vidět kde se žehlilo a kde ne. Pokud se otisk nepovede (pohne se papír a kresba se rozmaže), stačí smazat hadříkem namočeným v acetonu. DPS se nemusí drhnout smirkovým papírem, stačí vyčistit lihem. Je to komfort.
Přílohy
spoj2.jpg
(54.92 KiB) Staženo 109 x
spoj.jpg
(41.76 KiB) Staženo 102 x

Uživatelský avatar
Brzda
Příspěvky: 200
Registrován: 06 črc 2006, 02:00

#43 Příspěvek od Brzda »

tak sem dneska zkousel tisknout predlohu na barevny lepici papir a lepidlo na nem obsazene se me uplne zpeklo a zhrudkovatelo, tim padem se to vsechno rozmazalo a predlohu sem mohl vyhodit. Nevite cim by to mohlo byt?

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#44 Příspěvek od jandu »

A valec na tlačiarni si nezapatlal lepidlom?
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
Brzda
Příspěvky: 200
Registrován: 06 črc 2006, 02:00

#45 Příspěvek od Brzda »

jandu píše:A valec na tlačiarni si nezapatlal lepidlom?
ne, proste kdyz sem dal kontrast na plno, tak se lepidlo zpeklo, kdyz sem kontrast snizoval tak se i zpeceni zmirnovalo. Zitra vyzkousim vytisknout predlouho na reklamni letak.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“