Průšvihy

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Radimosso
Příspěvky: 737
Registrován: 15 bře 2007, 01:00
Bydliště: Č.Těšín

#31 Příspěvek od Radimosso »

Když už se vracíme k těm školám.
Měli jsme taky relativně novou učebnu, a mimo jiné s velkým stolem pro asi 12 lidí a tak jsme si hráli s hradlama apod. na kontaktních polích.
Každý měl svůj zdroj, tedy spíše jen krabičku se zdířkama, s 5V napájenýma někde z hlavního zdroje.
Jen náhodou se to občas povedlo někomu vyhodit, ale to už musely hořet ty propojovací drátky.
A tak nás napadlo, ža z pinzety kterou osazujeme, se při zkratu kouřit nebude.
Kamarád jí tam zabodl a šel honem na WC.
Nevím jestli byla ta pinzeta nějak špinavá, mastná nebo ji tam špatně vrazil ,ale dobrou půlminutu nam na polích poblikávaly LEDky a i z pinzety se trošku kouřilo.
Pak to vylítlo a profesor, hned hledal který nešika asi propojil drátek do zkratu.
Našel tu pinzetu, výtahl ji a popálil se.
Kamarád dostal poznámku a profesor nám pak prozradil že ten zdroj má dávat proud 40A.
Takže s tou pinzetou se možná dalo chvíli i pájet.

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#32 Příspěvek od jandu »

Iba ten, čo nič nerobí, nespraví žiadny kix. Mám za to, že každý "praktik" má svoj nedobrý deň a vypočítavať, kedy čo sa mu podarilo "vykonať" je tak trochu moc vystatovačné. A ak robí v partii, kde na jednom projekte pracuje viac ľudí a sú v časovej tiesni to platí na druhú. Pre toho, kto je s elektrikou/elektronikou iba vo "vzdialenejšej" rovine, sa tieto prípady možno "rátajú".

Nie celkom chápem autora otázky, čo touto otázkou sleduje. Mám dlhoročnú prax a samozrejme sa človek nevyhne občasným náhodným skratom, chybným zapojeniam a pod., ale to je život. Iná vec je nie bezpečné prevedenie a prevádzkovanie elektického zariadenia - tieto prípady patria na SOI alebo skúšobne.

A čo sa "schválností" na účet druhých týka, tie odsudzujem. Nik nedokáže predvídať, k čomu môže dôjsť.
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#33 Příspěvek od EKKAR »

K těm schválnostem - střední škola, praktika, zadaný úkol audiozesilovač 2x 10W z diskrétních součástek, napájení +/-15V. Kamarád ho doosadil těsně před svačinou.
Po svačině přišel, zapnul zdroj, připojil zesík, připojil k němu generátor, nastavil 1kHz, sondu osciloskopu na výstup a pokroutil regulátorem hlasitosti - sinusovka se poslušně zvyšovala a snižovala. Pak připojil náhradní zátěž a nestačil se divit - na obrazovce měl jen jakési několik set mV vysoké pahejlky, uřezané těsně nad nulovou linkou... Dlouho mu trvalo, než zjistil, co se mu s tím stalo...
Když totiž odešel doplnit kalorie (a nikotin) do kantýny, ruče jsme mu z DPS vyloupli z držáčků skleněné trubičkové pojistky F1A a nahradili je jinými, do kterých jsme předem místo pojistkového drátku zapájeli miniaturní 100R odpory... :lol: :lol: :lol:
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Radimosso
Příspěvky: 737
Registrován: 15 bře 2007, 01:00
Bydliště: Č.Těšín

#34 Příspěvek od Radimosso »

To je opravdu " nezaviněný průšvih" :D
Jednou jsme našemu nejstašímu kolegovi před důchodem ( bez brýlí moc na blízko neviděl) povytahovali pár vodičů ze skoro dodělaného roznaděče a na odizolované konce vodičů mu navlékli průhledné bužírky.
Až vyměnil polovinu svorkovnic, tak nám ho už bylo líto a poradili mu :whistling:

Uživatelský avatar
urbanek
Příspěvky: 556
Registrován: 01 kvě 2005, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#35 Příspěvek od urbanek »

Když mi bylo asi tak 6 let, tak se mi podařilo mnou "opravenou" stolní lampou vyrazit 25A pojistku v přípojnici před barákem :D Pak jsem měl dlooouho zakázaný cokoliv zapínat na 220 (ale tajně jsem ten zákaz porušoval)
no a největší šlupku jsem dostal asi tak před 5ti rokama, když jsem se u Color 416 držel jednou rukou šasí a druhou jsem se opřel o vývody ostřícího trimru na desce obrazovky... to jsem měl co dělat abych to rozdejchal (16kV z černobílé TV je proti tomu jen polechtání :D )

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#36 Příspěvek od EKKAR »

O svaťáku na intru nám o patro výš měnili elektroinstalaci - vždycky když jsme se chtěli učit, začal rachot sbíječek a vrtacích kladiv. Tak jsme v noci vylištovali sklo v zamčených dveřích na zadní schodiště, to samé udělali o patro výš, "vnikli" na chodbu, po jejíž celé délce (kolem 100m) měli řemeslníci nataženou několikadílnou prodlužovačku i s odbočkami, postupně rozmontovali každý spoj "pod šroubek" a pečlivě omotali holé konce průhlednou izolepou - a jemně přitáhli zpátky... Do poslední "samice", kterou měli řemeslníci v klubovně u barevné TV (aby se mohli koukat na přenosy ze Závodu Míru - psal se rok 1987) jsme vložili lísteček s textem:
"Na základě nařízení o řádném využívání pracovní doby a potřeby úspor elektrické energie rozhodl výkonný orgán Energorozvodných Závodů Jihlava o odpojení vašeho spotřebiče (TV přijímač) od veřejné elektrorozvodné sítě.

Podepsán ing Elektron dráteník v.r."

Odjeli jsme na víkend a následoval týden trápení na potítkách... Neměli jsme žádnou zpětnou vazbu, jen na prvním srazu jsme se zmínili bývalé třídní - smála se jak blázen, že prý z toho byl poprask po celém intru i škole, řemeslníci rodili ježky, protože nic nešlo - a pak ten lístek...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#37 Příspěvek od ZdenekHQ »

Nám fyzikářka na gymplu demonstrovala statickou elektřinu, vždycky párkrát otočila kličkou "van de graaffova" generátoru, přilepila na kouli pár papírků a po hodině hrdě odešla do kabinetu. Načež já jsem kličkou otočil asi 50x a taky hrdě odkráčel. Fyzikářka se vrátila s úmyslem generátor odnést, ovšem když ho uchopila do ruky, došlo k zásadnímu přesunu náboje....
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Killroy
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4147
Registrován: 08 pro 2007, 01:00
Bydliště: Plzeňsko

#38 Příspěvek od Killroy »

Což mi připomíná že jsem za van de Graffa dostal pár facek když jsem prohlásil že je to starej krám. A navrch poznámku " Vážení rodičě, váš syn zlehčuje význam učebních pomůcek"

Killroy

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#39 Příspěvek od ZdenekHQ »

Když jsem na ZŠ nechtě ulomil bakelitový víčko ze zásuvky, nafasoval jsem druhý den poznámku "Váš syn ničil o přestávce elektrickou zásuvku, až ji úplně zničil". Drobný problém byl v tom, že v tom okamžiku už bylo víčko vyměněný za nový, poctivě ukradený doma....
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#40 Příspěvek od konosuke »

to jsem nedávno spálil žárovku v noční lampičce své studovny-bastlírny a že náhrada nebyla k mání a ke všemu sobota navečír...tak co ? vyšrouboval jednu z osvětlení klece výtahu v paneláku. hotovo. závit E27 pasoval jenomže - blikla akorát raz ale pořádně ! a tma. pak jsem si přečetl : 24 V...v síti bylo nepochopitelných AC 230 V. jak zbytečně složité...
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
lintik
Příspěvky: 209
Registrován: 12 zář 2004, 02:00
Bydliště: PRAHA SEX (6)

#41 Příspěvek od lintik »

konosuke píše:to jsem nedávno spálil žárovku v noční lampičce své studovny-bastlírny a že náhrada nebyla k mání a ke všemu sobota navečír...tak co ? vyšrouboval jednu z osvětlení klece výtahu v paneláku. hotovo. závit E27 pasoval jenomže - blikla akorát raz ale pořádně ! a tma. pak jsem si přečetl : 24 V...v síti bylo nepochopitelných AC 230 V. jak zbytečně složité...
A mělo ti to aspoň vyrazit jistič :D

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#42 Příspěvek od EKKAR »

Spíš urazit ruce...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
drabek06
Příspěvky: 1659
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

#43 Příspěvek od drabek06 »

Hih, my jsme na bejvaly skole staveli regulovatelny zdroje s LM317 a bylo to posilneny nejakym vykonovym KDckem a jeden kluk to poprve zapnul a chtel na tom merit a nejak se ani nemohl domerit tak na ten DPS koukal zblizka co kde je spatne a najednou rana jak z dela, xiicht mel 🤐 i s brejlema :lol: Otocil filtracni kondik 4m7\50V za mustkem :roll: A tez jsme meli jednoho mistra borce a zkouseli jsme s nim ohrejvat parek primo ze zasuvky. Na konce parku se pridelali krokodylci a pripojilo se to do zasuvky. Po chvilce z parku zacla fucet para a mist si na onen parek sahl a nakopalo ho to :P

Uživatelský avatar
Basic
Příspěvky: 506
Registrován: 23 pro 2006, 01:00
Bydliště: Mohelnice
Kontaktovat uživatele:

#44 Příspěvek od Basic »

drabek06 píše:Po chvilce z parku zacla fucet para a mist si na onen parek sahl a nakopalo ho to :P
:D :D

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#45 Příspěvek od konosuke »

EKKAR píše:Spíš urazit ruce...
ále pánové...dyť je to recese...spálenou žárovku jsem vrátil na původní místo a fond oprav platím - vyměnili...tak co ???
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“