čipování dobytka - dosah?

Bezdrátová pojítka, vysílací a přijímací technika, diskuze o VF technice, zařízeních a konstrukcích, konstrukce a parametry antén

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#31 Příspěvek od Andrea »

Crifodo píše:Monstra: takový OK0EL má na 144 MHz dipol, to mi jako monstrum nepřipadá. Do něj lezou 2 mW.
Pro 900 MHz je lambda/4 = 8,25 cm, pro takovou anténu mi rozměry čipové karty připadají jako docela vhodné, skoro ideální.
Když budeš mít ten dipól, budeš jím vysílat 2mW a někdo 1km od tebe vezme stejný dipól a na napáječ mu připojí 50Ohm odpor, tak tobě do antény pořád polezou ty 2mW, protože ten zatížený dipól už není v blízkém poli a tudíž neovlivňuje impedanci prostředí kolem vysílací antény a tudíž vysílaný výkon se nezmění. Když ale ten přijímací dipól dáš metr od vysílacího a zatížíš ho, tak to na tom vysílacím poznáš. Je to jako bezdrátový přenos energie blízkým polem co objevil N. Tesla. Dá se tak na pár metrů rozsvítit žárovka, ale ne na km.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#32 Příspěvek od Crifodo »

[quote="Andrea Je to jako bezdrátový přenos energie blízkým polem co objevil N. Tesla. Dá se tak na pár metrů rozsvítit žárovka, ale ne na km.[/quote]
Co tím chce básnířka říct? jak to souvisí s možnou čipovou totalitou?

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#33 Příspěvek od Andrea »

Crifodo píše:
Andrea píše:Je to jako bezdrátový přenos energie blízkým polem co objevil N. Tesla. Dá se tak na pár metrů rozsvítit žárovka, ale ne na km.
Co tím chce básnířka říct? jak to souvisí s možnou čipovou totalitou?
Určitě nijak. Myslela jsem že to je stejný princip. :roll:

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#34 Příspěvek od EKKAR »

Andrea měla spíš na mysli, že pokud bude čip dostatečně vzdálen od vysílače, klidně bude přijímat energii svou cívkovou anténou a pokud bude mít u sebe i nějaké akumulační zařízení, bude po jisté době schopen i vyslat svůj kód nazpátek, aniž by vysílač zaregistroval, že mu v předcházející době nějaká energie ubývala - prostě jen vysílal do prostoru. A opačně - pokud bude naladěná anténa čipu v blízkém poli vysílače, dojde na úplně stejném principu, který používají sací měřiče rezonance nebo GDO k odsátí části vyzařované energie - prostě klesne impedance prostředí a anténa "bude více táhnout" - což může zaregistrovat patřičný vyhodnocovací systém a udělá nějakou akci, jíž oznámí přítomnost kompatibilního přijímače, aniž by dostal přesnou kódovanou odezvu od konkrétního čipu. Prostě ať žije Velký Bratr Šmírák...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#35 Příspěvek od Andrea »

Já jsem jen chtěla říct, že se mi nezdá ten kilometr. :wink:

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#36 Příspěvek od Crifodo »

technikovi se nemá co zdát, technik má vzít kalkulačku a počítat :wink:

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#37 Příspěvek od Andrea »

Crifodo píše:technikovi se nemá co zdát, technik má vzít kalkulačku a počítat :wink:
Tak počítej a hezky na logáru, žádná kalkulačka :wink:

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#38 Příspěvek od Crifodo »

použité prostředky na věci nic nemění, prostě si zkus vypočítat napětí na svorkách dipólu 1000m od vysílače , jednak od vysílače 1 kW s anténou která vytváří izotropní krásně homogenní pole, a pak od vysílače který vysílá třeba do paraboly A=30 dB, budeme předpokládat shodnou polarizaci a vzájemně optimální nasměrování a zanedbáme útlum/zisk prostředí, tedy žádné soufázové odrazy, překážky, vlnovodné kanály.
Počítej pro rovinnou elmag. vlnu.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#39 Příspěvek od Andrea »

Crifodo píše:použité prostředky na věci nic nemění, prostě si zkus vypočítat napětí na svorkách dipólu 1000m od vysílače , jednak od vysílače 1 kW s anténou která vytváří izotropní krásně homogenní pole, a pak od vysílače který vysílá třeba do paraboly A=30 dB, budeme předpokládat shodnou polarizaci a vzájemně optimální nasměrování a zanedbáme útlum/zisk prostředí, tedy žádné soufázové odrazy, překážky, vlnovodné kanály.
Ale ono to není o napětí na svorkách přijímače, je to o změně impedance prostředí kolem VYSÍLAČE. :wink:

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#40 Příspěvek od Crifodo »

Co "to"? já myslel, že se tu polemizuje o možnosti, jestli je možno na 1km vyslat tolik energie, aby stačila pro pasivní přijímač na odpověď. Co to udělá s impedancí okolo vysílače, je mi pro tenhle účel šum&fuk :wink:

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#41 Příspěvek od Andrea »

Crifodo píše:Co "to"? já myslel, že se tu polemizuje o možnosti, jestli je možno na 1km vyslat tolik energie, aby stačila pro pasivní přijímač na odpověď. Co to udělá s impedancí okolo vysílače, je mi pro tenhle účel šum&fuk :wink:
Ale pokud to neudělá nic s impedancí kolem vysílače (čtečky), tak čtečka neuslyší co jí čip sděluje. Čip nevysílá jako normální vysílač, data se přenášejí tak, že čip moduluje pole čtečky změnou zatížení své přijímací antény. Čtečka detekuje právě tuto změnu zatížení. Log.0 je třeba že čip odsává málo energie, log.1 že odsává víc energie. Když čtečka nepozná, že jí něco odsává energii, tak nepozná co čip vysílá, ani že tam vůbec je.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#42 Příspěvek od Crifodo »

možná se zabýváš pořád legálním použitím nf RFID, tam bych s tím souhlasil. Ale co v případě neoficiální techniky, které používá dvojí aparaturu, zvlášť pro napájení čipu a zvlášť pro příjem odezvy. Neznám protokoly pro UHF verzi, ale nezdá se mi že by 12m dosah uváděný jako legální fungoval na 900 MHz na principu odsátí energie a modulace pole čtečkou, tam to asi bude jinak. Kdo má odkazy jak to je, ať se pochlubí.
Tady je něco okolo 13 mega: http://www.elektrorevue.cz/clanky/02022/index.html

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#43 Příspěvek od Andrea »

Crifodo píše:možná se zabýváš pořád legálním použitím nf RFID, tam bych s tím souhlasil. Ale co v případě neoficiální techniky, které používá dvojí aparaturu, zvlášť pro napájení čipu a zvlášť pro příjem odezvy. Neznám protokoly pro UHF verzi, ale nezdá se mi že by 12m dosah uváděný jako legální fungoval na 900 MHz na principu odsátí energie a modulace pole čtečkou, tam to asi bude jinak. Kdo má odkazy jak to je, ať se pochlubí.
Tady je něco okolo 13 mega: http://www.elektrorevue.cz/clanky/02022/index.html
Já myslela, že se zabýváme tím co je všité v pasech nebo co je v té červené UK kartičce co jsi ji sem dal na obrázku. A tady se zatím řeší co kdyby jednou možná někdo něco :roll:

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#44 Příspěvek od Crifodo »

já zas myslel, že pochybuješ o možnosti přečíst čip RFID na UHF na 1 km.

jestli Ičko prosadí na OP dlouhovlnnou technologii která má dosah půl metru, nebo jestli se tam objeví 860 MHz verze, toť otázka. Nebo jestli to bude aktivní RFID čip...
Co používá tak UK karta nevím, zatím jsem neměl důvod to zkoumat :roll:

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#45 Příspěvek od Andrea »

Zatím tu nikdo neprozradil, jak
funguje to UHF RFID, takže si nadále
myslím, že ten km je "jeden bastlíř
povídal". Čemu říkáš aktivní RFID, to
jako že v té občance bude baterie?

Odpovědět

Zpět na „Bezdrátová technika a technologie, VF technika“