vypocet proudoveho zatizeni kondenzatoru

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
MirrA1
Příspěvky: 531
Registrován: 30 srp 2006, 02:00

#31 Příspěvek od MirrA1 »

Andrea píše:No vidím že se toho tady chopili praktičtí odborníci.
Takže takhle http://avx.com/docs/masterpubs/tantniob.pdf strana 135.

PS: celou dobu vycházím právě z katalogových doporučení, ty jedna teoretičko :- )

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#32 Příspěvek od pajosek2 »

No právě Ty chytráku,že vycházíš z katalogových údajů.Jak to uděláš,když ten údaj nenajdeš Ty katalogisto. :lol:
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
MirrA1
Příspěvky: 531
Registrován: 30 srp 2006, 02:00

#33 Příspěvek od MirrA1 »

Otevřu katalog a alespoň jeden potřebnej údaj tam najdu. Zbytek si můžu vypočítat pokud ovšem vím jak. A když né, tak si prostuduju katalog a pochopím to.

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#34 Příspěvek od pajosek2 »

MirrA1 píše:Otevřu katalog a alespoň jeden potřebnej údaj tam najdu. Zbytek si můžu vypočítat pokud ovšem vím jak. A když né, tak si prostuduju katalog a pochopím to.
A nakonec dojdeš k tomu,že to vývody nevydrží. :lol:
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#35 Příspěvek od Andrea »

pajosek2 píše:A nakonec dojdeš k tomu,že to vývody nevydrží. :lol:
Proč jeden tranzistor v TO220 vydrží jen 3A a jinej 50A? Dyť vývody jsou stejně tlustý. A jakto, že ten ani né půlmilimetr čtvereční vydrží těch 50A?

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#36 Příspěvek od pajosek2 »

Andrea píše:
pajosek2 píše:A nakonec dojdeš k tomu,že to vývody nevydrží. :lol:
Proč jeden tranzistor v TO220 vydrží jen 3A a jinej 50A? Dyť vývody jsou stejně tlustý. A jakto, že ten ani né půlmilimetr čtvereční vydrží těch 50A?
Nevím není to velikostí přechodu? Teplo se taky vývodma odvádí do plošňáku. Odvod tepla do chladiče. Jenže u kondu jsou tepelné ztráty daleko menší nebo se pletu? U trandů se uplatńuje činný odpor a u kondů kapacita. ESR by mělo být zanedbatelné,co se týká tepelných ztrát.
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#37 Příspěvek od ZdenekHQ »

Andrea píše: Proč jeden tranzistor v TO220 vydrží jen 3A a jinej 50A? Dyť vývody jsou stejně tlustý. A jakto, že ten ani né půlmilimetr čtvereční vydrží těch 50A?
OT: Jistá várka těchto tranzistorů koupených v poslední době při proudu "pár amper" tyto vývody ztratila tak, že se odpařily. Asi to bude tím, že ty odolný nedělají v Číně, lépe řečeno obsahují měď či jiný vodivý kov.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
MirrA1
Příspěvky: 531
Registrován: 30 srp 2006, 02:00

#38 Příspěvek od MirrA1 »

pajosek2 píše: ....... ESR by mělo být zanedbatelné,co se týká tepelných ztrát.
Tak já už končím protože to už nemá cenu. Uvedl jsem zdroj informací a ty teď tady prohlásíš zase tohle... Hold nevidí, neslyší a pořád dokolečka dokola to svoje...

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#39 Příspěvek od pajosek2 »

MirrA1 píše:
pajosek2 píše: ....... ESR by mělo být zanedbatelné,co se týká tepelných ztrát.
Tak já už končím protože to už nemá cenu. Uvedl jsem zdroj informací a ty teď tady prohlásíš zase tohle... Hold nevidí, neslyší a pořád dokolečka dokola to svoje...
Jako ty,jako ty. :lol:
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
MirrA1
Příspěvky: 531
Registrován: 30 srp 2006, 02:00

#40 Příspěvek od MirrA1 »

ZdenekHQ píše:
Andrea píše: Proč jeden tranzistor v TO220 vydrží jen 3A a jinej 50A? Dyť vývody jsou stejně tlustý. A jakto, že ten ani né půlmilimetr čtvereční vydrží těch 50A?
OT: Jistá várka těchto tranzistorů koupených v poslední době při proudu "pár amper" tyto vývody ztratila tak, že se odpařily. Asi to bude tím, že ty odolný nedělají v Číně, lépe řečeno obsahují měď či jiný vodivý kov.
A nebo to byly padělky a né originální tranzistory :-)

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#41 Příspěvek od Cust »

a jak je to teda s tím kondíkem? :lol:
máte napsaný přesný typ, tak proč jste neodpověděli na otázku...

Uživatelský avatar
MirrA1
Příspěvky: 531
Registrován: 30 srp 2006, 02:00

#42 Příspěvek od MirrA1 »

Cust píše:a jak je to teda s tím kondíkem? :lol:
máte napsaný přesný typ, tak proč jste neodpověděli na otázku...
http://www.wima.de/EN/WIMA_MKS_4.pdf

dle strany 60 je pro kond 1/630 na frekvenci 10kHz přibližná MAX hodnota ripple voltage 100V.
Z ESRu kondenzátoru si spočítám proud.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#43 Příspěvek od Cust »

to je hezké co píšeš, ale proud jsi nenapsal....
krom toho jsem na tom odkazu stranu 60 nenašel, ale na straně 66 je graf, kde mi vychází, že pro 10 kHz je povolené AC napětí 23 V a nedojde při tom o ohřátí vnitřní struktury kondu víc jak o 10°C. Jak teď teda z toho dostat ten proud?

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#44 Příspěvek od mtajovsky »

forbidden píše:
Andrea píše: Myslíš vzorec ic = C * duc/dt ? Ten nás učili ve škole :oops:
Jo ten. Nás ne, nebo jsem ho už zapomněl. Ale díky za osvěžení paměti :)
Vzorce si pamatovati netřeba. Určitě vás ale učili základy (ty je dobré si pamatovat) a zde stačí 2 věci:

- (elektrické) množství = intenzita proudění x čas - a to je stejné i pro vodu, peníze a vůbec, neboli dq = i . dt

- kapacita je definiční vztah, a určuje, jak se pružný (elektrický) zásobník brání zpětným tlakem - napětím proti nalití (elektrického) množství. Čím větší kapacita, tím (při daném nalitém množství menší tlak) v podobě menšího napětí, neboli C = dq/du

Zbytek je pak jasný.

Uživatelský avatar
MirrA1
Příspěvky: 531
Registrován: 30 srp 2006, 02:00

#45 Příspěvek od MirrA1 »

Sorry za tu stranu, je to strana 66.

JInak ať koukám jak koukám, tak na grafech na dolní části stránky platné pro MKS se mi křivka pro 1uF kond protíná na frekvenci 10^3 s napetim 10^2V.

zdá se mi to nějak moc, ale nikde menší hodnotu nevidím :- )

Odpovědět

Zpět na „Teorie“