Stavba VKV přijímačů

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
elmouse
Příspěvky: 62
Registrován: 18 zář 2009, 02:00
Bydliště: Brno

#31 Příspěvek od elmouse »

Jojo, když je vybavení, tak se to dá, já měl tehdy akorát úžasný ruský "multimetr" C4323 (volba rozsahů kolíkama). Ale i tak mě to bavilo :D

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#32 Příspěvek od BOBOBO »

Já jsem dolaďoval posouváním feritových jader po cívce a zalepením .

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#33 Příspěvek od ZdenekHQ »

Já na to měl polyskop z Kojálu, takže jsem to naladil bez problémů, ale bylo to "tupý" až hrůza.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#34 Příspěvek od ok1hga »

elmouse píše:já měl tehdy akorát úžasný ruský "multimetr" C4323 (volba rozsahů kolíkama)
mám ho stále a občas ho i používám . . .
akorát má 🤐 stupnice a občas si to musím přepočítávat . . .

Uživatelský avatar
fery66
Příspěvky: 228
Registrován: 02 dub 2009, 02:00
Bydliště: NR

#35 Příspěvek od fery66 »

Ja som akosi nemal odvahu stavať Klabalov tuner s plošnými cievkami. Podarilo sa mi zohnať naladený VKV diel z rádia T816A (tuším 3xKF125), TV modul MAA661 a MBA810, keramický filter, trafo, MAA550 a mechanickú predvoľbu za doslova pár Kčs v predajni Tesla na Tehelnej ulici v Bratislave. Plus "bižutéria" a O3 na 99,9MHz na tom hralo parádne. Neskôr som na vojne postavil "klon" tuneru T710A ale s LED stupnicou, A225D, A290D, NF zosilňovačom s A273D, A274D a 2xMBA810. Dokonca som tam mal zabudovaný "strojček" z náramkových digitálnych hodiniek. Ešte dnes sa mi to váľa niekde na povale... To boli časy! :cry:

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#36 Příspěvek od mtajovsky »

Taky jsem se na Klamala nachytal. Vstupní jednotka ani nepípla, i když oscilátor šel dobře, to vím. A feritovou propust v MFZ jsem ladil tak dlouho, až jsem ji rozšlapal a nahradil SFE 10,7 MJA. Dodnes mi v kuchyni hraje tato "kompozice":
- dřevěná skříňka a repro ze stavebnice reflexního př. - asi tak rok 1966
- vstupní j. bazarová (výroba NDR, 2x SF245)
- MFZ Klabal + MJA
- nf - z gramofonu (KC508, GC511/521K)
- síťový zdroj vlastní bastl

:D

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#37 Příspěvek od Hill »

Já jsem stavěl FM přijímače se vstupní jednotkou KIT74, poprvé (1976) s pětiobvodovým Čebyševovým filtrem soustředěné selektivity na vstupu MFZ (feritová propust se příliš nehodila pro dálkový příjem), další přijímače už s keramickými filtry. Poslední kousek (1986), který používám dodnes, má vstupní jednotku koncepce KIT78, ale vstupní obvod podle KIT74, osazení jsem překopal z bipolárů na KF981 na vstupu a KF907 ve směšovači, což umožnilo zavést AVC do prvního stupně tuneru řízené z předzesilovače mefky. Mefky vždy s MAA661, AFC s MAA723, v posledním kousku (dodnes v provozu) automaticky vypínané při pohybu ladicího knoflíku a nasazující se zpožděním a plynule (spínání vactrolem). Korektory jsem použil jednou Williamsona a koncáky s GD607/617, jinak Baxandall a MBA810, v posledním jsem před časem vyhodil konce s MBA810 a osadil TDA7495 se softclippingem.
Jenže to nebyl Klabal
Klabalovy konstrukce zlákaly mnohé svou jednoduchostí, také jsem je některým pomáhal rozcházet, a, když si s tím člověk vyhrál, tak nechodily špatně.
Ono všechno chtělo svoje - určité zkušenosti s vf obvody to vyžadovalo, ať už to vymyslel kdokoli. Jinak výsledek nestál za nic.

Uživatelský avatar
Nagant
Příspěvky: 1051
Registrován: 11 lis 2005, 01:00
Bydliště: Hradec Králové

#38 Příspěvek od Nagant »

Teď jsem vyhrabal "klabalofon", kde jsem byl nakonec nucen použít jiný MF zesilovač - a to tento http://www.amapro.cz/datove_zdroje/ar/k ... r_2/80.jpg
Nevíte, prosím, v jakém AR byl ten MF zesilovač uveden?
Marně to hledám (r.80 A ani B to není, prošel jsem i spoustu AR A ze 70. a 80.let, ale zatím jsem na to nenarazil).

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#39 Příspěvek od ok1hga »

bylo to AR-B 4/78 strana 154 až 155
Přílohy
B04_78_154-155.pdf
(289.8 KiB) Staženo 360 x

Uživatelský avatar
Nagant
Příspěvky: 1051
Registrován: 11 lis 2005, 01:00
Bydliště: Hradec Králové

#40 Příspěvek od Nagant »

Děkuji, to je přesně ono! :D

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#41 Příspěvek od Hill »

Upozorňuji ale také na to, že sehnat tehdy zrovna 190 kHz "úzké" (a užší) filtry znamenalo sehnat někoho, kdo je ze Západu přiveze. Zkoušeli jsme ten zesilovač s filtry 230 kHz a šuměl jak vzteklý, přesněji - zesiloval šum vstupní jednotky nadměrně a docházelo k parazitní fázové modulaci signálu tímto šumem. Ve stereo odstup hanebný.
Navíc se při přiblížení ruky ochotně rozkmital.
Jak se však choval s předepsanými filtry, netuším, nesehnali jsme je.
A to byla dodržená topologie podle autora a první zesilovač jsme zakrývali stínicím krytem, zkrátka citlivost asi o 20 dB větší, než třeba, se vymstila.

Pomohla jen náhrada C6 kapacitou 6p8 a zatížení vstupu IO1 kapacitou asi 100p proti zemi, pak chodil opravdu parádně i ve stereo, a byl prý zaznamenán případ, kdy to chodilo s filtry SFW10700, já jsem nakonec navrhl vlastní plošňák, v němž jsem IO1 nahradil dvoustupňovým zesilovačem 26 dB se dvěma KF173 a byl pokoj. Navíc výstupem z tohoto předzesilovače řídím AVC vstupní jednotky, ale o tom jsem tu už psal.

Uživatelský avatar
Nagant
Příspěvky: 1051
Registrován: 11 lis 2005, 01:00
Bydliště: Hradec Králové

#42 Příspěvek od Nagant »

Co si pamatuju, ty filtry, co jsem dával, jsou MURATA, přesné označení si nějak nevybavuju.
Nějaké nectnosti jako rozlaďování, velký šum apod. jsem nepozoroval, ono vše mi přišlo ve srovnání s tím, jak chodil ten tuner předtím, podstatně lepší.

Někdy ten tuner schválně zkusím, co se na něj chytí dnes.

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#43 Příspěvek od TAKJAN »

Taky jsem něco z Kl. zkusil, ale pak zvítězila "vlastní konstrukce", tj něco z různých zdrojů. Mf 661, potom klasika AD. Nakonec to mělo PLL, návod byl v Amáru, naprogramovaný obvod zasílal autor zapojení. Chodilo to překvapivě dobře, rušení od TTL skoro neslyšitelné. Problém byl, že předdělič neuměl chodit nad 110 MHz, ač jsem zkoušel LS, ALS a všechno možné. Na 99,9 to ale stačilo. Od Klabala mám taky smyčkovou anténu, laděnou, se zp. vazbou. Anténa fakt funguje jako velká YAGI, ale v dnešním bordelu FM je to pasé..

Uživatelský avatar
kusovka
Příspěvky: 5
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#44 Příspěvek od kusovka »

Zásadně jsem používal vinuté cívky z postříbřeného drátu (profesionálně stříbřené) na teflonových kstřičkách. Dva stupně osazené bf981 s pásmovou propustí (okoukáno od revoxe). Ve směšovači použit so42p. Oscilátor oddělen mosfety pro směšovač a děličku ecl. K ladění byla použita šestice varikapů bb204.
Klabalovštiny jsem pomáhal bez problému naladit, ale nikdy jsem je nestavěl.

Uživatelský avatar
edoedo20
Příspěvky: 212
Registrován: 10 lis 2010, 01:00

#45 Příspěvek od edoedo20 »

Tiež som staval VKV prijímače a dospel som k mf zosilovaču s MAA661 celkom slušných parametrov.
Přílohy
mf zosil.jpg
(26.3 KiB) Staženo 141 x

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“